Olen ollut kuntoutustuella tähän asti ja nyt sain normaalin työpaikan. Haluan laittaa eläkkeeni lepäämään. Nyt kela haluaa tietää palkkani vaikka mitä se niille kuuluu kun haluan lopettaa eläkkeeni! eihän ne soita työpaikalle? Meillä on tiivis pienehkö työyhteisö ja yli empaattinen pomo. En halua että minua aletaan kohdella kuin lasia.
soittaako kela työnantajalle?
8
543
Vastaukset
- säännöt ovat sääntöj
Kelalla on tietyt lakivelvoitteet. Koneohjelmat eivät toimi jos kaikkiin kysymyksiin ei saada vastausta. Kela palvelee kansalaisia ja me olemme velvollisia yhteistyöhön. Kiva että olet päässyt töihin.
- säännöt ovat huonot
Olipas älytön ja sisällötön vastaus. Ilmeisesti tähän ei siis ole mitään tarpeellista syytä?
- katsellaan ja odotet
Minä lähdin myös kevättalvella 2013 oikeisiin töihin, en mihinkään työkokeiluihin tms.. ilmoitin vain lähteneeni töihin.
Kelalta tuli vain ilmoitus, jossa ilmoitavat lopettaneensa eläkkeen maksun, koska minua ei katsota enää työkyvyttömäksi.
Kukaan ei palkkaani kysellyt, eikä sitäkään miksen ole enää vuoteen ostanut Seroquel ja Risperdal lääkkeitä.
En ole ko lääkkeitä syönyt kuukautta pidempää, ne minulle määrättiin vuonna 2011 vaikean mielisairauden hoitoon, joka psykiatri nimesi jossain vaiheessa bipoksi. Lääkkeet tekivät minusta todella sairaan ja omituisen.
Lääkkeet hain sairaslomalla ollessani ettei sairauspäivärahani katkennut.
Bopo dg II, kun olin muuttanut mieheni luota pois, velkaanut 6000 euroa ja sanonut itseni irti vakituisesta työstäni.
Näin helposti saa hullunpaperit, työkyvyttömyyselääkkeet ja vahvan lääkityksen.
No, olen palanut mieheni luokse, velat maksettu ajallaan pankkiin ja luottotiedot kunnossa, lääkitys lopetettu ja palannut tekemään säännöllistä työtäni asiakaspalveluun.
Oikeastaan mielenkiinnolla odotan mikä on yhteiskunnan seuraava siirto, ottaako Kela johonkin yhteyttä ja viedäänkö minut pakkohoitoon sen vuoksi, kun en syö minulle määrättyjä lääkkeitä. Unohtamatta viranomaisten reagointia eläkkeen katkaisuun ja siirtyminen työelämään..- haluaa olla terve
Mua ainakin ahdistaa jos mun menneisyyteen liittyvät asiat alkaa vainota nyt. Mä syön lääkkeeni ja hoidan asiani. Käyn terapiassa ja teen työni hyvin ja saan siitä kiitosta. En halua et mut alennetaan taas hulluksi.
- odotellaan ja katsel
haluaa olla terve kirjoitti:
Mua ainakin ahdistaa jos mun menneisyyteen liittyvät asiat alkaa vainota nyt. Mä syön lääkkeeni ja hoidan asiani. Käyn terapiassa ja teen työni hyvin ja saan siitä kiitosta. En halua et mut alennetaan taas hulluksi.
Nimenomaan, ylläoleva haluaa jatkaa normaalia elämää, normaalia tasaista elämää perheensä kanssa.
Lääkkeet lopetin sillä neuroleptien alaisena menetin itseni, ajatukseni laukkasivat hurjaa vauhtia päässäni, päätäni särki, nukuin paljon, en jaksanut hoitaa itseäni enkä lapsiani.
Onko todellakin niin, että Kela voi ilmoittaa hoitopaikkaani (tai se mikä se oli vuonna 2011) etten hae enää lääkkeitä?
Tietenkin palaa lääkityksiin, jos elämä lähtee överiksi, mutta niin kauan kun teen työni huolella, elän lainkuuliaisesti, en käytä päihteitä, en petä puolisioani, rahaa ei kulu enemmän kuin tienaan, en ole huolissani käytöksestäni enkä mielestäni tarvitse voimakkaista neuroleptejä.
Toivotaan, että saamme jatkaa elämää tästä eteenpäin eikä kukaan tai mikään taho ala vainoamaan.
Omasta mielestäni olen saanut kokea psykiatrian puolelta jo paljon pahaa. Minut mm luokiteltiin niin mielisairaaksi, etten ikinä saisi tehdä töitä.
- Aika selvää
Psykiatriset hoitopaikat ja Kela eivät viestittele keskenään. Psykiatri ei mitenkään saa selville, mitä potilas apteekista ostaa. Kelaa taas ei pätkääkään kiinnosta, hakeeko potilas hänelle määrätyt lääkkeet vai ei; se maksaa vain korvauksia. Jos Kelalta tiedustellaan palkasta, johtuu siitä, että on jäänyt kenties epäselväksi, halutaanko olla osa-aikaeläkkeellä vai lopettaa eläke laakista kokonaan.
Kelasta ei soitella työpaikkoihin. Jos ei itse ilmoita palkkaansa, niin päätökset etuuksien myöntämisestä tehdään niillä tiedoilla joita asiakas antaa ja mitä voidaan tarkastaa muista rekistereistä. Jos siis Kelalta tulee kirje, jossa kysellään palkkaa tms. kannattaa aina soittaa ja kysyä, mistä tuulee. Kirjeen lopussa on yhteystiedot.- korjaus edelliseen
Psykiatri näkee Kanta palvelusta onko lääkkeet ostettu...
- varma tieto
korjaus edelliseen kirjoitti:
Psykiatri näkee Kanta palvelusta onko lääkkeet ostettu...
Jos hoitosuhde ko paikkaan on ohi, ei psykiatrilla ole mitään asiaa papereihin vain tarkastaakseen onko joku hakenut lääkkeensä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2266448Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne633283Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1002909- 1562282
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla171812Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1661515- 821444
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o291393Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https351331Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1091037