Empaattisuus?

Onko totta että narsisti ei tunne empatiaa? Eikö ollenkaan? Entä voiko narsisti itse luulla/kuvitella olevansa empaattinen? Tunnistaako narsisti sen selvästi että ei ole empaattinen?

Kuinka ''tärkeä'' osa tuo empaattisuus oikeastaan on siinä mielessä että jos on paljon muita ''narsismioireita'' mutta on hyvinkin empaattinen niin voiko silloin olla narsisti?
4181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei voi olla. Narsistilla ei ole kykyä empatiaan. Osaa toki matkia ja teeskennellä sitä, mutta aito tunne puuttuu. Narsistit eivät pysty rakastamaan eivätkä kykene tuntemaan empatiaa. Narsistien tunneskaala on akselilla himo - viha - halveksunta - ylemmyydentuntoisuus - kateus - itsekkyys. Tunnekylmiä ihmisrobotteja, jotka osaavat vain teeskennellä mitään positiivisia tunteita.

Äänestä
  • Samaa mieltä, kyky myötäelämiseen puuttuu kokonaan. Jos puoliso esim. sairastuu vakavasti hän joutuu hakemaan tukea muualta ja/tai selviytymään kriisistä yksin. Narsisti tulkitsee sairauden "vikana", ja pettyy kun esine/tuote lakkaa olemasta sellainen kuin hän sen oletti olevan.

    Äänestä

PEriaatteessa kyllä. Narsistinen persoonallisuuhäiriö määritellään tietyn kriteeristön perusteella. Jos täyttää vaadittavan määrän oireita, on ihminen narsisti. Tosin on niin, että empatian puute on hyvin tyypillinen piirre narsisteille, joten harvinaista varmaan on. Jos on paljon narsismioireita, niin voi kyllä sanoa, että jotain häikkää ihmisessä silloin on.

Äänestä

Suhteen alussa narsistilla on kaikki "hyvät" tunteet, kunnes saa uuden kumppanin puhuttua ympäri. Siihen loppuu narsistin empatiat. Edellä mainittu sairaus on hyvä esimerkki. Jo flunssan tms normaalin sairauden potemisen narsisti kokee vikana. Yleensä narsistisessa suhteessa elävä normaali ihminen alkaa ensi oireilla fyysisesti, niin minäkin. Tuli selkäsairautta, vatsakipua, päänsärkyä jne ja piti mennä työpaikkalääkärille usein. Aina sairastuttuani sain kuulla siitä, miten en pidä itsestäni huolta ja kuinka 26 painoindeksini aihettaa kaiket sairaudet. Kun lähdin suhteessa, niin samalla em taudit jäivät historiaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


En ymmärrä. kirjoitti:

Onko totta että narsisti ei tunne empatiaa? Eikö ollenkaan? Entä voiko narsisti itse luulla/kuvitella olevansa empaattinen? Tunnistaako narsisti sen selvästi että ei ole empaattinen?

Kuinka ''tärkeä'' osa tuo empaattisuus oikeastaan on siinä mielessä että jos on paljon muita ''narsismioireita'' mutta on hyvinkin empaattinen niin voiko silloin olla narsisti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu