Osaisikohan joku auttaa?
Meillä oli alunperin 16 neontetraa ja lisättiin parveen 10kpl. Elikkä vuoden-lähes kaksi, meillä oli 26 neontertraa ja kaikki oli ok. Sitten otettiin toiseksi parveksi kirsikkatetroja 11kpl. Kaikki oli jonkun aikaa ok, mutta sitä mukaan kun kirsikat kasvoi niin neonit rupesivat "häviämään".
Elikkä yksi toisensa perään kalat katosivat. Yhtään kuollutta kalaa (neoneista) ei olla ikinä löydetty. Ei siis minkäänlaista jälkeä että olisivat kuolleet vaikka ollaan etsimällä etsitty niitä, laskettu lähes joka ilta ja eteenkin uuden "katoamisen" jälkeen tarkaan etsineet akvan läpi jos ruodonjälkiä näkyisi mutta ei mitään, ikinä.
Nyt Neoneita on jäljellä 5kpl ja Kirsikat olleet meillä reilun vuoden. Onko mahdollista että kirsikat ovat syöneet neonit? Sukarapuja ainakin pistävät poskeensa silloin tällöin. Ei kylläkään enää niin usein kun meille tullessa. Myös Pandamonnisten takaeväät näyttävät välillä nypityiltä. :(
Akva siis 230l ja Neoneiden (5) ja Kirsikkatetrojen (11) lisäksi siellä ui 8 Juovaperhosnuolijaa, 8 Pandamonnista, 1 suklaatetra vanhus ja 2 leopardimonnis vanhusta, sekä x-määrä kirsikka sukarapuja. Akva tuntuu aika tyhjältä, mutta emme uskalla lisää kalaakaan ottaa ennen kuin tämä ongelma on ratkaistu.
2 vanhinta Juovaperhosnuolijaa ovat myös tämän vuoden aikana kuolleet (noin 9kk kuolemien välissä) ja näiden raadot kyllä "löytyi" helposti, elikkä ei ollut muut kerenneet syömään niitä niin että ei oltais niiden kuolemaa huomattu ja raadot ehditty poistaa.
Onko mahdollista että Kirsikkatetrat näykkii ja syö näitä muita, vai minne ovat voineet "hävitä"?
Neontetrat ovat "hävinneet" akvasta?!
Apua tarvitseva
1
356
Vastaukset 1
- emeritus
Laitetaan syyteharkintaan juovaperhosnuoliaiset mikäli ovat täysikasvuisia 5-7cm. Neontetra on aamu-uninen yönsä pohjalla viettävä kala, joka joutuu helposti suurehkojen pohjakalojen saaliiksi. Imunuoliaiset ovat ja -monnit ovat myös tehokkaita hautausurakoitsijoita vaikka niitä pidetäänkin levänsyöjinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1061414Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91817- 54706
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35701Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja124634Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat32568Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö198538Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol32536Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔32534- 61530