Hei!
Kaipaisin apua kun en itse ymmärrä mitään peleistä enkä tietokoneista eikä ole isäntää talossa...
Poikani sai xbox360 ja pelaa paljon minecrftia, nyt hän haluiaisi liittää konsolinsa nettiin jotta voisi pelata laajemmin. Nykyinen nettiyhteytemme on taloyhtiön tv-kaapelista tuleva ja haaroitettu jo nyt 3 (tietokone ja 2 tv). Poikani huoneen tv toimii antennilla ja mietinkin että olisiko helpompi joku langaton netti?
Voisiko joku ystävällisesti neuvoa? ja tarvitaanko siihen joku erillinen modeemi vai? valitettavasti satun olemaan vanhempaa sukupolvea ja kiinnostus tietokoneisiin on vähän niin ja näin mutta haluaisin tukea poikaani.
Kiitos
xbox nettiyhteys? miten?
3
381
Vastaukset
- Itse langattomana
Itsellä on langaton netti juurikin siitä syystä, että noita nettiä käyttäviä laitteita on taloudessa melkoinen kasa. Johtoja on kämpässä jo muutenkin ihan liikaa, joten tuo helpottaa sitä asiaa paljon. Myös xbox360 on langattomasti netissä.
Itse en pelaa netin kautta pelejä, käytän sitä pelikoneissa vain lisäosien lataamiseen ja päivityksiin. Paljon netissä (etenkin sotapelejä pelaavat?) tuntuisivat olevan sitä mieltä, että langallinen netti on paras etenkin hektisiin peleihin. Sen toimintavarmuus on parempi kun langattoman. Ehkä siis kannattaisi laittaa se xbox piuhalla nettiin ja muita laitteita sitten langattomasti? Katselen ps3:n kautta elokuvia netflixistä ja se ainakin toimii langattomasti ihan hyvin. Eli ehkä telkkari voisi olla langaton jos ei johtoja halua lisätä? Tai sitten vetää kaikki piuhalla nettiin jos ei johdot häiritse.
Itsekään en näistä niin tarkkaan tiedä, että tämä oli tällainen mutu-arvio.- ...jatkoa vielä
Se vielä lisäksi, että täällä on tuo Elisan kotiboxi. Modeemista vaan virtajohto ja puhelinpistoke seinään ja muut laitteet ottaa sitten tosta modeemista langattomasti sen yhteyden (laitteessa pitää toki olla se langaton valmius vai miksi sitä sanotaankaan). Kaikki modeemit eivät ilmeisesti toimi langattomasti, siinä pitää olla se pieni antenni (tai wlan tai mikä lienee), itsellä on kaksikin antennia.
Langattomasti toimiva laite (esim pelikonsoli) sitten laitetaan etsimään se verkko. Omassa tapauksessani syötin kotiboxin pohjassa olevan koodin pelikoneisiin, niin konsoli osaa yhdistää oikeaan verkkoon. Vähän aikaa siinä sai kokeilla ja ihmetellä, mutta sain nuo menemään nettiin ilman suurempaa ongelmaa. Jos joku osaa selittää tarkemmin, niin olkoon hyvä :D - tietämätön mamma
...jatkoa vielä kirjoitti:
Se vielä lisäksi, että täällä on tuo Elisan kotiboxi. Modeemista vaan virtajohto ja puhelinpistoke seinään ja muut laitteet ottaa sitten tosta modeemista langattomasti sen yhteyden (laitteessa pitää toki olla se langaton valmius vai miksi sitä sanotaankaan). Kaikki modeemit eivät ilmeisesti toimi langattomasti, siinä pitää olla se pieni antenni (tai wlan tai mikä lienee), itsellä on kaksikin antennia.
Langattomasti toimiva laite (esim pelikonsoli) sitten laitetaan etsimään se verkko. Omassa tapauksessani syötin kotiboxin pohjassa olevan koodin pelikoneisiin, niin konsoli osaa yhdistää oikeaan verkkoon. Vähän aikaa siinä sai kokeilla ja ihmetellä, mutta sain nuo menemään nettiin ilman suurempaa ongelmaa. Jos joku osaa selittää tarkemmin, niin olkoon hyvä :DKiitos vastauksesta.
Kodissani on vain tuo johtoviidakko aikamoinen ja itse haluaisin suosia tuota langatonta vaihtoehtoa.... koska poikani on vasta 11 vee niin ei se vielä niin paljoo pelaa ja ei kaikki pelit ole sille sallittujakaan. Nyt tällä hetkellä on vain se minecrft-buumi. Mutta katsotaan miten onnistun sen saamaan toimimaan... Kiitos vielä vinkeistä!! :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs162577100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo381582Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381483
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281204
- 261151