Turun kulttuuri- ja patsastoimikunta on osoittanut olevansa ajan hermolla tilatessaan koristeita sillannurkkiin. Kilpailu taiteiilijoiden kesken on varmaan ollut raastava?
Niinpä patsaat ovatkin ah, niin viimeisintä muotia ja sopivat juuri Turkuun - Suomen patsaspääkaupunkiin, entiseen ns. Suomen kulttuurin kehtoon - kuin nyrkki silmään! Emme voi kuin ihastella valintaa ja kiitoksella nauttia sillanpieliä koristelevien riemastuttavien hahmojen huvittavista ilmeistä ohikulkiessamme. Kyllä kaupunki sentään jaksaa muistaa asukkaitaankin!
Niinpä patsaat ovatkin ah, niin viimeisintä muotia ja sopivat juuri Turkuun - Suomen patsaspääkaupunkiin, entiseen ns. Suomen kulttuurin kehtoon - kuin nyrkki silmään! Emme voi kuin ihastella valintaa ja kiitoksella nauttia sillanpieliä koristelevien riemastuttavien hahmojen huvittavista ilmeistä ohikulkiessamme. Kyllä kaupunki sentään jaksaa muistaa asukkaitaankin!
Vastaukset 16
Vanhimmat
En kyllä yhtään ymmärrä missä taiteilija on nähnyt minut ilman vaatteita :) Hauskoja.
Olit tankannut itsesi liian täyteen, silloin hän näki ja jäky koskaan poistu mielestä.
Saivat olla kyllä viimoset päättäjien hankkimat turhakepatsaat! Aivan pirun rumia.
Millä rahoilla?
Säästörahoilla, esim potkaistaan opettajajia 60-70 kpl kuutamolle, kärrätään vanhukset, hoitoa tarvitsevat ja muut vähempiosaiset topinojalle, myydään kaupungin kiinteistöjä valituille "sijoittajille"jotta näille voidaan maksaa reilua vuokraa ja n.e.
kuvia?
http://www.ts.fi/kulttuuri/488790/Myllysillan veistokset tulivat kotiin
Turun omilla sivuilla:
http://www.turku.fi/Public/default.aspx?contentid=465722&nodeid=23
Ei noista paljon olisi kannattanut maksaa kun ei ole kaikkia sormiakaan tehnyt.
"Patsaat".
Järjestettiinkö mitään suunnittelukilpailua?
Minusta nuo omituiset oliot ovat aika iljettäviä oikeastaan.. kuka on päättänyt että tuollaisia olioita saa pystyttää kaupungin paraatipaikoille?
Yhden tuommoisen ehkä vielä sietäisi, mutta että niitä on 4. Eiköhän tuollainen yhden idean taide ole jo niin nähty... huoh.
Siihen vaan viereen maate taikka patsaalla ratsastamaan! Tätäkö tällä haetaan?
Eikö noi ole vähän mielenvikasen näköisiä?
Selkeästi tämän kaupungin johtohenkilöitä.
Ette sitten ole kuulleet prosenttiperiaatteesta? Se tarkoittaa, että julkisissa rakennushankkeissa käytetään prosentti kustannusarviosta taidehankintoihin! Tässä sitä nyt ollaan sen puhtaan kaulan kanssa.
Kaupungin hankkeessa taideteoksen valinnan ilmeisesti tekee kaupunki tai sen valitsema toimija. Onko kaupungin kultuurilautakunta delegoinut tehtävän jollekin?
Ne on hauskoja, minkälaisia ne olisi pitänyt olla? Jotain näköispatsaita nykyisestä maamme hallituksesta vai?
Hauskoja?
Makunsa kullakin. Eikö ne sitten ole näköispatsaita?
Mikä on noiden idea? Onko sellaista?
Taidearvostelija oli jouduttu palkkaamaan seliselittämään ja puolustamaan patsaiden valintaa ja niiden sanomaa tyhmille kaupunkilaisille, jotka eivät näytä ymmärtävän taiteesta tuon taivaallista?
Ensi töikseen - todistaakseen ylivoimaisen tietämyksensä tällä taiteen alalla - mainittu arvostelija lyttäsi jokirannan edellisen suurmiespatsaan (Aleksanteri I ja Kaarle Juhana kohtaavat jokirannassa), sanoen hauskasti sen olevan "superrealistisuudessaan anakronistinen kuvaelma". Lause kertoo kaiken arvostelijasta. Jä näitä meille riittää...
Suurmiespatsas on paikallaan, juuri sen talon edustalla, jossa Aleksanteri I ja Kaarle Juhana tapasivat. Siinä tavallaan kerrotaan jotain paikan historiasta. Hienoa.
Kummalliset oliot sillankupeissa sen sijaan herättävät pelkästään kummastusta. Mikä on niiden funktio? Eivät ne ole mittasuhteiltaan näköispatsaita, mutta eivät ne ole myöskään abstraktia taidetta. Sarjakuvamaisia ne kyllä ovat, mutta jotain vastenmielistä niissä on. Ne eivät ole mitenkään omaperäisiä, eivätkä ne aiheuta katsojassa muuta kuin kummastuksen ja inhon väreitä. Sekö oli tarkoitus?
Kuka on teosten valinnan takana? Eikö tosiaan ollut muita vaihtoehtoja?
Näköispatsaita ovat, minä ainakin näen Randelin koisivan ja virnistän lällän. Siinä hän miettii taivasta katsellen uusia virkoja kavereilleen.
Virne kertoo hänen juuri keksineen pari uutta dinkeli donkeli virkaa huippupalkalla.