Moikkamoi! :)
Oon tässä juuri muuttamassa omilleni, ja sinne ylhäiseen yksinäisyyteen olisi kiva saada jotain lukemista, esimerkiksi helposti kirjastosta lainattavaa sellaista.
Jotain psykologiaa, masisjuttuja... Ehken tohdi sanoa "yleisesti mielenterveydestä", vaan pikemminkin jos jokin teos on teitä ihmisiä erityisesti auttanut tahi jäänyt mieleen niin arvostaisin kaikkia suositteluja. Kiitos! :)
Oon tässä juuri muuttamassa omilleni, ja sinne ylhäiseen yksinäisyyteen olisi kiva saada jotain lukemista, esimerkiksi helposti kirjastosta lainattavaa sellaista.
Jotain psykologiaa, masisjuttuja... Ehken tohdi sanoa "yleisesti mielenterveydestä", vaan pikemminkin jos jokin teos on teitä ihmisiä erityisesti auttanut tahi jäänyt mieleen niin arvostaisin kaikkia suositteluja. Kiitos! :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
The Myth of the Chemical Cure: A Critique of Psychiatric Drug Treatment, 2009 (revised edition), Joanna Moncrieff, Senior Lecturer in Psychiatry at University College London, department of Psychiatry and Behavioural Science.
The ADHD Fraud: How Psychiatry Makes "Patients" of Normal Children, 2006, Fred A. Baughman Jr., MD, Neurologist, with Craig Hovey.
Tommy Hellsten:in - Virtahepo olohuoneessa - kolahti aikoinaan.
Aamukahvi kädessä ei nyt muuta tuu mieleen..
Jos ei itse alaa opiskele, niin pitäytyisin kuitenkin populaarikirjallisuudessa.
Niistä saa jo lukunautinnon lisäksi huomattavasti parempaa sielunhoitoa, kuin vaan etsimällä itseymmärrykseen ulkoisia tekijöitä.
btw..onnea (ekaan) omaan kämppään! :)
Takanen, Tunne Lukkosi
Tommy Helsten ja Seppo Jokinen: Ovat isekkin entisiä toivottomia tapauksia ja toimineet myös pitkään terapeutteina. Ben fyrmannin lyhytterapiakirjat. Kun menet hyllylle niin kyllä sieltä löytää paljon kaikkea hyödyllistä.
Itselle kirjallisuus on ollut yksi tehokas keino milenterveyden hallinnassa.
vertaistukea? Tällaisen bongasin netistä, olen toki jotain kuullut jo radiosta:
http://www.perheniemi.com/get.php?page_id=3918
En ole tätä vielä itse ehtinyt lukea, mutta vaikuttaa kiinnostavalta:
Silverton, Sarah: Mindfulness - tietoisen läsnäolon läpimurto.
www.sets.fi/Book.php?isbn=9789515230874
Neil Hardwickin Hullun lailla
Itse ajattelin lukea sitten kun jaksan: Petteri Pietikäinen - Hulluuden historia (tietokirja) ja juuri ilmestyneen Päivi Storgårdin Keinulaudalla (kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä). Aku Kopakkalan Masennus-kirja on mielestäni ihan hyvä tietokirja masennuksesta. Lisäksi Anna-Leena Härkösen Loppuunkäsitelty (käsittelee kirjailijan siskon itsemurhaa).
Elisabeth Haich - Vihkimys
Kertoo ihmisen kasvutarinan.
Paljon hyviä lukuvinkkejä, sylintäydeltä kiitoksia näistä, ystävät hyvät. Tuleekohan kenelläkään muulla ideoita? Huomenna kirjastoon.
En tiedä löytyykö kirjastosta, mutta ehdottomasti netistä ostamisen arvoinen; Thomas szasz: the myth of mental illness. Kirjoittaja Thomas Szasz, psykiatri, Kirjan nimi 'the myth of mental illness.' Se on 1960 luvulta, mutta vieläkin erittäin relevantti, relevantimpi kuin koskaan. Samalta tekijältä on tullut myös muita kirjoja tuon jälkeen. Katsasta nekin.
PS: saattaa vaikuttaa että saan tästä rahallista korvausta, mutten saa. Maailman on vain aika havahtua totuuteen.
Hyvä vinkki. Olin ehdottomassa tuota kirjaa, mutta itsellä se odottaa kuitenkin omaa lukemista, joten en voi siten VIELÄ suositella. Tiedän kyllä suurin piirtein mitä kirja tulee kertomaan ja sanomaan. Odotan innolla kyseistä lukukokemusta.
R.I.P Thomas S. Szasz (April 15, 1920 - September 8, 2012)
www.szasz.com