60 päivää ehtoollista miehelle, jolla oli aseet hujan hajan asunnossa patruunoiden kanssa. mies oli saamassa häätöä asunnosta ja huoltomies ilmoitti poliisille aseista.
Miehen 22 asetta olivat luvallisia, mutta osa ympäri asuntoa, jossa myös patruunoita esillä.
Äijältä lähti siis luvat ja tuomiota tuli. Ihme juttu, on tuo häätö. Mitenkä miehellä on ollut lupa 22 aseeseen ja kuitenkin elintavat sellaiset, että taloyhtiö häätämässä pihalle. Hyvä kun tuollainen koijari jäi kiinni ja aseet vietiin, ei ollut selvästi oikea mies aseita omistamaan.
Onkohan tuollaisia vielä paljon ?
Ehtoollista tuli. Nakki napsahti siis.
8
385
Vastaukset
- Uberti.
Lieneekö ollut asekeräilijä, on jo niin iso määrä tuo 22 kpl. aseita.
- Kova tuomio
Aika kova tuomio huolimattomasta säilytyksestä. Aselupien peruuttamisen ymmärtäisi, mutta että 2 kk ehdollista vankeutta.
Huolimaton aseensäilytys on näköjään yhtä vakava juttu kuin raiskaus. - kkkiiss
Häätö tulee yleensä kun vuokrat on myöhässä muutaman kuukauden,ei välttämättä huonoja elintapoja
- jämpti elämä
Eikös se ole huonoa elämää, jos ei vuokriansa maksa ?
Ainahan on maksettava, eikö juu, mitä tässä maailmassa velkaantuu. Näin jo aikoinaan laulussakin laulettiin. - pois pyssyt tuolta
Nojoo, jos jää vuokrat maksamati, niin kielii se jo ihmisestä jotakin. Ei sellainen ihminen täytä kriteereitä aseen omistamiseen. Ihmisen pitää olla kunnollinen ja hoitaa velvotteensa, tuo kielii aivan muusta.
- Uberti.
Kyllä vuokra voi hetkellisesti jäädä maksamatta moniltakin ihmisiltä, tuskin
se yksin voi olla lupien perumisen syy.
Luulisin että luvat peruttiin sen takia että aseita ei säilytetty lain
vaatimalla tavalla.
- Miettikääs
Vuokrat voi jäädä maksamatta monesta eri syystä
- tyyppi on huithapeli
No jos on häätö tulossa, niin ei siinä ole paljon asioista kommunikoitu, vaan jätetty vuokrat maksamati pitemmäksi aikaa. Aseet oli säilytetty miten sattuu. Kaikki kielii henkilön henkilön heikosta elämänhallinnasta. Ei tuommosella pidä aseita olla.
Oikea tulkinta viranomaisilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1076788KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3826428Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei623223Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521172728Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082360- 1251824
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211687Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341535Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821357- 741247