Missä pääaineessa helpointa suorittaa kursseja etänä/tenttimällä

KTM_2013

Olen vastavalmistunut KTM ja työelämässä, mutta pohdin DI-opintojen aloittamista "huvikseni" työn ohessa ja harrastukseksi. Pääsisin todennäköisesti yo-papereilla sisään aika monelle alalle. En kuitenkaan pystyisi juurikaan osallistumaan lähiopetukseen, vaan tykkäisin suorittaa kursseja netissä tai esim. tenttimällä kirjoja. Löytyyköhän joku sellainen pääaine, jossa tämä onnistuisi muita paremmin?

4

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahtaakohan onnistua

      Mahdollisesti tuotantotalous, noin niinku, koska kauppatieteitä kerta on jo pohjalla. Teknisillä tai luon.tiet. aloilla lähiopetukset on aikalailla must, jos ei tunne asioita etukäteen. Kurssien tahti on kova ja luonnontieteet ja erityisesti matematiikka yleensä kaipaavat ohjausta (tai ainakin sen mahdollisuus on hyvä olla), jotta kaiken varmasti ymmärtää ja on mahdollista saada apua vaikeuksiin, eikä jää jumiin tai tipahda kelkasta.

      • 111+1

        Tässä kannattaa kuitenkin ottaa huomioon, että tutalla on todella vähän oman linjan kursseja kandivaiheen aikana (ellet sitten mene vähän omaan malliin ja otat niitä jo ensimmäiselle vuodelle). Tutalla on myös hyvin paljon case ryhmätöitä ja muuta sellaista, jotka vaativat läsnäolon.

        Kun kerran "harrastus" kyseessä niin suosittelisin mieluummin jotain vähän tekniikka painotteisampaa linjaa. Tuta opintoihin saat varmasti paljon apua KTM opinnoistasi, mutta jos hyödyllisyyttä tavoittelet niin väittele itsesi kauppatieteiden tohtoriksi.


    • Kesken jää

      Minkä tahansa alan kandiopinnot olisi hauska harrastus, mutta juuri sellaisia opiskelijoita yliopistot eivät nykyään halua. Puoliteholla ja etänä opiskelu tehdään vaikeaksi, koska se syö paljon yliopiston resursseja tuloksiin nähden ja vähentää yliopiston saamaa rahoitusta. Alkavat ohjelmat on suunniteltu tästä lähtökohdasta. Älä siis odota tukea ja ymmärrystä.

    • Vihjaaja

      Teoreettisesta sähkötekniikasta kannattaa aloittaa. Jos se menee kivuttomasti, niin sitten on lähes aivan sama, mitä ryhtyy seuraavaksi opiskelemaan, sillä tulosta tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      171
      10392
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2391
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2119
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1412
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe