Olen 13-vuotias tyttö ja menossa kylään äidin työkaverille. Hänellä on noin 2-3-vuotias poika, jonka kanssa tulen viettämään sen ajan, kun siellä olemme.
Olen eskari-ikäisestä asti pitänyt pienistä lapsista ja satunnaisesti jutellut tällaisten kanssa, mutta perheen nuorimpana en ole tottunut puhumaan niin pienten kanssa. Eli pidän lapsista, mutten tiedä mitä keksisin ja miten pitäisi suhtautua pojan juttuihin, jos hän vaikka ujostelee minua.
Onko se niinkin yksinkertaista, että on kiinnostunut tämän asioista ja koittaa keksiä jotain kivaa puhuttavaa ja tekemistä?
Ajattelin tulla tänne kysymään, koska useimmilla tämän palstan selailijoilla on oma lapsi/lapsia.
Jos on jotain vinkkejä, niin otan mielelläni vastaan. :)
Miten lapselle puhutaan?
tyttö
2
344
Vastaukset
- ihan normisti
Lapsille puhutaan aivan normaalisti - samalla tavalla kuin aikuisille. Sellaisista ihmisistä lapset tykkäävät aina eniten.Ei tarvitse puhua selkokieltä, tai missään nimessä lässyttää ja kyllä lapsi kysyy, jollei jotain ilmaisua ymmärrä.
- tyttö
Aa, kiitos, toi oli kyl hyvä pointti. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat956634Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4096380SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1614681Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien913594Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963541Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en663402Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103252Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.02970Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil31795Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema151374