Pitäisi yksi asuinrakennus purkaa pois tontilta. Voisitteko suositella firmaa mikä ns. avaimet käteen purun hoitaen kaiken pois talon paikalta. rakennus sijaitsee Pirkanmaa/Tampere.
Talon purkaminen
10
351
Vastaukset
- ,jn67
oisko Spurkubois Oy?
- Gdssdfhj
Suosittelen kaivinkoneen palkkaamista tuntihinnalla ja jätekuormien ajot normaaleilla kilsataksoilla. Lisäksi sokkelit ym kannattaa ehdottomasti työntää oman tontin piha-alueiden täyttöjen pohjalle jos mahdollista. Suurin osa hinnasta tulee joka tapauksessa kaatopaikkamaksuista.
- perunapelto....
Palokunnalle harjoitustaloksi? Polttavat sen hallitusti pois. Tuhkat voi käyttää kasvimaalla.
- Hhlmnvv
Tätä polttamista jatkuvasti ehdotellaan, käytännössä se ei ole mikään oikea vaihtoehto kuin erittäin harvoin, eli jossain perähikiällä missä naapuriin on kilometri. Silti savuhaitat ym saattaa estää polttamisen.
Pk-seudulla taajamassa ei ainakaan saa poltettua yhtään mitään. Ellei soita paikalliselle pyromaanille. - vinkvink
Jos rakennuksessa on jotain edes vähänkin käyttökelpoista (ovia, ikkunoita, keittiönkaappeja jne.) niin joku niitä varmasti ostaakin. Järjestä "pihakirppis".
- vpk123
pk seudulla ei saa ITSE polttaa, mutta pelastuslaitos SAAPI. Joten sinne vaan yhteyttä. Pätee kaikkiin taajamiin. pulaahan noista taajama harjoitus kohteista on AINA.
- Ndndndnd
Niin.. Kunhan sinne naapuriin on se kilometri matkaa. Käytännössä purkaminen on mahdollista vain mekaanisesti. Kuten sanottua, 99% pk-seudun taloista on niin lähekkäin toisiaan ettei taatusti tule palokunta polttamaan. Ja noi pihakirppisjutut oli kai huono vitsi?
Eli luuri käteen, paikallinen konemies hommiin ja pari kolme autoa ajamaan jätteitä. Pieni kyselykierros halvimmasta jätepaikasta ja se on siinä. Ja tosiaan kivirakenteet, sokkelit, hormit, tiilet ym vaikka tukimuuriksi pengerryksille tms.- Naapuri
Niin ja naapuri soittaa heti viranomaisille, kun mitään jätettä ei saa haudata kiloakaan mihinkään muualle kuin luvan omaaviin laitoksiin. Siitä saa ympäristö rikos syytteen , lähtee se tonttikin!!
- Vbnnm
Naapuri kirjoitti:
Niin ja naapuri soittaa heti viranomaisille, kun mitään jätettä ei saa haudata kiloakaan mihinkään muualle kuin luvan omaaviin laitoksiin. Siitä saa ympäristö rikos syytteen , lähtee se tonttikin!!
Jaa, meilläpäin kyllä sanoi ihan rakennustarkastaja että vanhat sokkelit ym voi laittaa pihapengerrysten perustaksi?
- IhmemiesMcG
Myy se kokonaisena jollekin virolaiselle firmalle. Tosin joudut maksamaan kuljetuksen tai jotain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?762802Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,282537Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville472291Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122044Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101539- 1671393
- 521062
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa271055IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih15846Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois110824