Tarkoittaako se myös sitä, kun oma poikani on ollut kotiarestissa, n. 7v, ja on karannut pihalle ja metsään. Olen juossut perään ja ottanut kiinni ja vienyt kotiin?. Ja koska tekee sitä, että jos päästän irti, niin karkaa heti uudestaan, ni todellakin olen pitänyt takista kiinni ja taluttanut sisälle.
Alkaa oleen voimat vähissä yh:lta, kun saa jatkuvasti juosta yhen perässä, tai silloin, kun on arestissa. Olen joskus myös nostanut pojan syliin ja kantanut sisälle.
Sitten on toinen, sankaritar, jonka suu käy jatkuvasti, aina huutaa tai kiljuu takasi, kun pyydän/käsken jotain tekemään.. Mutta toivon mukaan se on ohimenevää.
Mutta mielestäni minulla on oikeus hakea lapsi takas sisälle, jos karkaa, ja siinä on pakko pitää kiinni. Tää kun tuntuu pojasta olevan vain hauskaa, kun karkailee..Ihanat rakkaat lapseni
Väkisin kiinnipitäminen?
1
336
Vastaukset 1
- Asiat järjestykseen
Ei tarkoita väkisin kiinnipitäminen tota. Toi on enemmän kuin ok. Vaikkakin raskasta sinulle. Koita saada poika kuuntelelmaan. Aseta rangaistukset jo etukäteen, ja kerro mitä seuraa siitä jos lähtee juoksemaan. esim, jonkin pelin menetys, tai ei pääse johonkin kivaan reissuun. Semmoinen tepsii ilman mitään riitaa. Ainakin meillä. En koskaan uhkaa turhaan, sanani varmasti pidän, näin lapsi oppii kunnioitusta.
Ja kun lapsille järjestää jotain (tylsääkin puuhaa kuten siivoaminen) pysyvät poissa pahanteosta senkin ajan.
Jos ei ole siivonnut huonettaan, ei pääse uimahallireissulle. Niin yksinkertaista se on.
Kannattaa itse mennä lukemaan hieman psykologiaa jos ei tuo muuten luonnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1182435Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???401572Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha6441028- 106993
- 71962
- 98916
- 48875
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76710- 70706
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik31706