Ystäväni mielestä kummin velvollisuus on olla lapsenvahtina. Lähinnä yhteydenpito on ollut sitä, että hän soittaa ja kysyy, saako kummilapsesi tulla kylään. Joskus on ollut luonani pari vuorokautta putkeen ja olen äidille soitellut, että milloin tulet hakemaan.
Nyt olen parina viime kertana kieltäytynyt, koska käteni ovat täynnä oman vauvani kanssa. Ystäväni on loukkaantunut ja ei pidä yhteyttä. Lapsella on 7 kummia ja minä olen Se lapsenvahti.
Mielestäni tämä ei kuulu kummin velvollisuuksiin.
Kummi = lapsenvahti
11
811
Vastaukset
- rofitu
Tuo on jo suoranaista hyväksikäyttöä. Älä alistu kynnysmatoksi.
- ...
No pääsit ainakin eroon hyväksikäyttävästä "ystävästäsi".
- Miksi aina minä
Ollaan sitten samassa veneessä...
kummilapsellani on kyllä minun lisäkseni "vain" 5 kummia, mutta minä olen ainoa joka lasta suostuu hoitamaan... Minusta kummius on tai PITÄISI OLLA jotain ihan muuta... - Deepi
Meillä on lapsella neljä kummia, joista kukaan ei ole kertaakaan toiminut lapsenvahtina. Osa sen vuoksi, että asuvat kauempana ja nämä kaksi lähellä asuvaa taas ovat niin kiinni arkisin omassa yrityksessään ja isoissa koirissaan (jotka ei tottuneet lapsiin, koska parilla itsellään ei lapsia ole) ja lopun ajasta matkustelevat, että ei ole käynyt mielessäkään heille lasta hoidettavaksi työntää.
Jos lapsi on tarvinut hoitoa, on hänet lähetetty läänin toiselle laidalle isovanhemmille (jotka katsovat mielellään) ja menty sitten itse perästä. Lyhyitä lapsenvahti-tarpeita varten (siis tunnin-parin menoja, jolloin toinen on töissä ja toisella on jotain) on meillä ollut oikein mukava luottokaveri, joka väittää katsovansa pojan perään mieiellään. Ja onpa lapsi kerran tullut tunniksi työpaikallenikin, kun ei muuta keksitty siihen hätään, kun äkillinen meno miehelle tuli.
Kummin tehtävä on omasta mielestäni olla aidosti kiinnostunut siitä, mitä lapselle kuuluu ja bonuksena on jos muistaa merkkipäivät.
Itse olemme lapsemme tehneet ja itse hänestä huolehdimme aina kun mahdollista. Monellehan on itsestään selvää käyttää esim. kummeja tai isovanhempia ilman mitään painavaa syytä lapsenvahtina esimerkiksi pukkaamalla lapset harvasen viikonloppu kotoa pois kyläsille kysymättä kokeeko kummi/isovanhempi lapsenhoidon mielekkääksi. - mmmmmmmmmdddddddd
Kummi ei ole lapsenvahti.
Meillä ainakaan minä en edes antaisi vauvaani kummille hoitoon. Olen itse 25 ja kummeja 4 kaikki samaa ikäluokkaa. kenelläkään ei ole vauvoista kokemusta ja minä en yksinkertaisesti anna vauvaani hoitoon kenellekään joka ei niistä mitään edes ymmärrä.
Isovanhemmat ovat sitä varten jos hoitoapua tarvii.
Kummin tehtävä on varmistaa lapsen kristillinen kasvatus ja olla mukana lapsen elämässä.- uukki
Eipäs kun isovanhemmat EIVÄT ole sitä varten jos hoitoapua tarvii.
Isovanhemmat nauttivat lastenlastensa seurasta silloin kun heille itselleen sopii.
Ja jos ei sovi, niin nitinät pois. - kikkomanni
Herätys sulle. Ei isovanhemmat ole sitä varten. Ne on jo hommasa hoitanu. Eli sut kasvattanu. Nyt on sinun vuoro hoitaa hommasi.
Hei,
Eipä tunnu reilulta käytökseltä. Hyvä jos lapsella on toimiva kummisuhde, mutta sen ei ole tarkoitus olla kummin hoitopalvelu- tietenkään. Kummin tärkein tehtävä on olla aikuisena ystävänä lapselle, sekä rukoilla kummilapsen puolesta. Minusta on aivan reilua sanoa jos oma elämäntilanne on sellainen että ylimääräistä ei jaksa/pysty tekemään. Kannattaa ottaa asia puheeksi. Kummisuhde on koko elämän kestävä, sitä kannattaa vaalia, mutta kuormittaminen ei siihen kuulu.
Kaisa-pappi- oma elämä
"Isovanhemmat ovat sitä varten jos hoitoapua tarvii."
No ei nyt ihan noinkaan. Käypä tuolla isovanhempien jutut -palstalla lukemassa, miten väsyneitä monet isovanhemmat ovat kun lastenlapsia lykätään heille hoitoon. Toki voivat joskus hoitaa, mutta todellakaan ei voi olettaa että kukaan (sen enempää kummi kuin sukulainenkaan) riemukseen palkatta hoitaa toisten lapsia, edes niitä lapsenlapsia.
Palkatkaa lastenhoitaja lapsillenne, niin kukaan lähipiiristänne ei kuormitu liikaa menojenne takia. Parasta tietysti olisi, jos hoitaisitte itse lapsenne. Monet menot ovat vain järjestelykysymyksiä. - rjdmkryd
tee lastensuojeluilmoitus, sillä perusteella ett äperhe ei tunnu pärjäävän lapsen kasvatuksessa /hoidossa, vaan pyrkii jatkuvasti heittämään lapsensa pois kotoaan, muiden niskoille syötettäväksi ja hoidettavaksi. 2 päivää on pikku lapselle ihan liian pikä aika olla erossa kotoaan. Soita heti.
- kikkomanni
Näin valitettavasti jotkut vanhemmat ajattelevat. Ne haluaa mahdollisimman monta kummia, valikoivat hyvätuloiset kummit. Ja haluavat että kummit on aina lapsenvahtina kun he haluavat.
Mutta näin se ei ole. Eikä kannata sille tielle lähteäkkään. Ketään ei saa käyttää hyväkseen eikä kannata antaa kenenkään käyttää itseään hyväkseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa694112Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen212331Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,4472004Eipäs sitten ryypätä kesälomalla
Työnantaja voi antaa potkut, vaikka olisi ryypännyt 2-4 viikkoa sitten. Vaikka olenkin raivoraitis, niin en kannata tuo1651871Pysyä yhdessä vai ei
En tiedä, ollaan asuttu samassa asunnossa kohta joku 5 vuotta. Olisi sanomista vähän kaikesta mutta eniten itseä ottaa p931204- 1081186
Marinin hallitus onnistui työllisyystoimissa
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/marinin-hallitus-saavutti-tavoitteensa-merkittava-onnistuminen-tyollisyydessa-tuore-m2361125Tänään oli
Noiiiiin 🤏 vähällä ettei tapahtunut jotain mieletöntä. Valitettavasti olosuhteet esti. Odota hetki vielä 😘33967En halua sua enää
joten ihan turhaan tulet "esiintymään" mun näkö- ja kuulopiiriin. Ärsyttää vain kun omat tekemiset häiriintyy, kun en ha37844Ukrainan häviö pitää tunnistaa ja tunnustaa
Venäjä ei ole vain maa, jolla on suuri hyvin koulutettu ja varusteltu armeija, joka on osoittanut tehokkuutensa Ukraina173795