Apua aloittelijalle

Kalojahankkimassa

Hei! Olen hankkimassa n. 100l-120l kokoista akvaariota. Olen kerännyt paljon tietoa jo mm. luotettavilta (?) nettisivuilta ym. Jos joku enemmän akvaariota hoitanut osaisi vastata näihin, olisin todella kiitollinen.

- Mitä kalalajeja kannattaa ottaa? Ajattelin seura-akvaariota, eli mitkä lajit sopivat yhteen? Mikä on maksimimäärä kaloja? Tiedän sen kalan sentti/litra - mitoituksen, mutta milloin akvaario on "ylikansoitettu"? Olisi mukavaa, jos joku voisi lisätä vaikkapa suoran listan, kuinka monta mitäkin lajia. Haluaisin kaloja, jotka viihtyvät n. 19-25 asteisessa vedessä, ja niiden täytyisi siis olla aloittelijalle sopivia. Haluaisin myös kauniita kaloja, en pidä epämääräisen värisistä, joista roikkuu jotain "viiksiä" : D

- Täytyykö akvaariossa olla valot päällä koko ajan?

- Mitä teen, jos yhtäkkiä huomaan akvaariossa mätiä / raskaana olevan kalan ( jos hankin esim. tetroja )?

6

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalojahankkimassa

      Osaisiko joku auttaa?

    • Kalojahankkimassa

      Eikö kukaan osaa auttaa?

    • Määä.

      Akvaariossa ei tarvitse olla valot kokoajan päällä. varmasti moni osaa auttaa mutta ei viitsi kun noilla antamillasi kriteereillä valinnanvara on aivan mieletön. Ei kukaan jaksa ruveta luettelemaan mitä 19-25 asteiseen veteen voi laittaa. Päätä nyt haluatko merivesi, makeavesi vai murtovesi altaa. Pehmeää, keskikovaa vai kovaa vettä. Rajaa vähän hakuasi niin ehkä sitten viitsimme neuvoa. jos tiedät kalan sentti/litra - mitoituksen niin silloin akvaario on ylikansoitettu kun kalan sentti/litra - mitoituksen ylittyy.

    • fisuharrastaja

      Halpa viiden euron ajastin laittaa valot päälle aamulla ja sammuttaa ne illalla. Kätevää. Aluksi riittää vaikka 8 tuntia, mutta sen voi nostaa vaikka 11 tuntiin myöhemmin. Akvaarion käynnistymisvaiheessa (ilman kasveja), ei valoja pidetä lainkaan.

      Jos mätiä tai poikasia tulee, suurin osa siitä päätyy suihin. Eli ei tarvitse tehdä mitään. Paitsi, jos haluat alkaa viljellä kaloja. Se on sitten ihan erityinen projekti.

      Aloita muutamalla kalalla tai kotilolla, ja kasvata porukkaa pikkuhiljaa. Partamonni (vain 1 kpl) on moneen sopeutuvainen aloittelijan kala. Kalakaupan myyjä kyllä auttaa, kun kerrot akvaarion koon, vesiarvot ja olemassa olevat kalat.

      Tsemppiä!

    • Määä.

      Faunataren sivuilla on kaloista tietoa. Sieltä vaan katsomaan mitkä kalat voi laittaa mihinkin akvaarioon ja mitkä kalat sopivat vesi arvojen puolesta yhteen. Sieltä vaan itse katsomaan ja tutkimaan.
      http://www.faunatar.fi/akvaariokalat

    • jopoleidi

      Osta nyt hyvä toope ensin joku akvaariokirja, ja lue se. Ei tänne jaksa kukaan ruveta kokonaista romaania kirjoittamaan! Et selvästikään tiedä akvaarionpidosta yhtään mitään. Ei lemmikinhankintaa voi sillä tavalla toteuttaa, ettet itse viitsi ottaa mistään selvää vaan haluat, että joku muu kaataa tiedon päähäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      5935
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4759
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      84
      3585
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3039
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2769
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      187
      2277
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1719
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1235
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1148
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1146
    Aihe