Kyselen vain, että mihinköhän arvosanaan on mahdollisuus historiasta näillä eväillä? Eli maanantaina kirjoitukset, enkä ole lukenut ollenkaan enkä aiokkaan lukea, muutakuin ehkä selailla vähän kertauskirjaa. MUTTA kaikkien kurssien arvosanat olleet 9-10 ja tunnen kuitenkin osaavani perus-asiat suhteellisen hyvin. Onko mitään mahdollisuuksia saada yli C?
Historian YO-kirjoitukset
Hissaaaaa
5484
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Totta kai, kaikkea voi tapahtua
Miksi päätit olla lukematta? Kursseista tullut hyviä arvosanoja, mutta etkö halua YO kokeista myös hyviä? Lukion todistuksella et tee paskaakaan, YO-todistus on ainoa asia jonka lukiosta saat (todistuksista yms) josta on ehkä hieman hyötyä jatko-opintoihin hakiessa.
*Ellet ole menossa ammattikorkeaan. Siinä tapauksessa kannattaisi kuitenkin JA ENEMMÄN lukea.
Itsellä on muuten täysin sama tilanne, kursseista vaan ysejä ja kymppejä mut nyt kun huomenna olis kirjotukset nii on vielä yli puolet kirjoist lukematta :/
Semmonen, jolla on kurssiarvosanat yhdeksää ja kymmentä, eikös se osaa jo. Miten se enää lukemalla paranee?
Itse en aikoinani lukenut erikseen ylppäreihin, ja juuri ne arvosanat, mitä kurssimenestyksen perusteella oli odotettavissa, tuli joka aineesta.
Siis kyllähän monien arvosanoja nostetaan tuntiaktiivisuuden ja muun sellasen paskan takia, ja ihminen unohtaa asioita. Kannattaa helvetti kerrata, jos hyvät arvosanat haluat/tarvitset jatko-opiskelu paikkaan.