Mahtaakohan olla...?

Epäileväinen_eetu

Minulle on herännyt epäilys ms-taudista, mutta en vielä ole lääkärissä käynyt (sen aika on myöhemmin tällä viikolla). Viime talvena huomasin ettei ajatus oikein juokse ja tulee sellaisia toljotuskohtauksia, ettei osaa muuta kuin tuijottaa. En oikein jaksa keskittyä muiden puheeseen, vaan se menee suureksi osaksi ohi. Lisäksi talvella oli todella usein päänsärkyä.

Toukokuun tienoolla tuli selkääni isohko tunnoton/puutunut alue, eikä se ole hellittänyt hieronnoista huolimatta ja vaivaa siis edelleen. Samoihin aikaan oli kovia kipuja lonkissa, ettei lasten kanssa meinannut pystyä pelailemaan palloa. Ne kivut ovat hellittäneet jo. Kesän aikana oli paljon ongelmia virtsaamisen kanssa: virtsankarkailua ja lisäksi sellaista, ettei rakko tyhjene kunnolla. Esim iltaisin ennen nukkumaan menoa kävin useita kertoja pissalla, kun tuntui ettei rakko tyhjene ja aina on hätä. Jalkapohjiin (päkiöihin) on tullut tunnottomuutta (en erota onko esim lattia kylmä tai ei) sekä sellaista kihelmöintiä raajoihin.

Myös elohiiret ovat jokapäiväsiä pitkin kroppaa, ja varsinkin liikkumisen (mitä en enää oikein jaksa tehdä) tuntuu kuin ilotulitusta kropassa. Lihakset tuntuvat välillä myös todella jännittyneiltä vaikka niitä tietoisesti yrittää rentouttaa. Käsistä saattaa mennä voimat esim hiustenpesun yhteydessä, ettei meinaa jaksaa pitää niitä pään yllä pesun aikaa. Aamuisin jalat tuntuvat ihan pökkelöiltä, ihan kun olisin kävellyt koko yön.

Siinä tiivistettynä oireisto. En siis ole tutkimuksissa ollut (vielä), mutta epäilys on herännyt ja kyselisinkin olenko ihan hakoteillä tämän ajatuksen kanssa. Jos siis joku jaksaisi vastata, niin olisin tosi kiitollinen :)

3

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Miksi mietit näitä?
      Lääkärissähän se selviää.

    • No johan on

      Todennäköisesti siksi miettii että kehoon on tullut poikkeavaa oirehdintaa joka sairauteen voi viitata. Se kun olisikin niin yksinkertaista että samantien pääsee lääkäriin, tutkimuksiin ja oireiden syy selviää. Ilman akuuttia hätää ei kovin nopeasti tutkimukset etene. Vertaistuki on tarpeen odotellessa!!

      Itselläni on saman kaltaisia oireita ollut vuoden verran. Ensi kertaa lääkärillä asiasta kävin maaliskuussa ja lähetettiin neurologille. Nyt tutkimukset käynnissä johtuen siitä että työkyky meni. Muuten odottelisin vieläkin.

      Samankaltaisia oireita voi aiheuttaa hyvin moni sairaus mm. diabetes, keliakia, borrelioosi... niistä tutkiminen taidetaan udein aloittaakkin.

      Jaksamista odotteluun ja parempia vointeja aloittajalle! Toivottavasti tutkimukset etenevät pian ja syy löytyy.

    • Et silleen...

      No ei se syy täältäkään selviä, vaikka kuinka hämmästelis tuntemuksiaan. Lääkäriin se on vaan mentävä, jotta syy selviää joskus. Voi jopa käydä niin, että ei selviä sielläkään ja tuntemukset poistuu itsekseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe