Pitäisi yksi asuinrakennus purkaa pois tontilta. Voisitteko suositella firmaa mikä ns. avaimet käteen purun hoitaen kaiken pois talon paikalta. rakennus sijaitsee Pirkanmaa/Tampere.
Talon purkaminen
10
338
Vastaukset
- ,jn67
oisko Spurkubois Oy?
- Gdssdfhj
Suosittelen kaivinkoneen palkkaamista tuntihinnalla ja jätekuormien ajot normaaleilla kilsataksoilla. Lisäksi sokkelit ym kannattaa ehdottomasti työntää oman tontin piha-alueiden täyttöjen pohjalle jos mahdollista. Suurin osa hinnasta tulee joka tapauksessa kaatopaikkamaksuista.
- perunapelto....
Palokunnalle harjoitustaloksi? Polttavat sen hallitusti pois. Tuhkat voi käyttää kasvimaalla.
- Hhlmnvv
Tätä polttamista jatkuvasti ehdotellaan, käytännössä se ei ole mikään oikea vaihtoehto kuin erittäin harvoin, eli jossain perähikiällä missä naapuriin on kilometri. Silti savuhaitat ym saattaa estää polttamisen.
Pk-seudulla taajamassa ei ainakaan saa poltettua yhtään mitään. Ellei soita paikalliselle pyromaanille. - vinkvink
Jos rakennuksessa on jotain edes vähänkin käyttökelpoista (ovia, ikkunoita, keittiönkaappeja jne.) niin joku niitä varmasti ostaakin. Järjestä "pihakirppis".
- vpk123
pk seudulla ei saa ITSE polttaa, mutta pelastuslaitos SAAPI. Joten sinne vaan yhteyttä. Pätee kaikkiin taajamiin. pulaahan noista taajama harjoitus kohteista on AINA.
- Ndndndnd
Niin.. Kunhan sinne naapuriin on se kilometri matkaa. Käytännössä purkaminen on mahdollista vain mekaanisesti. Kuten sanottua, 99% pk-seudun taloista on niin lähekkäin toisiaan ettei taatusti tule palokunta polttamaan. Ja noi pihakirppisjutut oli kai huono vitsi?
Eli luuri käteen, paikallinen konemies hommiin ja pari kolme autoa ajamaan jätteitä. Pieni kyselykierros halvimmasta jätepaikasta ja se on siinä. Ja tosiaan kivirakenteet, sokkelit, hormit, tiilet ym vaikka tukimuuriksi pengerryksille tms.- Naapuri
Niin ja naapuri soittaa heti viranomaisille, kun mitään jätettä ei saa haudata kiloakaan mihinkään muualle kuin luvan omaaviin laitoksiin. Siitä saa ympäristö rikos syytteen , lähtee se tonttikin!!
- Vbnnm
Naapuri kirjoitti:
Niin ja naapuri soittaa heti viranomaisille, kun mitään jätettä ei saa haudata kiloakaan mihinkään muualle kuin luvan omaaviin laitoksiin. Siitä saa ympäristö rikos syytteen , lähtee se tonttikin!!
Jaa, meilläpäin kyllä sanoi ihan rakennustarkastaja että vanhat sokkelit ym voi laittaa pihapengerrysten perustaksi?
- IhmemiesMcG
Myy se kokonaisena jollekin virolaiselle firmalle. Tosin joudut maksamaan kuljetuksen tai jotain..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait523295Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso31054Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3910- 19844
Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68800Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60724Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä44694Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es27682Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4617- 42610