asuntolaina?!?

lainaavaiei?!?

sitä lähdin utelemaan, kun miehellä vakituinen työsuhde, mutta minulla määräaikainen, mutta minulle luvattu vakipaikka ja pomo sanoi, että kun menemme pankkiin niin hän kirjoittaa lapun mukaan josta ilmenee, että minut aiotaan vakinaistaa...mitäs luulette saadaanko lainaa vai ei??? niin ja molemmilla ollut luottotiedoissa merkinnät,mutta olemme maksaneet ne pois...Tuskin nuo merkinnät ainakaan ole este jos otamme todistuksen siitä, että ne on maksettu pois?

2

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • giner

      Itse olisin saanut lainaa, vaikka olen työtön keikkatyöläinen. Kyse on siitä, miten voi todistaa, että pystyy maksamaan lainan takaisin. Itselläni on säästöjä, joita olen tässä työttömyydenkin aikana kerännyt. Pankissa siis näkivät, että pystyn hoitamaan raha-asiani ja minulla on pistä oma "alkupääoma" asuntoon.

      Tilanteita on erilaisia, mutta loppupeleissä pankkeja kiinnostaa aina vain yksi asia, miten pystyt(te) maksamaan lainan takaisin.

    • Laput ei vaikuta...

      Ja pankkia ei kiinnosta jokin pomon kirjoittama lappu, vaan todellinen tilanne, mikä on TÄLLÄ HETKELLÄ.

      Ja pankki loppupeleissä arvioi, selviättekö lainoista NYKYISILLÄ tuloilla, ja onko teillä riittävästi säästöjä alkupääomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      78
      4290
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      193
      3528
    3. 199
      2895
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      68
      2756
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      46
      2652
    6. 57
      1186
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1130
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1022
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      57
      909
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      114
      899
    Aihe