Sähkökatkot

EIkässää

Allekirjoittanutta on jo kuukausia ärsyttäneet jatkuvat sähkökatkot !!! Mikä saakutti niitä aiheuttaa ? Lähetin kyssärin Suur-savon sähköön, vastaus "Alueellasi ei ole sähkönjakeluhäiriöitä". Ja saamari ! Lähes viikoittain, useita kertoja päivässä. Hajonneita laitteita: Tietokone, Telkkari ja Lämpöpumppu. Revitään vaan vakuutuksista korvaus ja hinnat nousee. Ihme touhua.

12

1871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mrtractor

      on muuten oikeesti useempi katkos joka viikko.

    • iik65

      Juu niin on. Ärsyttää kun ei sit tiiä jatkuuko katkos pidempään. On se kumma että tähän aikaan vuodesta kun ei oo ukkosiikaan. Koko kylä haisee, mikään ei toimi.

      • KyläSEsiitä

        Ostakee pensa viprat, kaasu jääkaapit ja ne täyteen evästä.


    • Älkääs ny kuulkaas!

      Hirvensalmella on sama ongelma, kuin koko valtakunnassa. Periaatteellisesti metsänomistajan puu on erityissuojelussa. Siten ns. ”johtokatu” jää liian kapeaksi. Alueella on laajalti käytössä 20 kV:n avojohtoverkko, joka on altis kuorma- ja säätiloissa tapahtuville, puiden ja lumen vaikutuksille.
      Jos johtokatua ei lakisääteisesti saada määriteltyä riittävän leveäksi, eli ei voida puuttua metsänomistajan yksityisomistukselliseen suojaan, ollaan aina ongelmissa, kun esim. märkälumi johtaa linjojen päälle kaartuvaan ja kaatuvaan puustoon.

      Linjahuolto on myös ihan hyvin korvattua työtä asentajille, joten kaikki ei suinkaan halua kaivella linjastoja maahan. Maakaapeliverkko ei toteudu edullisesti, vaan päinvastoin, edellyttää merkittäviä investointeja, joten siirtomaksujen korotuksille on perusteita. Mille sitten maakaapeliverkko on häiriöaltis? Kas siinä kysymys ja tule varmaan akateemikoille suurena yllätyksenä.

      Verkkoliitäntäsopimus sähkölaitoksen kanssa on vekkuli asiakassuhde. Poliitikko haluaa kerkeästi olla heristämässä sormea verkko-operaattorille. Sen henkilökunta lähinnä nauraa poliitikkojen kompetenssille, tai sitten ei, mikäli poliitikko on nimenomaan” ketunhäntä kainalossa” asialla.

      Turpa kiinni, hallintoalamaiset!

    • Sähkö on riittänyt.

      Kyllä näitä ilmajohtoja voidaan suojata. Paljon on jo vedetty tolppiin
      päälystettyja johtimia. Märkä oksa tai kevyesti tapaava puu ei katkaise
      sähkön siirtoa. En vain ole havainnut täälläpäin käytettävän päälystettyja
      lankoja. Ne johtokäytävätkin on puolet kapeampia.

      Voittoahan sähköyhtiö tuottaa siirtomaksuilla ja sitten erikseen
      katkeramieliset kirjailijan alut, joille maaseudun metsät tuottaa
      tikkuja silmiin.

      • 20 KV:n ja sitä suuremmanjännitteen ilmajohtoa ei kustannusteknisesti syistä koskaan suojata. Ne ovat rakenteeltaan avojohtoja. Tämä on pääsääntö. Hirvensalmen infra on siinä määrin rikasta, että maakaapeleita on kylällä yllättävän paljon muuntopiirien välisessä jakelussa. Avojohdot on siis kyläkeskustassa korvattu maakaapelein myös 20 KV:n johdoissa. On varakasta, on.

        Helikopteri ja sen saha on hieno instrumentti, vaan ei ilmainen.


    • Laskut maksettu

      Helikopterilla oksat poikki,niin meillä loppui sähköjen vilkuttelu.Sitä ennen meni kolmivaiheuppopumppu kaivosta,mutta nyt ollaan tyytyväinen sähkön kuluttaja.

    • varmuuttaON

      Valitus tästä asiasta on sitten oleellisesti vähentynyt. Kalliit maakaapelti keskustassa oli jo tuolloin tehty, kun valitettiin. Onko johtokaduille tehty jotain, vai onko talvet suosiollisempia?

    • Älkää huoliko! Lisää nuoskalunta ja jo pätkii, vaan kuukauden kuluttua käyttövarmuus alkaa olla kohillaan -siis tältä osin :)

    • ängervöinen

      Muuta kylille asumaan. Siinä ongelma ratkeaa.

      Taajamissa on sähköjohdot kaapeloitu maahan. Ei haittaa tuuli eikä tykkylumi. Aina pelittää.

      Taajamalla en tietenkään tarkoita Hirvensalmea. Joku ihan oikea taajama olisi vaihtoehto.

      • varmuuttaON

        Keskitypä kirjoittelemaan sinne taajamasi palstalle ja pyydä joltakin asiaa tuntevalta tietoa siitä, miten Hirvensalmen kyläkeskuksen verkot on kaapeloitu.


    • Anonyymi

      V -77 oli sähkökatkoja, vauva juuri syntynyt ja harsovaippoja keitin... hyvin meni katkoista huolimatta...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5681
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      49
      2925
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2615
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      10
      2271
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2043
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1962
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      15
      1686
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1295
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1147
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      257
      1119
    Aihe