Pyykkikone vetelee vioimeisiään, illan viimeisiään.
Ei se vielä ole kauhean vanha, ei sillä.
Mutta kohta ma luulet että alkaa linkous ja sitten kuteet kuivumaan.
On se vaan maharottoman hyvä vempain ja keksintö tuo pyykkikone.
Yölläkään kukaan kiharrin-hirviö-kirjailija ei ole vielä kehittänyt hirviömäisiä aloituksia pyykkokone-hirviöistä.
Keisarin puhtaat kuteet.
Ei se vielä ole kauhean vanha, ei sillä.
Mutta kohta ma luulet että alkaa linkous ja sitten kuteet kuivumaan.
On se vaan maharottoman hyvä vempain ja keksintö tuo pyykkikone.
Yölläkään kukaan kiharrin-hirviö-kirjailija ei ole vielä kehittänyt hirviömäisiä aloituksia pyykkokone-hirviöistä.
Keisarin puhtaat kuteet.
Vastaukset 21
Vanhimmat
pyykkitupaan katsomaan, jos olis kone vapaana. Kiitos kun muistutit. :-D
Ole hyvä.
ja varmaan oletkin :)
Nyt on sitten pyykit viety ulos, kuivuu vielä ainakin osittain ja huomenna saattaa olla lämmin päivä.
Tulee hyvä tuoksu kuteisiin kun ulkona kuivuvat.
Minun puuhastelun kruunasi pyykkikone joka levahti kirjaimellisesti lattialle enkä heti sitä huomannut. Ei sillä, onhan mulla virtaa touhuta. joopa. perkele. Viddu mikä paska, teki mieli heittää se parvekkeelta alas :D
Mulla lähti vanha mustan pörssin miähen matkaan. Monta vuotta uskollisesti palveli, mutta aikansa kutakin.. uusi o pikkasen isompi ja linkoukset kohillaan...
:D
Joskus ottaa kupoliin kunnolla.
Mua lähinnä jos netti jumittaa kun olen jotain sillä tekemässä.
Se niin ankarasti kyllä ketuttaa niinkuin Ismon piisissä sanotaan.
Se on niin kaunista kun oikein ketuttaa.
olihan tuo ihan mukava kauhoa vettä lattialta. ei siinä, mielelläni pesen lattioita pyykinpesuaineella. Ok.
Kyllä se on muuten hyvä kone olemassa tuo pyykkiaparaatti.
Tosi hyvä keksintö.
Mä joskus pesen wc-pyttyäkin pyykinpesuaineella jos on jäänyt ja unohtunut ostaa jotain vessanpesuainetta.
Kodin elektroniikka helpottaa asioita.
Paitsi ettei mulla ole koskaan ollut astianpesukonetta.
Olen niin tottunut tiskaamaan etten edes yleensä muista että sellaisiakin masiinoita on ja lähes kaikilla nykyään vaan ei mulla. :)
pesukoneen hankinta edessä niin ostan sellaisen,, joka myös kuivaa pyykit. Ja nyt en tarkoita sellaista, jossa kuivauskone on erikseen vaan ihan se yksi ja sama kone tekee kaikki. En ollut tiennyt sellaisen olevan mahdollista kunnes keväällä näin yhdellä herralla sellaisen vempaimen. :) Se säästäisi tilaakin eikä tarvitsisi pinota isoja koneita päällekkäinkään.
Mulla on tämä nykyinen kone ollut melkein neljä vuotta, ihan tavallinen kone.
Tykkään käsitellä pyykkiä, puhtaita.
Ja samoin tykkään tiskata astioita.
Ihan tosi.
http://www.youtube.com/watch?v=4bxfKVCsrAY
Löytyi samalta sivulta astetta vauhdikkaampikin versio :D
Tästä tykkäänkin enemmän kuin tuosta perinteisemmästä.
http://www.youtube.com/watch?v=CvTP6Xu24qs
vioimeisiään.
Joko on iltalääkitys ruvennut tehoamaan?
Olihan siinä sivulauseessa sentään oikein kirjoitettu sama sana.
Pilkunviilaajat ovat yleensä neurootikkoja.
En ole muistanut.
Aikoihn että sellaisiakin on kuin lääkkeet.
tiskikonen nökättää ja kai odottaa käyttöä.
Kerran jo tiivisteet kuivu niin että piti vaihdattaa.
Käyttämättömänä se nököttää, kun tiskaan aina astiat kun jotain kokkaan tai syön.
Pesukonetta ei ole, kun saan kätevästi pyykit kuivumaan pesutuvan vieressä oleviin kuivaushuoneisiin samantien kuivumaan kun kone on ne pessyt.
onko aloittajalla kone hajoamassa ? voitko kertoa mikä on onglma ?
Siis aloittajan pyykkikone on mitä erinomaisemmassa kondiksessa.
Tarkoitin että laulelee viimeisiään meinaten että aloittaa kohta linkouksen ja niinhän se tekikin.
Nyt ne kamppeet ovat ulkona kuivumassa.
ok. olisin voinut vähän neuvoa vian tunnistamisessa. Hyvä, että ei ole menossa rikki.
Juu, se ei ole kovin vanha kone vielä, pelittää tosi hyvin.
Mutta kiitoksia ystävällisyydestäsi ja avuliaisuudestasi. :)
Uudet pesukoneet ovat herkempiä penemään rikki kuin vanhat. Nyky koneissa on niin paljon tekniikkaa. Osat tehdään halvemmista ja herkemmin rikki menevistä materiaaleista. koneen uusi ikä ei tarkoita välttämättä sitä, että kone ei voisi mennä rikki. Jonkun verran niitäkin korjaillut..Mutta hyvä, että koneesi on ok.
On se. :)
itse en niinkään ole sellaisia tee-itse-tyyppejä, jos alkaisin korjata pesukonetta niin saisin sen mitä ilmeisemmin yksin kimmin kappaleisiin mutta kun kokoaisin sen takaisin niin saattais jäädä valtavasti osia jäljelle ja menis sormi suuhun että mihin ne mahtuis ????
Tarkoitin lähinnä, että kun osaa arvioida, mikä konetta vaivaa, niin pystyy vähän arvioimaan tulevaa osien sekä korjaustyön hintaa. Itse ei kannata koskea muuta kuin puhdistuspuoleen. Koneessa on sellaisia sähköisesti varautuneita osia sisällä, joista voi saada tällin vaikka kone ei ole kytkettynä virtapiiriin.