Runkoruusun talvehtiminen

Ruusunen

Minulla on viime kesänä ostettu runkoruusu, jonka toivoisin kestävän hengissä talven ylitse. Ongelma on se, että meillä ei ole viileää kellaria, jonne voisin ruusun viedä. Onko kenelläkään kokemusta siitä, talvehtiiko ruusu ok normaalissa huonelämpötilassa (tai lähellä sitä) ja kohtalaisessa valossa? Pitäisikö kastella tällaisissa oloissa? Pitääkö ruusun välttämättä saada 'lepokausi' vai voiko sitä hoitaa normaaliin tapaan sisätiloissa talven ylitse?

2

2165

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikävä

      se on pakko talvehdittaa-sisällä kasvurytmi menee sekaisin. Parvekettakin voisi ajatella talvisuojauksineen, es. huopa. kastelu ennen talvehdittamista.

      • Ainomieli1981

        Minulla olisi vähän samanlainen ongelma. Sain kesällä runkoruusun (lajike Rosmarin, lieneekö sillä mitään merkitystä) eikä minullakaan ole kellaria missä talvettaa se. Minulla on kaksi vaihtoehtoa, kumpi on pienempi paha:

        -autotalli jossa on lämmintä vajaa 10 astetta

        -lasitettu terassi. Lähes yhtä kylmää kuin ulkonakin, mutta tuulelta ja lumelta suojattu.

        Mikä se ihannelämpötila oikein on? Jossain sanottiin 5 astetta, toisaalla pari astetta pakkasen puolella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      506
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    Aihe