Olen 13-vuotias tyttö ja menossa kylään äidin työkaverille. Hänellä on noin 2-3-vuotias poika, jonka kanssa tulen viettämään sen ajan, kun siellä olemme.
Olen eskari-ikäisestä asti pitänyt pienistä lapsista ja satunnaisesti jutellut tällaisten kanssa, mutta perheen nuorimpana en ole tottunut puhumaan niin pienten kanssa. Eli pidän lapsista, mutten tiedä mitä keksisin ja miten pitäisi suhtautua pojan juttuihin, jos hän vaikka ujostelee minua.
Onko se niinkin yksinkertaista, että on kiinnostunut tämän asioista ja koittaa keksiä jotain kivaa puhuttavaa ja tekemistä?
Ajattelin tulla tänne kysymään, koska useimmilla tämän palstan selailijoilla on oma lapsi/lapsia.
Jos on jotain vinkkejä, niin otan mielelläni vastaan. :)
Miten lapselle puhutaan?
tyttö
2
339
Vastaukset
- ihan normisti
Lapsille puhutaan aivan normaalisti - samalla tavalla kuin aikuisille. Sellaisista ihmisistä lapset tykkäävät aina eniten.Ei tarvitse puhua selkokieltä, tai missään nimessä lässyttää ja kyllä lapsi kysyy, jollei jotain ilmaisua ymmärrä.
- tyttö
Aa, kiitos, toi oli kyl hyvä pointti. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542578
- 622462
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p211957- 621752
- 541720
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41925Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa29818Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118807Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit36797