http://nikonrumors.com/2013/08/29/rumor-nikon-preparing-to-announce-new-d5300-and-d610-dslr-cameras.aspx/
Uskoo ken uskoo.
Nikon D5300 ja D610?
14
1004
Vastaukset
Ken elää hän näkee!
- hgfhj
Ken elää kivessä ja voi hyvin.
Tahtoo sanoa, et anna rahhoo.
- Nikosia
Ahaa! Tämä sensor oil issue on minulle aivan uusi juoru, mutta tulipa mieleen, että erään reviewin näytekuvissa oli taivaalla selviä pöly- tai tahrapisteitä ja vähän ihmettelin. En muista, että reviewissä oltaisiin mainittu asiasta mitään. Ehkä kuitenkin kannattaa sitten hankkia d610, sen kenkä hankkii, en minä kylläkään.
- hfgagf
Etpä ole alaa seurannut. Ongelmasta puhuttiin paljon heti, kun kamera tuli myyntiin.
http://photographylife.com/nikon-finally-acknowledges-d600-dust-problem
Videoitakin asiasta löytyy kasapäin:
http://www.youtube.com/watch?v=BG3WcQs8EAA - rteryeyeyeyety
hfgagf kirjoitti:
Etpä ole alaa seurannut. Ongelmasta puhuttiin paljon heti, kun kamera tuli myyntiin.
http://photographylife.com/nikon-finally-acknowledges-d600-dust-problem
Videoitakin asiasta löytyy kasapäin:
http://www.youtube.com/watch?v=BG3WcQs8EAASinä olet
- Nikosia
hfgagf kirjoitti:
Etpä ole alaa seurannut. Ongelmasta puhuttiin paljon heti, kun kamera tuli myyntiin.
http://photographylife.com/nikon-finally-acknowledges-d600-dust-problem
Videoitakin asiasta löytyy kasapäin:
http://www.youtube.com/watch?v=BG3WcQs8EAAOK man, kiitos linkeistä. Oletkos sinä itse seuraamiseltasi kameran ehtinyt hankkimaan? Valokuvaus on sen verran aikaa vievä harrastus, ettei ehdi niin kauheasti teknistä nippelitietoa keräilemään, kun töitäkin pitää tehdä etc.
- hfgagf
Nikosia kirjoitti:
OK man, kiitos linkeistä. Oletkos sinä itse seuraamiseltasi kameran ehtinyt hankkimaan? Valokuvaus on sen verran aikaa vievä harrastus, ettei ehdi niin kauheasti teknistä nippelitietoa keräilemään, kun töitäkin pitää tehdä etc.
En ole hankkinut tuota mallia ja itselleni sekä D600, että 6D on hieman "heppoisia", keveitä, aloittelijamaisia.
Soveltuvat kyllä hyvin muotokuviin, maisemiin ja lähikuvaukseen. "Kissanristiäisetkin" kyllä onnistuu. Meikäläinen tarvitsee kuitenkin hieman kestävämmän ja nopeamman rungon.
Tuollaisiin linkkeihin törmää aina, kun tutkii, minkä rungon hankkisi seuraavaksi.
Tuolla voi kameroita vertailla melko helposti ja sieltä löytyy myös vika-artikkeleja.
http://www.dpreview.com/
Monia muitakin sivustoja on, mutta tuolla on tietääkseni kattavin kameravalikoima ja rinnakkaisvertailumahdollisuus.
Yotubesta löytää myös "testejä", ohjeita, vertailuja ja noita kennoroska filmejäkin oli niin paljon, etten viitsinyt niitä selata.
Canonin 5D MIII:ssa oli myös hassu vika. Kun kameran päällä olevaan näyttöön pani valon päälle seurasi kuvauksessa virhevalotus. Näytön valo pääsi huonon valosuojauksen vuoksi kameran mittariin. Haittaa oli siis vain hämärä/pimeä kuvaksessa, jos käytti näytön valoa kuvausen aikana.
Missä tahansa uudessa rungossa voi olla, mitä kummallisempia vikoja.
Ei siis koskaan kannata heti rynnätä uusinta hankkimaan, vaan kannattaa odotta ainakin jokunen kuukausi, että viat tulee esille. - dust spots
Aiheesta lisää
http://nikonrumors.com/2012/11/13/dpreview-confirms-the-dust-spots-on-the-nikon-d600-sensor.aspx/
http://www.dpreview.com/reviews/nikon-d600/12 -> katso kohta: "Sensor residue"
Myös Nikon on virallisesti huomioinut asian.
https://nikoneurope-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/55647
- Obivankenobi
Olen jo jonkin aikaa epäillyt, että melkein mikä tahansa nyky(digi)kamera tyydyttää mennentullen 99 %:n näiden foorumeilla uhoovien sankareiden valokuvauksellisista vaatimuksista. Keskimäärin porukka on vaan niin pihalla niiden tarjoamista mahdollisuuksista.
Näin se on, perhealbumiin, kymppikuviin ja nettiin kelpaa millä tahansa järkkärillä tai pokkarilla otettu kuva. Kuvan vaatimukset kasvavat vasta kun halutaan jotain muuta.
Totta on sekin jottei monikaan täällä kirjoita omien kokemusten perusteella vaan kuulopuheiden.- ....
Työeläkeläinen kirjoitti:
Näin se on, perhealbumiin, kymppikuviin ja nettiin kelpaa millä tahansa järkkärillä tai pokkarilla otettu kuva. Kuvan vaatimukset kasvavat vasta kun halutaan jotain muuta.
Totta on sekin jottei monikaan täällä kirjoita omien kokemusten perusteella vaan kuulopuheiden.Lisäksi sekin seikka että useat "aloittelijat" luulevat että kalliimmalla kameralla saa parempia kuvia. Tiettyyn pisteeseen asti ei näe eroja että millä kameralla se kuva on otettu.
- D610 julkaistu
Ainakin D610 huhu oli totta.
http://www.nikon.fi/fi_FI/product/digital-cameras/slr/consumer/d610- lskgj
Taitaa olla minun seuraava kamera tuo Nikon D5300. http://news.cision.com/fi/mslgroup-finland/r/paasta-luovuutesi-lentoon-nikonin-d5300-jarjestelmakameralla,c9483181
- Huhuuuu
lskgj kirjoitti:
Taitaa olla minun seuraava kamera tuo Nikon D5300. http://news.cision.com/fi/mslgroup-finland/r/paasta-luovuutesi-lentoon-nikonin-d5300-jarjestelmakameralla,c9483181
Tulihan se D5300 myös sieltä pihalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15413535Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t749804Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h999172Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k218159Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk406783Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1506195Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua724308Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri243415Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy393407En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä4011300