Heippa !
Carusso Hotel El Hana Palace onko siitä kellään kokemuksia ?
Olemme tilanneet ens vuoden tammikuun alusta 6 viikkoa siihen hotelliin
Nyt näyttää jo olevan jo loppuunmyyty eli kaiketi hyvä merkki ?
Kiitos vastauksista !
Carusso Hotel Sousse onko kokemusta siitä ?
3
194
Vastaukset 3
- Jari Lahdesta
Kiinnostaisi tietää, miksi haluatte juuri tuohon hotelliin?
Nimittäin varasin myös 6 viikon matkan toiseen hotelliin, El Mouradi club Kantaoui. Se on myös neljän tähden hotelli ja matka on myös puolihoidolla, kuten teilläkin. Maksaa 1139 € yksin matkastavalle. Sijainti on melko lailla sama, siis etäisyys Soussen keskustaan. Voin olla väärässä, mutta minusta tuo ei ole niin tyylikäs hotelli kuin em. El Mouradi. Tai sitten tiedätte enemmän ja olette osanneet vertailla.
Meikäläisellä on tapana aina valita se edullisin, tosin tässä matkassa on hyvää se, että on sentään puolihoito, kun on niin kauan kuin kuusikin viikkoa perillä.
Oletteko olleet usein Tunisiassa? Onko hotellissanne ns. ilta-ohjelmaa?- lellu6
Kiitos vastauksesta !
Emme ole olleet ennen Tunisiassa eli kerta on ensimmäinen.
Siellä on iltaohjelmaa ja hotelli on uusittu täysin 2011/2012 eli kuvat ainakin
olivat ihan mukavia.
Matkan hinta 1369,- henkilö 6 viikkoa puolihoidolla.Olemme eläkeläispari ja haluamme pois täältä "pimeästä" pohjolasta talvella !
Olemme matkustaneet aika paljon ja haluamme nähdä uusia paikkoja eli ei kiinnosta käydä aina samassa kohteessa.
Matkakohteen kriteerit ovat talvella lämmin ilmasto ja lyhyt lentokin on plussaa !
Mukavaa matkaa sinulle ! - El Mouradi club Kant
lellu6 kirjoitti:
Kiitos vastauksesta !
Emme ole olleet ennen Tunisiassa eli kerta on ensimmäinen.
Siellä on iltaohjelmaa ja hotelli on uusittu täysin 2011/2012 eli kuvat ainakin
olivat ihan mukavia.
Matkan hinta 1369,- henkilö 6 viikkoa puolihoidolla.Olemme eläkeläispari ja haluamme pois täältä "pimeästä" pohjolasta talvella !
Olemme matkustaneet aika paljon ja haluamme nähdä uusia paikkoja eli ei kiinnosta käydä aina samassa kohteessa.
Matkakohteen kriteerit ovat talvella lämmin ilmasto ja lyhyt lentokin on plussaa !
Mukavaa matkaa sinulle !Minulla on matka jo neljäs Tunisiaan. Eniten pidän juuri Soussesta. Hammametiin (pienempi) en koskaan oikein ihastunut, mutta on silläkin kaupungilla omat ystävänsä.
Kuuntelen nyt nettiradiosta radioasemaa "Jawhara fm" täällä Lahden kaupunginkirjaston musiikkiosastolla. Asema soittaa mukavasti sekä tunisialaista että länsimaalaista musiikkia.
Tammi-helmikuun säät voivat olla vähän lämpimämpiä kuin joulukuussa, mutta iltaisin siellä on viileää ja vain harvoin lämpötila voi kiivetä hellerajaan päivälläkään. Joskus tammikuussa siellä on satanut luntakin, mutta harvoin.
Pidän myös siitä, että on valoisaa verrattuna sen ajankohdan Suomeen. Eniten pidän pitkistä kävelylenkeistä ympäri Soussea, kun voi vain ihmetellä ja ihastella. Välillä voi pysähtyä johonkin mukavaan kahvilaan. Sehän on suurkaupunki (n. 500 000 asukasta), jossa on paljon nähtävää. Totta on varmaan myös se, että Soussessa melkein kaikki pyörii rahan ympärillä (niinhän Suomessakin), eikä se edusta aidointa Tunisiaa. Siellä on kuitenkin pitkät hienohiekkaiset uimarannat, jossa on myös mukava kävellä omaan tahtiinsa. Port el Kantaouiiin menen nyt ensimmäistä kertaa pidemmäksi ajaksi, mutta olen käynyt siellä usein aiemmin Soussesta ja sehän osa osa Soussea sen pohjois-puolella.
Varmaan käyn myös Monastirissa, Mahdiassa, pääkaupunki Tunisissa ja Sfaxissa (lausutaan "Safax", toiseksi suurin kaupunki). Aiemmin olen käynyt Kairouanissa, mutta se oli pelottava paikka. Olen taas lukenut paljon matkaoppaita. Yhden Berltizin ostin suomenkielisenä, kun se maksoi vai 4,95 €, muutoin kirjat olen lainannut kirjastosta, myös englanninkielisiä.
Soussen vanhaan kaupunkiin en mielellään mene yksin ja lähtisin sinne muiden turistien oppaaksi, ryhmässä on siellä varmasti turvallisempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52950
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍106903Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16818Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,4761- 71663
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.2622Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185584- 56566
- 70546
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24520