sienien suolaus

pkasuolaus ?

Suolaaminen

Suolasieniksi sopivat parhaiten kirpeät rouskut. Tattien säilöntämenetelmäksi suolaaminen ei sovi, sillä ne muuttuvat pehmeiksi ja limaisiksi. Sienet keitetään ensiksi runsaassa vedessä ja jäähdytetään lävikössä kylmällä vedellä. Sienet valutetaan hyvin ja ylimääräinen vesi puristetaan pois.

Varaa 150 g karkeaa suolaa yhtä keitettyä sienikiloa kohden. Lado kylmät sienet vuorotellen suolakerrosten kanssa lasi- tai muoviastiaan. Laita suolakerros alimmaiseksi ja päällimmäiseksi. Painele sienet tiiviisti purkkiin. Sienten päälle asetetaan paino, jotta sienet pysyisivät suolaveden peitossa. Säilönnän aikana muodostuvan suolaveden täytyy peittää sienet kokonaan, muutoin ne pilaantuvat helposti. Jos suolavettä ei ole tarpeeksi, kiehauta 1 litra vettä ja 1,5 dl suolaa. Jäähdytä suolavesi ja kaada sienten päälle. Säilytä sieniä kylmässä.

Kuinka nippeasti suolaantuvat ?

Pikasuolausohjetta haen -sienisalaatti meilessäin

2

569

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sieniherkut

      Tatit ovat parhaita säilöä kuivattamalla. Esim. rouskut ryöppään itse kolmeen kertaan ja huuhdon ne ryöppäysten välillä kylmällä vedellä. Rouskujen kirpeys lähtee useammassa ryöppäyksessä ja sienet ovat paremman makuisia.
      Jäähtymien jälkeen säilötään kiehuvassa vedessä keitettyihin purkkeihin. Purkin pohjalle karkeaa merisuolaa, sitten kerros rouskuja, taas suolaa ja kerros rouskuja. Näin kerros kerrokselta ja viimeisenä suolakerros kannen alla. Painellaan tiiviiksi. Hyvin säilyy ja ovat parempia kuin pakastettuna säilötyt sienet joista tulee sitkeitä. Kannattaa laittaa leivinpaperista pala kannen alle, koska suola ruostuttaa helposti kantta.
      Kun sienet otetaan käyttöön, suola liotetaan runsaassa vedessä pois ennen käyttöä.

    • .tattisti

      Tatteja voi suolata, katso ohje dalla vallen sivuilta!
      Hyviä ovat!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1315
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1082
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      966
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      519
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      478
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      441
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe