Olen 13-vuotias tyttö ja menossa kylään äidin työkaverille. Hänellä on noin 2-3-vuotias poika, jonka kanssa tulen viettämään sen ajan, kun siellä olemme.
Olen eskari-ikäisestä asti pitänyt pienistä lapsista ja satunnaisesti jutellut tällaisten kanssa, mutta perheen nuorimpana en ole tottunut puhumaan niin pienten kanssa. Eli pidän lapsista, mutten tiedä mitä keksisin ja miten pitäisi suhtautua pojan juttuihin, jos hän vaikka ujostelee minua.
Onko se niinkin yksinkertaista, että on kiinnostunut tämän asioista ja koittaa keksiä jotain kivaa puhuttavaa ja tekemistä?
Ajattelin tulla tänne kysymään, koska useimmilla tämän palstan selailijoilla on oma lapsi/lapsia.
Jos on jotain vinkkejä, niin otan mielelläni vastaan. :)
Miten lapselle puhutaan?
tyttö
2
248
Vastaukset
- ihan normisti
Lapsille puhutaan aivan normaalisti - samalla tavalla kuin aikuisille. Sellaisista ihmisistä lapset tykkäävät aina eniten.Ei tarvitse puhua selkokieltä, tai missään nimessä lässyttää ja kyllä lapsi kysyy, jollei jotain ilmaisua ymmärrä.
- tyttö
Aa, kiitos, toi oli kyl hyvä pointti. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038