miksi jalostuskelvottomia näyttelyyn

...jalostustarkoitus

Tuossapa tuo kysymys on jo.

6

334

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hevidan

      Harrastusmielessä. Sitähän näyttelyt nykyään ovat. No, toisille liian totinen ja raakakin kilpailumuoto, mutta... Jalostusmielessähän niillä on oikeasti enää valitettavan pieni arvo.

      Miksi jalostuskelvottomia ilmoitetaan tuloksia hankkimaan agilityyn? Noutajakokeisiin?? Suojelukokeisiin??? Näyttelyt on aina hyvä vetää esille kaikessa. Onhan maailmassa alun perin ihan seurakoiran virkaa varten "jalostettuja" rotuja.

      • ei missi

        Harmittaa kun lonkka,- silmä-, polvivikaisia koiria komeilee näyttelystä toiseen. "Terveet" yksilöt jäävät sitten ilman sertetejä ym.(niitähän siellä verissäpäin taistelleen haalitaan) :D Tuo noutaja,-suojelukoira pointin ymmärrän. Siihenhän riittää yksi näyttelytulos, eikös niin.


    • 8 Tassua

      Siinäpä se. Koiranäyttelyt kun eivät edustakaan aina terveyttä, vaan pahimmaan vääristynyttä kuvaa rodusta. Katsokaapa kuvia esim bassettien, Saksanpaimen koirien Cavalier KC:n spanielien historiasta. - Onneksi on tuomareita jotka kiinnittävät paljon huomioita myös koiran liikkeisiin (että pystyy liikkumaan kunnolla, eikä esim "vaapu" tmv ) mittasuhteisiin (ei järjettömän pientä päätä jne). Ihanteellisimmaan koiranäyttely arvostelu lähentelisi "Jalostustarkastusta", mutta sitten oltaisiinkin siinä; ettei kovin moni tuomari olisi siihen pätevä.

      Ilman muuta näyttelyissä pitäisi arvostella koiria "terveysnäkökulmasta".

      • epäasiallista

        Pientä tarkennusta jalostustarkastuksen kirjoittajalta !
        Myös pientä päätä joku voisi kommentoida, sekä rotuja millä niitä mahtaisi olla.
        Turha vedota esim. cavaan ja sanontaan aivot ei mahdu päähän. Pientä perehtymistä asiaan väitteillesi.


    • näyttelyharrastaja

      Puhdasrotuinen asianmukaisesti rekisteröity koira voi osallistua näyttelyihin. Miksi niiden osallistumisoikeus näyttelyihin pitäisi kieltää?
      Ei kaikkia terveitäkään koiria käytetä jalostukseen.
      Aloittajan kielteisyys koiranäyttelyihin näykyy.

    • Harrrastelia

      Miksipä ei? Harrastus se on siinä kuin moni muukin.
      Ja saahan siitä jalostukseenkin tietoa, kun jälkeläiset käyvät edes sen pari kertaa näyttäytymässä, vaikkei niitä käytettäisikään jalostukseen. Niitä sukulaisia voidaan hyvinkin käyttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      338
      7466
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4839
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3235
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3127
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2026
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      154
      1921
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      221
      1844
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1607
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1568
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1488
    Aihe