Ensinnäkin olen siis ihan täysi ikäinen, enkä mikään alkoholisti. Itseasiassa käytän alkoholia hyvin vähän, ehkä yhden tai kaksi kertaa kuukaudessa.
Yksi tuttavistani on kuitenkin aina "eikö ilman alkoholia voi pitää hauskaa", "miksi sitä pitää juua" jne... Ja hän on siis absolutisti. (Hän ei ole ikinä edes käynnyt baarissa ja jättää kaikki tilaisuudet väliin missä on alkoholia) Siis välillä alkaa ihan vituttamaan jos ottaa mitään missä on alkoholia niin tulee tuommosia kommentteja..
Olenkin miettinyt tunteeko tämä kaverini jotain ulkopuolisuutta, jos muut juovat vai mikä häntä risoo, kun ei häntä pitäisi kiinnostaa mitä muut tekevät.. (Enkä ole ikinä saanut mitään järkervää syytä)
Yksi tuttavistani on kuitenkin aina "eikö ilman alkoholia voi pitää hauskaa", "miksi sitä pitää juua" jne... Ja hän on siis absolutisti. (Hän ei ole ikinä edes käynnyt baarissa ja jättää kaikki tilaisuudet väliin missä on alkoholia) Siis välillä alkaa ihan vituttamaan jos ottaa mitään missä on alkoholia niin tulee tuommosia kommentteja..
Olenkin miettinyt tunteeko tämä kaverini jotain ulkopuolisuutta, jos muut juovat vai mikä häntä risoo, kun ei häntä pitäisi kiinnostaa mitä muut tekevät.. (Enkä ole ikinä saanut mitään järkervää syytä)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ilmeisesti kaverillasi on ongelma ei sinulla.
Sun kirjoituksen perusteella naukkaile huoletta ja nauti elämästä.Juuri tällaisia ns raivoraittiita mäkin kaihdan.Ei taida jostakin syystä tämä moralisti uskaltaa relata hmm..on eri asia puhua kokemuksesta kuin vain luulla tietävänsä.En mäkään mene naapurinkollia valistamaan ettei talonpenkille saa sammua että polliiseilla muutakin tekemistä kuin isoa miestä talutella :).mä ite raitis kohta 4v ja kessutta tuli 7vkoa täyteen.Silti ei oluen ja tupakan makuinen pusu yökötä.jos mies kurki-asennon osaa tehdä niin silloin humalatila on hyväksyttävä.
Tämä sun kaveris vaikuttaa tyypiltä jolle joku entinen alkkis on paasannut. No se asia on ihan totta että jos olet rapajuoppo, alkoholisti niin se raittius on sille ihan hyvä. Puhun samalla itsestäni.
Mutta siis, jos sä kykenet siihen että otat pari kertaa kuukaudessa ja sulla on jopa hauskaa, niin ei ongelmaa.
Monet alkkikset on kato ihmisiä (kuten minä) jotka vaan huonoon oloonsa juopottelee, ja päivästä toiseen. Ei muisteta kohta enää että mikä kuukausi se onkaa menossa, "ai syyskuun 6., luulin että se on vielä elokuu". Että tämmöstä kato. Terveytensä dokaavat (henkisen sekä fyysisen).
Viinahan on kato viisasten juoma (kunhan vaan sellane viisas kykenee olee)
Toi on tyypillistä, raittiit paheksuvat kohtuullistakin alkon käyttöä enemmän kuin alkoa käyttävät raittiutta. Sama pätee uskonasioiden kohdalla
Raittiudessa ei ole mitään paheksuttavaa.
Eipä niin, siksi alkoholia käyttävät eivät yleensä niin tekään
Moneen junaan on molemmissa leireissä. Toiset julistavat raittiuttaan, tai uskoaan ja toiset elävät ilman, että tekee numeroa elämästään raittiina, tai uskossa, tai molempia..
Alkoholin käytön seurauksena on varma, tuskallinen kuolema, koska nautitut juomamäärät nousevat jatkuvasti, kunnes alkoholin käyttäjä huutaa suoraa huutoa kivusta sairaalan eristysosastolla keltaisena. Kivunlievitystä ei voi antaa.
Oletko nähnyt omin silmin heitä vaipoissaan?
Mitenkä olet tullut eksyneeksi juuri tälle palstalle, jos alko ei ole sinulle minkääntasoinen ongelma? Täällä ei ole kuin juoppoja ja ex-juoppoja.
mä en erityisesti korosta mun raittiutta arjessa enkä vapaalla.siitä olisi useimmiten vain haittaa.kun tutussa porukassa asia tiedetään niin en näe mitn pahaa kun jaksan vieläkin iloita ja hehkuttaa jatkoajastani.mä en tuputa mun tapaa elää mutta multa saa aina apua jos tarvitsee.hihhulointi on rasittavaa pitemmän päälle.muuten,jos mä kirjottasin tänne nypläyksestä mun teksti poistettaisiin eli mulla käytössä just oikea palsta mulle,olen ex-juoppo.rauhallista ke iltaa..
Ihmettelevä viestini oli tarkoitettu avaajalle. Silloin kun minä harjoittelin juopottelua niin mieleenikään ei tullut ruveta lukemaan esimerkiksi alkoholismista kertovaa kirjaa; nettiä ei silloin vielä ollutkaan.