Venekuume iski, tahtoo isomman PURJEHDUSveneen.
Löytyisikö puolueettomia, mutta purjehdushenkisiä mielipiteitä Two Star 36 veneestä. Yksi olisi myynnissä varsin kohtuuhintaan.
Norjassa olisi myös Cayenne 42 kohtuuhintaan, millainen vene Cayenne 42 on?
Olisiko muita hyvinpurjehtivia ehdokkaita tuossa 40-50 teur hintaluokassa.
Arvostuslista (tärkeysjärjestyksessä).
1. Nopeus/purjehdusominaisuudet
2. heloituksen toimivuus/laatu
3. sisätilojen koko
Löytyisikö puolueettomia, mutta purjehdushenkisiä mielipiteitä Two Star 36 veneestä. Yksi olisi myynnissä varsin kohtuuhintaan.
Norjassa olisi myös Cayenne 42 kohtuuhintaan, millainen vene Cayenne 42 on?
Olisiko muita hyvinpurjehtivia ehdokkaita tuossa 40-50 teur hintaluokassa.
Arvostuslista (tärkeysjärjestyksessä).
1. Nopeus/purjehdusominaisuudet
2. heloituksen toimivuus/laatu
3. sisätilojen koko
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköhän tuolla arvostuslistalla kannata katsoa entisiä IOR- tai IMS-raasereita.
Yleisesti ottaen nuo kuten myös mainitsemasi venetyypit ovat vaikeasti myytäviä eli halpoja uushankintaan verrattuna. Noissa kisaveneissä on usein heloitus todella kunnossa ja purjeita hamaan tulevaisuuteen.
Esimerkiksi X 3/4-ton veneitä on ollut silloin tällöin myynnissä reilut 30 k€ hintaan. Sinun budjetilla voisi saada jo 1-ton veneenkin. Samoin tuolla hinnalla on saanut Mean Marine 32:n ja monia muita nopeita ja viimeisen päälle varusteltuja veneitä, joiden rungot ovat usein epoxia ja jopa kevlaria tai hiilikuitua on käytetty.
Cayenne on pitkä, kapea ja ahdas halvalla tehty vene. Hinta oli 80-luvulla vain hiukan enemmän kuin saman valmistajan Comfortina 32. Onhan se nopea, muttei pituuteensa nähden.
Edellinen pätee aika lailla myös Two Stariin. Two Star on veneenä aika lähellä Sirenaa, joka taas on paljon kalliimmin tehty.
Ota huomioon, että Norjasta ostaessasi joudut maksamaan Suomeen tuonnista alv:n 22% ostohinnasta. EU:n jäsenmaista (esim. Ruotsi ja Tanska) ostettaessa ei ole mitään maksuja.
Tässä on sulle Ron Hollandin suunnittelema 1-tonnari Ruotsista alle 25kiloeuron:
http://begmarknad.batnet.se/sok/annons.php?aid=23852&kid=3&tid=
ja tossa vielä 40-jalkainen namupala 30kiloeuron pinnoissa:
http://begmarknad.batnet.se/sok/annons.php?aid=17261&kid=3&tid=
ja lisää alle 40kiloeuron:
http://begmarknad.batnet.se/sok/annons.php?aid=13495&kid=3&tid=
ja vielä todellinen herkku 40kiloeurolla:
http://www.sy-griffin.com/index.htm
Ruotsissa näitä riittää!
..löytyy kirjasta '300 purjevenetestiä' (ruotsiksi); saat vaikka Akateemisesta.
Two Star: 'vek, överriggad' eli vähän köliä/paljon purjeita, eikä muutenkaan kovin paljon mainesanoja. Rakenteessa joitain ehkä kyseenalaisia ratkaisuja, joten kannattaa harkita ja tutustua testeihin, sanoisin.
Cayennesta löytyy vertailutesti tilattavaksi BåttNyttin kautta (Cayenne, Diva, S40 ym.): ison veneen tuntua, hyvä purjehtija mutta ahdas asua.
Lauttiksessa on ollut yksi tarjolla NautiKarlssonilla; käy vaikka katsomassa.
Nämä pitkät kapeat painavat veneet ovat sellaisia, että niistä pitää erityisesti tykätä, jos sellaiseen repsahtaa. Ja ne yleensä ovat yli 20 v. vanhoja, joten puuhastelua riittää kunnossapidossa.
Hain omani Ruotsista, missä tarjonta on parempi (mutta ei mitenkään ylitsevuotava, koska kysyntääkin on) tällaisesta venetyypistä.