Ajatus kantautuu jo ensi kesään ja Kreetan lämpöön...
Mietin siis sitä, kumpi olis parempi hotelli lapsiperheelle, jossa ei ole enää ihan pieniä lapsia? Vähän samantyyliseltähän ne molemmat vaikuttaa ja siksi onkin vaikeaa tehdä valintaa noiden väliltä.
Isida vai Stefan village?
8
3867
Vastaukset
- kania1
Stefan Villagessa oli viimeisen kahden viikon aikana n. 50 jauhesammuttimen kokoista kirkujaa altailla aamusta iltaan.
- lämpöö
Okei!! Mitä muuten tykkäsitte hotellista? Oliko siistit huoneet? Entä mitä piditte muuten hotellialueesta, oliko siellä aurinkotuoleja riittävästi? Kuvista katsottuna hotellialue näyttää vehreältä ja kauniilta.
- kania1
lämpöö kirjoitti:
Okei!! Mitä muuten tykkäsitte hotellista? Oliko siistit huoneet? Entä mitä piditte muuten hotellialueesta, oliko siellä aurinkotuoleja riittävästi? Kuvista katsottuna hotellialue näyttää vehreältä ja kauniilta.
Huoneet pidettiin erittäin siisteinä, yöllä oli rauhallista. Aurinkotuoleja oli reilusti ja aika moni vietti päivät lähirannalla. Alue muodostuu useasta eri rakennuksesta ja pienestä puistosta keskellä aluetta. Ostoksille lyhyt matka n. pari sataa metriä. Asukkaat pääasiassa ruotsalaisia, norjalaisia ja tanskalaisia perheitä. Henkilökunta erittäin ystävällistä kuten kaikkialla Kreetalla.
- miranda101
Hep!
Ollaan oltu molemmissa, ja tykätty kummastakin. Tosin meillä aika pieniä lapsia. Isidassa kolme eri allasta, joista aina jollain oli ainakin tilaa, tosin aurinkotuoleja saimme aina miltä altaalta vaan halusimme. Stefan villagessa aavistuksen ehkä pienempi allas...sielä taas pikkulapsille paremmat altaat. Yleisesti ottaen stefan villagen tunnelma oli jotenkin idyllisempi, mutta Isidasta pidimme silti myös oikein paljon. Isidassahan on vanha ja uusi puoli, joten huoneen taso riippuu siitä. Enpä osaa sanoa kumpi olisi parempi, mutta oli valinta kumpi tahansa, se on hyvä!! - lämpöö
Kiitos teille molemmille vastauksista! Kyllä me taidetaan kallistua enemmän tuon Stefan villagen kannalle. Teidän kommenttien perusteella se vaikuttaa oikein lupaavalta.
Rannalla mekin varmaan olemme aika paljon ja siitä tulikin mieleeni, että millainen ranta on Stefanin hotellin kohdalta? Plataniaksen rannallahan on tuulisina päivinä tosi isoja aaltoja, eikä silloin voi mennä uimaan. Onko Agia Marinassa samanlaista vai auttaako aallonmurtajat jotenkin asiassa?
Mitäs ruokapaikkoja suosittelette? Kreikkalainen ruoka on niin hyvää!
Sitä odotellessa...- miranda 101
Stefan village on hyvä valinta! Me ei pienten lasten kanssa oltu kauheesti rannalla, ehkä parina päivänä käytiin ja hetki oltiin. Riippuu ihan mistä väliköstä sinne rannalle menee millanen se ranta on just siitä kohtaa. Stefan villagesta on pari sataa metriiä sinne "päätielle" ja siitä sit aina jostain väliköstä mentiin rannalle ja rannalla vielä saatettiin kävellä hetken matkaa jompaan kumpaan suuntaa, mutta pääasiassa hyvä ranta on, joissain kohtaa on sellasta ihme kivee just siinä kun veteen mennään. Mä ehkä lähtisin siitä hotellin kohdalta vähän haniaan päin kävelemään rantaa. Isida on aavistuksen lähempänä päätietä ja rantaa. Ainakin yhtenä päivänä meillä oli punaset liput siinä rannalla kun oli tosi kova aallokko, mutta silti mielestäni ne kivikot ja aallonmurtajat vähän estävät suurinta aallokkoa.
Käytiin kyllä joka ilta ulkona syömässä, mutta meidän valinta kriteerit ravintolalle oli vain hyvä leikkipaikka. Tällainen oli ainakin ravintola Veranta. Ihan stefan villagen lähellä - ehkä 200m samaa tietä millä hotellikin on niin haniaan päin...tai niinkuin ylöspäin vistosti sitä tetä. Oikeen noita ravintoloitten nimiä en niin pistäny mieleeni. Riippuu tietty minkä ikäisiä teidän lapset on, että mitä arvostaa ruokapaikassa. Ravintoloita on paljon, kannattaa lähteä vähän ylöspäin siitä pääkadulta, löytää ihania tunnelmallisia paikkoja.
- ehkäpä
Kesän 2014 tilanne. Onko hotellin vesiliukumäkiin pituusrajoitus?
- lämpöö
Hottellin tiedoissa luki näin: Vesiliukumäkiin aikovien lasten tulee olla pituudeltaan vähintään yli 95 cm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1629164Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t877455Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067357Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37326Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427249Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t217188Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1126652Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296486Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa845710Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485495