Miten lapselle puhutaan?

tyttö

Olen 13-vuotias tyttö ja menossa kylään äidin työkaverille. Hänellä on noin 2-3-vuotias poika, jonka kanssa tulen viettämään sen ajan, kun siellä olemme.
Olen eskari-ikäisestä asti pitänyt pienistä lapsista ja satunnaisesti jutellut tällaisten kanssa, mutta perheen nuorimpana en ole tottunut puhumaan niin pienten kanssa. Eli pidän lapsista, mutten tiedä mitä keksisin ja miten pitäisi suhtautua pojan juttuihin, jos hän vaikka ujostelee minua.
Onko se niinkin yksinkertaista, että on kiinnostunut tämän asioista ja koittaa keksiä jotain kivaa puhuttavaa ja tekemistä?
Ajattelin tulla tänne kysymään, koska useimmilla tämän palstan selailijoilla on oma lapsi/lapsia.
Jos on jotain vinkkejä, niin otan mielelläni vastaan. :)

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan normisti

      Lapsille puhutaan aivan normaalisti - samalla tavalla kuin aikuisille. Sellaisista ihmisistä lapset tykkäävät aina eniten.Ei tarvitse puhua selkokieltä, tai missään nimessä lässyttää ja kyllä lapsi kysyy, jollei jotain ilmaisua ymmärrä.

      • tyttö

        Aa, kiitos, toi oli kyl hyvä pointti. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      43
      3487
    2. 35
      2968
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      142
      2823
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      70
      2307
    5. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      41
      1782
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      86
      1555
    7. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      67
      1084
    8. Nainen, koska nähtiin viimeksi

      Mikä päivä? Tarkemminkin voit kohtaamistamme kuvailla. 🤗
      Ikävä
      51
      1036
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      77
      1017
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      3
      847
    Aihe