Mysteerinainen?

Ihmettelen miksi tämä nainen ei ole facebookissa? Melkein kaikki työntekijät on tyäpaikan ryhmässä (vaikkei kaikki kavereita facessa keskenään ollakkaan). Erästäkin työntekijää onniteltiin kovasti perhetapahtuman johdosta mutta tätä naista ei näkynyt onnittelemassa vaikka on sen kaveri, no eipä tietenkään kun ei ole facessa, mutta kuvittelin silti että on ehkä salanimellä tai jotain?

Kerran ruokahuoneessa olin tämän naisen takana kun valmistin mikrossa ruokaa, mutta tämä ihastukseni ei huomannut minua vaan jutteli toisen naisen kanssaan elämästään. Kun tämä ihastukseni huomisikin minut että olen hänen selkänsä takana, hän ihan kuin säikähti tai säpsähti ja tuli hiljaiseksi, tuntui kuin ei olisi halunnut minun korviini niitä juttujaan kuultavan?
12782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Siksi ei varmaan ole facebookissa että on jotain salattavaa.. tai sitten on jollain pseudonyymillä.

Ei liity työkaverien ryhmään etteivät näe hänen kavereita (esim. huumeiden käyttäjät) ja muita juttuja, hänen tykkäyksiä jne.

Siinä syy.

Diagnoosi: epämääräisissä porukoissa pyörivä narkomaani, sekakäyttäjä, miesystävä tuomittu rikollinen jne jne.

Äänestä
  • Sähän ootkin varsinainen "ainstain"!! Ootko jo selvittänyt maailmakaikkeuden mysteerit, kerro hitto meillekkin!!


    Aloittajalle:

    Kuule, kertoo vain naisen fiksuudesta, ettei ole alkanut naamakirjaan pävittämään joka pieraisuaan, ym. levittelemään omia sukujuuriaan, ja kaverussuhteitaan.

    Enempi epäilyttää nämä, jotka siellä päivästä toiseen hengaa, joka päivä kuulee uusia juttuja siitä, miten fb tekee sitä ja tätä sun henkilköhtaisilla tiedoillasi. Tyhmät siellä enää on.

    Äänestä

  • Kaikkien hörhojen, pervojen ja muiden kriminaalien onni on että maa on pullollaan tuollaisia hoperöitä jotka luulee että kaikkien kansallisvelvollisuus on esitellä ja kertoa kaikki itsestään netissä.Vaikutat siltä että olet pahasti kadottanut todellisuudentajun, mutta niinhän siellä facessa monille näyttää käyvän, reppana.

    Äänestä

  • Höpönlöpön. Jotkut arvostavat yksityisyyttään enemmän kuin sosiaalista painetta esitellä itseään ja asioitaan puolitutuille, kyttääjille ja muille uteliaille.

    Kyttääminen, urkkiminen ja kyyläys ovat nykyajan suomalaisten kansansairauksia, johon käytetään lääkkeeksi Facebookia.

    Äänestä

  • Apinakirja on exhibionistien, narsistien, juorukellojen, tirkistelijöiden, pedofiilien, saalistajien, rikollisten jne. paratiisi!

    Äänestä

Minua ainakaan ei kiinnosta sosiaalinen naamakirja, sillä minua kiinnostaa ihan oikea live. Jos ihmiset eivät osaa olla ilman naamakirjaa, niin turha vinkua.

Äänestä

että en ole myöskin facebookissa eikä tule jatkossakaan olemaan.Olenko siis rikollinen,narkomaani tms.? Miten aikuiset ihmiset kyl tämmöstä p*skaa jaksaavat jauhaa, voi elämän kevät , mo mut kun siellä "ullakolla" tuulee ja ilmeisesti aika kovasti,ei sille voi mitään....Kyllä itse tykkään ainakin face to face kommunikoida,puhelin,email ja pärjään loistavasti.

Äänestä
  • Voihan sitä facessa olla muttei sinne mitään päivitellä, kuten en minäkään sinne jatkuvasti päivittele mitään juttuja. Olen ollut pisimmillään ehkä viikon kirjautumatta edes koko sivulle. Mukava toki silti on nähdä mitä kuuluu kaukaisille sukulaisille, onnitella synttäreitä jne.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Voihan sitä facessa olla muttei sinne mitään päivitellä, kuten en minäkään sinne jatkuvasti päivittele mitään juttuja. Olen ollut pisimmillään ehkä viikon kirjautumatta edes koko sivulle. Mukava toki silti on nähdä mitä kuuluu kaukaisille sukulaisille, onnitella synttäreitä jne.

    että oikein viikon kirjautumatta, pitäisikö taputtaa? Naurettavan riippuvainen olet naamakirjastasi, hanki elämä!!!

    Äänestä

  • ohhoohh kirjoitti:

    että oikein viikon kirjautumatta, pitäisikö taputtaa? Naurettavan riippuvainen olet naamakirjastasi, hanki elämä!!!

    Netti kuuluu nykyajan elämään. Et sinäkään näköjään ilman nettiä pärjää, kun tänne kirjoittelet, hanki sinä se elämä, ala amishiksi ja viljelemään peltoa.

    Äänestä

Ihmisillä oli asiat ennen paremmin kun eivät facessa olleet. Face tuo potkuja töistä ja selkään puukotuksia ihmisten kesken, pettäjiä ja mustiksia, riitoja yms...musta on vaan perempi ettei noin hullussa paikkaa oo...ihmiset vaan addiktoituu...miks pitäis roikkua jossain netissä ku ei sitä ennenkään noin paljon kukaan tarvinnu vaikka se oli ilmestyny ajat sitten Suomeen...mun kamu oli faces ennen kuin Suomi edes tajus et mikä paikka se sellanen on.

Äänestä
  • juurikin noin, monille facekaverit menee oikeen ystävyyden edelle.se aika mikä istutaa päivittämässä ja tirkistelemässä menetetään livessä yhteydessä niihin oikeisiin ystäviin joita naamakirja ei kiinosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nykyajan juttuja kirjoitti:

Ihmettelen miksi tämä nainen ei ole facebookissa? Melkein kaikki työntekijät on tyäpaikan ryhmässä (vaikkei kaikki kavereita facessa keskenään ollakkaan). Erästäkin työntekijää onniteltiin kovasti perhetapahtuman johdosta mutta tätä naista ei näkynyt onnittelemassa vaikka on sen kaveri, no eipä tietenkään kun ei ole facessa, mutta kuvittelin silti että on ehkä salanimellä tai jotain?

Kerran ruokahuoneessa olin tämän naisen takana kun valmistin mikrossa ruokaa, mutta tämä ihastukseni ei huomannut minua vaan jutteli toisen naisen kanssaan elämästään. Kun tämä ihastukseni huomisikin minut että olen hänen selkänsä takana, hän ihan kuin säikähti tai säpsähti ja tuli hiljaiseksi, tuntui kuin ei olisi halunnut minun korviini niitä juttujaan kuultavan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu