Mietin mihin pieneen kustantamoon lähettäisin käsikirjoitukseni. Mitä mieltä olette, jos pitäisi valita yksi näistä, niin minkä valitsisitte? Tähän asti sain seulottua, mutta näistä en osaa enää valita, ja haluaisin aluksi lähettää pienistä vain yhteen, siihen parhaimpaan.
Into: http://www.intokustannus.fi/
Torni: www.tornikustantamo.fi/
Paasilinna: http://paasilinna.fi/
Nemo: http://www.nemokustannus.fi/
Into: http://www.intokustannus.fi/
Torni: www.tornikustantamo.fi/
Paasilinna: http://paasilinna.fi/
Nemo: http://www.nemokustannus.fi/
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sinun pitää miettiä oman romaanisi genreä eikä kustantamon kokoa. Kärjistäen esimerkiksi Torni näyttää kustantaneen naisten vihdettä, Into mm. pamfletteja. Tutki kustantamojen julkaisemia kirjoja ja mieti sitä kautta, mihin lähetät.
Joo olen jo miettinyt genreä ja sen perusteella karsinut ja kaikki noista neljästä sopisivat genren puolesta, pitäisi vain päättää minkä noista valitsen....missä on teidän mielestänne ollut julkaistut kirjat parhaiten esillä? Tai minkä itse valitsisitte ja millä perusteilla....Haluan eka katsoa isot kustantamot ja sitten vasta lähetellä pienempiin kun isoista tulee hylky, mutta yhteen pienempään ajattelin lähettää jo nyt malttamaton kun olen. ap
Torni taitaa olla noista uusin. Sille varmasti lähetetään kässäreitä vähiten... päättele siitä, mitä haluat.
pistä menemään jokaiseen ja pariin kolmeen muuhun lisäksi. Sähköpostillahan tekstin, pitkänkin , lähetys on vain klikkaus, eikä maksakaan edes mitään!
Siltala ja Teos ovat mielestäni tasokkaita kotimaisen kaunokirjallisuuden kustantajia, lisäisin ne listaasi.
http://www.teos.fi
http://www.siltalapublishing.fi/fi
Itse määrittelisin siltalan ja teoksin isoihin kustantamoihin, en pieniin. Atenakin on mielestäni iso noihin neljään verrattuna. ap
Nemoon olen lähettänyt minäkin (mitään ei ole kuulunut 9kk aikana...). Se on siis noista ainoa, joka on "tullut vastaan" kirjastojen ja kauppojen hyllyillä (tosin olen katsonut vaan tietyn genren kirjoja).
Robustos tekee tosi vähän kirjoja, mutta näkyy menestyvän (Finlandia- ja Runeberg-ehdokkaita). Sain sieltä muutama viikko sitten lyhyen, mutta perustellun palautteen. Vaikka se oli hylsy, siitä jäi kumman hyvä fiilis. Käsis oli luettu ajatuksella. Samaa ei voi todellakaan sanoa monista isojen talojen hylsyistä.
Kiitos vinkistä, robustos on mennyt minulta ihan ohi, mutta vaikuttaa hyvältä paikalta.
...tosin eivät näytä tällä hetkellä ottavan käsikirjoituksia vastaan, koska heillä on ruuhkaa...vaikuttaapa muuten siltäkin osalta mainiolta kustantamolta. Harva kustantamo uskaltaa rehellisesti laittaa sivulleen, ettei tällä hetkellä voi ottaa vastaan käsiksiä. Pidin myös siitä, että robustos vaikutti olevan "ympäristöystävällinen" ja hyvät arvot omaava. Toivottavasti ruuhka on pian purettu ;)
MInullekin tuli positiivinen vaikutelma Robustoksesta ja kirjailijoista. Ohjeet kirjoittajalle olivat myös hyvät. Tässäkin näkee, miten isot jyräävät, en ollut kuullut tai huomannut kustantamon kirjoja ja kirjailijoita, nimen Robustos olin kyllä kuullut.