Moro,
Ootteke tehneet tuon, manuska sanoo että 500 h tai 2 vuotta. Mulla kone kolme vuotta ja 300 timmaa ja toimii kun kello.
Ei viittis maksaa Volvon huollosta 600€ eli jos menisi vielä pari kesää niin sitten ois tuo 500 h kasassa ja voisin maksaakin.
Osaako joku sanoa, onko riskiä jos jättää säätämättä nyt?
Volvo D1 venttiilinvälysten säätö?
3
207
Vastaukset
- seppomartti
Mikset säädä itse esim. sesongin alussa kerran vuodessa. Pääset tuntipalkalle hyvinkin. Se on perin yksinkertainen juttu. Jos ei ole kärkivälimittaa niin osta. Volvon pikkudieseleissä välys on ollut toistaiseksi vastaan tulleissa malleissa lämpimänä ja kylmänä sama.
- Volvon rahastusta
Ei mitään syytä säätää vielä, 300 tuntia on niin lyhyt aika ja tuo kahden vuoden väli ei perustu mihinkään, koska ne välykset ei muutu mihinkään jos kone vaan seisoo käyttämättä. Ajele nyt ainakin se 500 tuntia täyteen ja säädätä sitten ne venttiilit.
Eipä taida olla mitään aihetta vielä säätää. Säätäminen on ihan pieni homma, siinä ei tarvitse edes venttiilikopan tiivistettä vaihtaa eli sama "kuminauha" voidaan käyttää.
Huolto 600 €??? Mitä oikein meinaat huoltaa, venttiilien säätöön menee aikaa max 10 min. Jos olet Helsinkiläinen, niin tilaa aika TopBoatista (Jollas) tai Venehuolto (Lauttasaari) ja mene veneesi kanssa käymään, niin homma hoituu kätevästi.
p,s, oman koneeni venttiilit säädin ENSIMMÄISEN kerran, kun käyttötunteja oli 2600.
Yksi venttiili poikkesi tosi vähän tehtaan säädöistä, muut olivat ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain607512Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232936- 1421776
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151458Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671404- 1311153
- 77853
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 52745