miksi jalostuskelvottomia näyttelyyn

...jalostustarkoitus

Tuossapa tuo kysymys on jo.

6

386

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hevidan

      Harrastusmielessä. Sitähän näyttelyt nykyään ovat. No, toisille liian totinen ja raakakin kilpailumuoto, mutta... Jalostusmielessähän niillä on oikeasti enää valitettavan pieni arvo.

      Miksi jalostuskelvottomia ilmoitetaan tuloksia hankkimaan agilityyn? Noutajakokeisiin?? Suojelukokeisiin??? Näyttelyt on aina hyvä vetää esille kaikessa. Onhan maailmassa alun perin ihan seurakoiran virkaa varten "jalostettuja" rotuja.

      • ei missi

        Harmittaa kun lonkka,- silmä-, polvivikaisia koiria komeilee näyttelystä toiseen. "Terveet" yksilöt jäävät sitten ilman sertetejä ym.(niitähän siellä verissäpäin taistelleen haalitaan) :D Tuo noutaja,-suojelukoira pointin ymmärrän. Siihenhän riittää yksi näyttelytulos, eikös niin.


    • 8 Tassua

      Siinäpä se. Koiranäyttelyt kun eivät edustakaan aina terveyttä, vaan pahimmaan vääristynyttä kuvaa rodusta. Katsokaapa kuvia esim bassettien, Saksanpaimen koirien Cavalier KC:n spanielien historiasta. - Onneksi on tuomareita jotka kiinnittävät paljon huomioita myös koiran liikkeisiin (että pystyy liikkumaan kunnolla, eikä esim "vaapu" tmv ) mittasuhteisiin (ei järjettömän pientä päätä jne). Ihanteellisimmaan koiranäyttely arvostelu lähentelisi "Jalostustarkastusta", mutta sitten oltaisiinkin siinä; ettei kovin moni tuomari olisi siihen pätevä.

      Ilman muuta näyttelyissä pitäisi arvostella koiria "terveysnäkökulmasta".

      • epäasiallista

        Pientä tarkennusta jalostustarkastuksen kirjoittajalta !
        Myös pientä päätä joku voisi kommentoida, sekä rotuja millä niitä mahtaisi olla.
        Turha vedota esim. cavaan ja sanontaan aivot ei mahdu päähän. Pientä perehtymistä asiaan väitteillesi.


    • näyttelyharrastaja

      Puhdasrotuinen asianmukaisesti rekisteröity koira voi osallistua näyttelyihin. Miksi niiden osallistumisoikeus näyttelyihin pitäisi kieltää?
      Ei kaikkia terveitäkään koiria käytetä jalostukseen.
      Aloittajan kielteisyys koiranäyttelyihin näykyy.

    • Harrrastelia

      Miksipä ei? Harrastus se on siinä kuin moni muukin.
      Ja saahan siitä jalostukseenkin tietoa, kun jälkeläiset käyvät edes sen pari kertaa näyttäytymässä, vaikkei niitä käytettäisikään jalostukseen. Niitä sukulaisia voidaan hyvinkin käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      974
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      835
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      625
    Aihe