rivitalon eteen pysäköinti

naapurin1

Hei!
Asutaan omakotialossa ja naapurissa rivitalo, jossa hirveä asunto-auto läpi talven yhdistettynä hirveään pressu talliin. Lisäksi autoja asunto auton lisäksi kaksi. Nyt ne yrittää parkkeerata meidän raja puskien viereen ja ilmeisesti tarjonnu yhelle puskalle myrkkyä?! vastauksia hyvistä ratkaisuista ilman hankaluuksia?

4

1878

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onko viheralue

      teidän tontia vain kaupungin tai kunnan?

    • Voi juku

      Jokainen saa pitää autonsa omalla tontilla missä haluaa. Pressutalli ei vaadi mitään lupia eikä naapureiden kuulemista. Parkkeeraa oma autosi kanssa siihen rajalle niin kaikki ongelmat on yhdessä kohtaa.

    • aitaverkko

      Rivitalossa parkkeeraaminen kuuluu niille alueille, jotka piirrosten mukaan on sille varattu. Esim. jos pihalle on piirretty lupakuvissa parkkipaikat, mutta ei siihen paikkaan mihin parkkeeraavat, niin se on laitonta. Rivitaloasuminen on tavallaan yhteistaloutta, ei niillä ole samanlaisia oikeuksia käyttää tonttiaan kuin omakotiasujilla. Ota yhteys ko. talon isännöitsijään ja selvitä parkkialueet. Sinänsä pressutalli ja autot ovat heidän puolellaan, että miksi häirinnee? Voithan toki vetää omalle puolellesi vaikka metalliverkkoaidan, jos haluat esim. pitää lemmikkejäsi vapaana.

    • huishiiteen

      Meillä oli vähän sama juttu naapurin kanssa, mutta ihan rajalla olevan todella ison avokompostin takia. Sen ympärillä oli ruostuneita tynnyreitä. Otin kuvan ja kysyin kaupungilta apua. Vastaus oli, että ne tynnyrit ovat ympäristöhaitta ja he voivat puuttua siihen. Avokomposti piti sopia naapurin kanssa, mutta se oli lopulta helppo juttu kun purin sen kompostin naapurin luvalla ja hoidin kompostin sisällön muualle.

      Suosittelen lähtemään siitä ja saamaan neuvot, miten asiassa edetään.

      Muutenkin, jos valitat, se pitää toimittaa rivarin hallitukselle. Tiedä vaikka olisivat helpottuneita, että vähän avitat heitä saamaan kyseisen naapurin järjestykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      49
      1324
    2. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      160
      1135
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      61
      1017
    4. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      198
      851
    5. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      8
      822
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      11
      779
    7. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      27
      776
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      51
      771
    9. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      346
      748
    10. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      708
    Aihe