kertokaa homeesta..

Heips!
Muutettiin juuri viikko sitten vuokra-asuntoon,
ja olen suihkussa käydessäni huomannut
katossa homeläiskiä (eli tummia,melkein
mustia täpliä) yhdessä nurkkauksessa.
Asumme kattohuoneistossa ja kerrostalon
katto on tasakatto..
Onko syytä huoleen? Mitkä ovat haitat yms?
Kokemusta ei kosteusvaurioista tms. ole,joten
olen täysin tietämätön aiheesta..
4780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

johtuvat tasakaton ongelmista, mutta niiden aiheuttajana voi olla myös esim. puutteellinen suihkutilan tuuletus.

Musta home on toki aina vakavasti otettava asia, mutta jos sitä on vain vähän ja paikallisesti ja vain suihkutiloissa, niin terveyshaittaongelma ei ole yhtä suuri kuin, jos sitä olisi jossain muissa asuintiloissa.

Äänestä

Kannattaa ottaa vakavasti. Vaurio on jo pitkällä jos siitä on näkyviä merkkejä. Ota yhteyttä vuokranantajaan ja käske selvittää asia. Jos ei selvitä niin ota yhteyttä viranomaisiin. Vuokranantajan velvollisuus on huolehtia että asunto on turvallinen ja kunnossa...siis asuttava. Tätä tietenkin laiminlyödään pahasti! Mutta periaatteessa jos vika on paha niin teillä on oikeus toiseen asuntoon.

Näin on vaikea sanoa mikä siinä on. Kannattaa selvittää.

Homeita on kaikkialla! Huoneilmassa, ulkona jne... Märissä rakenteissa kasvavat ovat kuitenkin terveysriski!

Äänestä

Ei kannata säikähtää, eli kyseessä on luultavasti riittämätön tuuletus, riippuen missä kohtaa katossa on poistoventtiili.Jos täplät on nurkassa niin se tuulettuu kaikista huonoimmin.Kerrostaloissa kun poistoilmanvaihdon tehostus on ajastettu tietyille ajoille paivästä, se ei aina satu sopivasti kun kylppärissä kosteutta.Pidä ainaski kylppärin ovea raollaan korvausilman saannin turvaamiseksi ja pese se katto ja ilmoita huoltoyhtiölle.
No panic.

Äänestä
  • Juuri niin kuin Liisa sanoi, todennäköisesti kyseessä on tuuletuksen heikkous. Jos kyseessä on kattovuoto tai muu ongelma yläpohjarakenteissa, jälki on todennäköisemmin muuta, kuin vain pisteitä katossa. Mutta homettahan tuo on. Hanki ensin homeenpesuainetta ja puhdista tuo katto. Se käy ensiavuksi. Sitten huolehdit, että tuuletusventtiili on varmasti auki ja puhdas. Lisäksi jätä tosiaan se ovi vähintään raolleen aina suihkun jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jutta kirjoitti:

Heips!
Muutettiin juuri viikko sitten vuokra-asuntoon,
ja olen suihkussa käydessäni huomannut
katossa homeläiskiä (eli tummia,melkein
mustia täpliä) yhdessä nurkkauksessa.
Asumme kattohuoneistossa ja kerrostalon
katto on tasakatto..
Onko syytä huoleen? Mitkä ovat haitat yms?
Kokemusta ei kosteusvaurioista tms. ole,joten
olen täysin tietämätön aiheesta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu