Kelan kuntoutustarvearviointi

Nimittäin Erkki

Kysymykseni liittyy Kelan kuntoutustarvearviointiin. Onko kenellekään käynyt niin, että siellä on arvioitu ettei kuntoutuksesta ole hyötyä? Mitä sitten tapahtuu?
Jos todettaisiin, että olen toivoton tapaus, mites sitten työkyvyttömyyseläkkeen hakeminen: pitääkö taas erikseen hakea vai voisiko Kela itse myöntää sen tuollaisen kuntoutustarvekartoituksen tuloksen perusteella? Eläkeyhtiö olisi sen
myöntänyt jo edelliseen hakemukseeni, mutta Kela oli eri mieltä.

5

357

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Itse sain juurikin kyseisen vastauksen kelalta kuntoutustarvearviointiin.nyt olen ollut reilut kaksi vuotta pysyvällä työkyvyttömyyseläkkeellä.Ikää on 37 vuotta.

      • Nimittäin Erkki

        Pitikö sinun vielä erikseen hakea työkyvyttömyyseläkettä?


      • ...
        Nimittäin Erkki kirjoitti:

        Pitikö sinun vielä erikseen hakea työkyvyttömyyseläkettä?

        olin ensin kuntoutustuella,jonka jälkeen hain työkyvyttömyyseläkettä.eläkkeelle pääsyä helpotti se että olin käynyt lähestulkoon kaikki kuntouttavat toimenpiteet läpi psykoterapiaa myöten.mistään toimenpiteistä ei ollut hyötyä kuntoutumisen suhteen.diagnooseina ollut masennuksesta psykooseihin.joskin olen lähinnä kärsinyt aikoinaan masennuksesta.mutta lääkäri luultavasti tietää mitkä diagnoosit menevät kelassa läpi.oli ne totta tai ei.


    • dfsfsfsf

      Paljon on ikää masennuseläkeläisellä?

    • ...

      37 vuotta,mutta ei mulla oo ollut masennusta enää moneen vuoteen.pelkällä masennus diagnoosilla ei pääse eläkkeelle.voin nykyään ihan hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5831
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4565
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4332
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4111
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3710
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3229
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      34
      2305
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1134
    Aihe