Fiat Stilo puhallin

hii-vattimies

autossa neliportainen puhallin ja yhtäkkiä lakkasi toimimasta kolmella ekalla portaalla eli pitää olla nelosasennossa jotta puhaltaa, mikähän avuksi?

9

5541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kllkddk
    • stilomies-2

      Etuvastus on mennyt rikki. Vastus sijaitsee kartanlukijan jalkatilan yläosassa ja se parilla ruuvilla kiinni konehuoneen puolelta tulevassa ilmakanavassa. Vähän akrobatiaa se vaatii kun sen vaihtaa ehjään.

      • stilo2

        Kiitos vihjeestä. Minulla on Fiat Stilo 2003 Multiwagon 1,6 koneella. Hankin uuden vastuksen Ricambi Heikalta ja menin sitä vaihtamaan. Ei vain millään löytynyt sitä vastusta, taskulampun kanssa sitä vänkärin puolen jalkatilan yläosasta etsin. Puhaltimen moottori yms kyllä näkyi mutta ei vastusta.


      • SASfffkko
        stilo2 kirjoitti:

        Kiitos vihjeestä. Minulla on Fiat Stilo 2003 Multiwagon 1,6 koneella. Hankin uuden vastuksen Ricambi Heikalta ja menin sitä vaihtamaan. Ei vain millään löytynyt sitä vastusta, taskulampun kanssa sitä vänkärin puolen jalkatilan yläosasta etsin. Puhaltimen moottori yms kyllä näkyi mutta ei vastusta.

        No siellä se ilmakanavassa puhaltimen jälkeen kuitenkin on, itse vastus on tosiaan siellä ilmakavassa jäähdytyksen takia. Silmä käteen!


    • Wikke

      Stilon lämppärin puhallin on vänkärin jalkatilassa kesikonsolissa.Laippa oikealle päin
      Saa näkymään ,kun ottaa hansalokeron pohjan suojana olevan pahvin pois ,ja sen jäkeen keskikonsolin
      vänkärin puolen sivusuojan irti.Moottori näkyy keskikonsolissa vänkärin jalkatissa.Moottori kiinni kolmella penellä peltiruuvin tyylisellä ruuvilla.Ruuvien kanta 8mm..
      Puhaltimen Etuvastuson puhaltimen etupuolella puhallin kanavassa. Vastuskiinnin yhdellä samanlaisella ruuvilla kuin puhallinkin.Vastuksen toisessapäässä vain muovitappi alunperin.
      Lattiamatot pitää poistaa/kääntää sivuun ja jalkatilan etupuolen mattoa kääntää taaksepäin ,niin puhallin mahtuu tulemaan/ja menemään takaisinkin.Jos vaihtaa vain vastuksen,niin puhallinta ei tarvitse irroittaa .Samoin jos vaihtaa vain puhaltimen vastustaei tarvitse iroittaa.
      Vaihto tila on ahdas ,niinkuin tuossa aikaismminkin on jo tullut ilmi.Pienikokoiselta onnistuu paremmmin ja vaatii siltikin Akrobatiaa .

      • Anonyymi

        Kiitos loistavasta ohjeesta! Sain vaihdettua etuvastuksen.
        Pienen pieni kauneusvirhe: ruuvin kantaan menee 5,5mm hylsy, ei 8 mm.


    • Anonyymi

      Tervehdys,nyt pitäisi lähteä katsomaan Fiat stilon puhallinta...kun ei puhalla kylmää eikä lämmintä !! Näin syksyn tullen tulee kylmä. Mietin vikaa..onkohan kyseessä tuo etuvastus , vai onkjo katkaisija...vai koko moottorin ongelma ?? Menee varmaan koko vkl.tuossa projektissa.... Ihmettelenkin että akun päällä on tuo sulakekotelo ja siinä on todella isot MAX sulakkeet ja koko on 30 !! Vai onko sisätilassa toisia sulakkeita??

      • Anonyymi

        sama vika täälläkin,EIIIIII TOIMIIIII,tiä mistä hakis vikaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        sama vika täälläkin,EIIIIII TOIMIIIII,tiä mistä hakis vikaa

        termostaatin vaihto auttoi minun stilossa, löytyi aiankin Fixus liikkeestä tilaamalla.
        nyt toimi 4 puhallin nopeus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6178
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1808
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe