Olen aloitteleva villasukkien neuloja. Olen hankkinut villasukkia varten seitsemän veljestä -sarjan lankaa. Puikot minulta löytyy mutta ne ovat kokoa 3 !!. Langassa suositellaan kokoa 3,5. En ole kaupoista löytänyt 3,5 kokoisia puikkoja. Voinko neuloa 3 mm puikoilla? Tuleeko niistä silloin millaiset, vai pitäisikö hankkia 4 mm puikot? Käsialani on aika keskinkertainen, ehkä enempi kireää kuin liian löysää.
Villasukkien neulomisesta kysymys
puikkopää
98315
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ei tarvitse hankkia uusia, ne käy oikein hyvin.
Minä käytän kakkost... 7-veikas...
Jos on ihan ns. keskiverto käsiala eli ohjeen mukaisilla puikoilla neuleen tiheys (s/10cm) olisi sama kuin ohjeessa, niin pienemmillä puikoilla tulee hiukan pienempää jälkeä. Sitten jos käsiala on vielä vähän keskivertoa kireämpi, niin se entisestään pienentää lopputulosta. Sulle ois varmaan pari vaihtoehtoa. Joko hankit nelosen puikot ja teet ohjeen mukaisella silmukkamäärällä. Tai vaihtoehtoisesti voit valita ohjeesta pikkuisen isomman koon (tai lisäät muutaman silmukan) ja neuloa 3:n puikoilla. Kolmas vaihtoehto vois olla käyttää noita puikkoja ja ohjeen silmukkamääriä ja katsoa sitten kenelle sukat ovat sopivat = ) Ja sitten kun olet yhdet tehnyt näet mihin suuntaan ja kuinka paljon sukkia pitää muokata että saat itsellesi ihan mittatilaussukat. Rohkeasti vaan alkuun, kyllä siitä hyvä tulee!
Hei!
Itse neulon valtavasti sukkia. Kannattaa käyttää pienempiä puikkoja kun ohjeessa on sanottu, tulee napakampaa jälkeä. 7-veljestä lanka ei ole kyllä parasta mahdollista sukkalankaa, tulet sen huomaamaan. Paljon mainostettu kylläkin, mutta helposti sukat"löpsähtävät" varsinkin jos on tehnyt isoilla puikoilla.
Tee vaikka tasoneuleena testipätkä, joku parikymmentä silmukkaa ja joku ehkä viitisen senttiä joustinta (2oikein, 2nurin tms) ja toiset viitisen senttiä sileää oikeaa. Katso ja tunnustele miltä vaikuttaa, onko liian harvaa ja lepsua ja alkaako muistuttaa peltiä, vai olisko jopa hyvä.
Sitten kun löydät mieleisesi tiheyden, niin vertaa vähän vastaako ohjeen tiheyttä, eli jos teet ohjeenmukaisilla silmukkamäärillä niin tuleeko sopivat. Tai jos niiden ei ole pakko sopia just tietylle henkilölle, niin tee ohjeella ja katso mitä tulee. :)
Mä itse neulon 7-veljeksestä sukat just kolmosen puikoilla, koska 3,5 on mun makuun liian löysää. Ohjeen silmukat ei kylläkään päde, vaan saan lisätä.
Suositelkaas jotain hyviä sukkalankoja. Tiedän olevan parempiakin vaihtoehtoja, muttei ole tullut testailtua, kun 7-veljestä löytyy lähikaupasta ja olen tehnyt lähinnä "saapassukkia" itselle. Mutta jos vaikka erehtyis tekemään jotain hienompia niin vois kokeilla parempia lankojakin. Ja siis nimenomaan paksua, kolmosen tai kolmen ja puolen puikoilla neulottavaa, mä en ohuita jaksa/viitsi tehdä.
Mä neulon kanssa aika paljon sukkia (tai siis lähinnä vaan sukkia) ja olen kokeillut erilaisia lankoja. Itse olen tykästynyt Regian sukkalankoihin. Ovat kylläkin hinnakkaita ainakin Novitan lankoihin verrattuna, mutta laadultaankin parempia ja aivan ihania neuloa. Regian sukkalangasta neulotut sukat saa laittaa jopa kuivausrumpuun! Laitapa 7-veljeksestä neulotut sukat kuivausrumpuun, tumppua tulee.
Muuten, hairahdin ostamaan Novitan Nalle-lankaa kahdessa eri värissä, ja tein niistä kirjoneulesukat. Vähän neuloessa ihmettelin, kun ei työnjälki tahdo pysyä tasaisena. Syy löytyi langasta. Langanpaksuus vaihteli ihan älyttömän paljon toisessa kerässä. Välillä lanka oli tiukkaa, ohuen ohutta ja kovaa, kuin jotain kalalankaa, liian tiukassa olivat säikeet. Toisinaan taas niin löysää ja paksua, että aurinko paistoi säikeiden välistä. Vähän alkoi harmittamaan langanvalinta, sukat olivat aika suuritöiset polvisukan pituiset kirjosukat. Ei mieltä lämmitä, kun tekee ison työn ja materiaalit oavt huonolaatuisia, vaikka muuta Novita mainostaakin. Taisi olla viimeinen kerta, kun Novitan langoista teen yhtään mitään muuta kuin perussukkia lumenluontiin. Vaiva ei kannata.
Regian lankoja suosittelen. Ei ole ainakaan toistaiseksi tullut vastaan samaan laatuongelmaa kuin Novitan lankojen kanssa.
Janne on suurinpiirtein 7 veljeksen paksuinen ja paljon parempi sukkalanka.
sukkalankamallia Virosta tuotteen nimi alla , riippuu siis
käyttötarkoituksesta.
Saapaassukka ihan eri asia kuin lenkkari.
Punomo apuna kaikkeen
http://www.demi.fi/keskustelut/vapaa-aika/villasukan-ohje-aloittelijalle#.WBMyWOS7pjA