Kuukausi sitten tein tuoreen asennuksen Windows 7 johon asensin näytönohjaimen ajurit sun muut välittömät kilkkeet, steamin ja 3 kpl pelejä. Ensimmäiset kaksi viikkoa pelit pyörivät täysin moitteettomasti, mutta nyt erityisesti viime viikolla alkoi pelit tökkiä.
Yksi epämiellyttävä kokemus tuossa oli kun jätin pelin paussille ja lähdin tunniksi pyöräilemään. Kotiin tultuani kone oli kirjautumisruudussa. Mistä lähden selvittämään mikä oli ongelma?
Yksi epämiellyttävä kokemus tuossa oli kun jätin pelin paussille ja lähdin tunniksi pyöräilemään. Kotiin tultuani kone oli kirjautumisruudussa. Mistä lähden selvittämään mikä oli ongelma?
Vastaukset 53
Vanhimmat
Jotain crakkejä tai vastaavaa haettu jostain piraattipoukamasta.
Et siis voi tunnustaa että Windows voisi sekoilla ilman crackeja ja vastaavia ? Tyypillistä Windows-puudelin sontaa. Olisit edes yrittänyt antaa jotain järkeviä neuvoja mistä lähteä etsimään vikaa.
http://forums.steampowered.com/forums/showthread.php?t=3019966
Näyttäisi Uplay olevan syyllinen blue screeneihin ja muuhun reistailuun.
Olisi kannattanut FC3 pelata kräkättynä versiona, niin se olisi toiminut moitteettomasti.
Väärin arvattu. Dota2, TF2 steamista ja World of Warcraft suoraan Blizzardin omilta sivuilta. Muita pelejä ei tällä koneella ole.
Civilization IV oli mutta poistin sen. Kyseinen peli tuli ostettua taannoin verkkokaupasta.
Käsittääkseni minulla ei ole uplayta ellei se jotenkin vaivihkaa asennu steamin mukana?
Blue screeen ja käynnistynyt uudelleen?
Ylikellotettu kone joka toimii "vakaasti" kun 3dmark menee kaatumatta läpi.
Konetta ei ole ylikellotettu. Vakausongelmia ei myöskään ole ollut. Blue screeniä en tämän asennuksen kanssa ole kertaakaan kokenut.
Jos et ollut kotona , niin onhan se BSOD voinut tulla, eikö tapahtumavalvonnasta vai mikä se on, pysty tarkistamaan. Bluescreenviewer ohjelmalla noita Windows aikoinani noita metsästin.
http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html
Mikkiksen päivityksetkin on viimeaikoina sotkeneet koneita:
http://news.softpedia.com/news/Windows-7-KB2803821-Update-Causes-Trouble-to-Steam-Users-368164.shtml
http://www.eyeonwindows.com/2013/07/16/windows-7-kb2803821-update-breaks-down-a-number-of-applications/
Katsoin mutta ei löytynyt mitään jälkeä bluescreenistä. Sähkökatkostakaan ei ollut silloin. Syy käynnistysruutuun päätymiseen olisi kyllä mielenkiintoista tutkia.
Mitä FED tykkää tästä?
”Olen niin täynnä Microsoftia ja firman taitoa tuhota koneen suorituskyky”
http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/microsoftin paivitysten laatu huolestuttaa sekoilua ja uudelleenasennuksia/a930730
Huono päivitys alkaisi näyttämään syyltä. Korjaukset eivät kuitenkaan ole auttaneet asiaa, harmi.
Onko kotieläimiä, esim. kissoja jotka usein saavat kaikenlaista omituista aikaan näppäimistön päältä kävellessään. Esim. win L.
No siinä on yksi mahdollisuus, mutta sulkeeko tuo myös pelit kuten kävi tuon Civilizationin kanssa? Ehkä huomenna tutkailen millaisia logeja Windows tai MSE pitää.
Tuo viimeinen päivitys aiheutti vain ja ainoastaan sen että samaa päivitystä tarjottiin loputtoman monta kertaa uudelleen, ei mitään muuta. Tuo vika on korjattu jo muutama päivä takaperin.
No osaatko keksiä mistä se voi johtua tai miksi kone oli aloitusruudussa? Sinistä ruutua tässä ei ole ollut, se asia tutkittiin jo.
http://windowsforum.com/threads/if-its-not-broke-dont-fix-it.35507/
"Älä ala korjaamaan, jos se ei ole rikki" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Windows ei hidastu, se vain täydellistyy! Toisin käy linuks-kurttauksille - ne asennetaan aina vaan uusiksi ja uusiksi ja uusiksi ja uusiksi ja uusiksi.........
Milloinkahan niihin sadaan edes järjestelmänpalautus?
Mihin sitä Ubuntussa tarvitaan? Ubuntu ja linux ei tuhoa eikä hidasta konetta niinkuin tubutin.
"Milloinkahan niihin sadaan edes järjestelmänpalautus?"
eivät ole kaltaisiasi kädettömiä koheltajia, jotka saavat käyttiksensä jojoon alta kahden viikon.
Windowsin hidastuminen on nyt todettu tosiasia. Syypää taitaa olla tuo ylhäällä mainittu epäonnistunut päivitys Microsoftilta eikä asia ole vielä korjaantunut. Pelissä putoaa satunnaisesti fps lähelle nollaa niin ei tätä normaaliksi voi sanoa. Nautinto jokseenkin poissa jos tärkeässä paikassa alkaa Dota2-matsissa nykiä saa kuulla kunniansa. Se on silloin hukattu puoli tuntia.
Ubuntussa olisin tarvinnut järjestelmän palautusta enemmän kuin missään muualla!
Mutta juuri siitä se puuttuu - todella työlästä.
Tuohon voi vielä lisätä saman nykimisen tapahtuvan satunnaisesti kun katson Internet Explorerilla youtubea.
Youtube ei nyi eikä pätki youtuben videoita katsellessa eikä ole koskaan pätkinytkään IE:llä trolli.
Et siis voi tunnustaa lukuisten käyttäjien toteamia tosiasioita ? Hyvin näyttää Microsoftin aivopesu toimineen kohdallasi.
Ei se ole koskaan aiemmin minulla nykinytkään. Tämä ongelma on ollut vasta viikon. Sinulla ei tietenkään ole mitään vihjeitä mitä pitäisi tehdä joten syytät käyttäjää.
Entäs tämä minun kone, jossa on sekä Mint, että xubuntu. Kummallakaan ei näy youtube ollenkaan - XP pelasi tässä ihan hyvin!!!!
Ei näet riitä koneen tehot linuksille - miksiköhän sitä silti suositellaan vanhoihin koneisiin?
Toimii se kun laittaa toimimaan, jos ei toimi out of the box. Laittaa vaan flashin. Tuo on ensimmäinen asia minkä yleensä testaan ja kertaakaan ei ole youtube jäänyt näkymättä millään Linuxilla.
Noudattaisin neuvoasi ja käyttäisin mielelläni sitä, mutta XP ei suostu tässä koneessa asentumaan. Liian uutta hardwarea ilmeisesti.
Ei pätki mikään youtubessa trolli.
"... lukuisten käyttäjien toteamia tosiasioita ?"
Missä?
"Sinulla ei tietenkään ole mitään vihjeitä mitä pitäisi tehdä .."
Kyllä on. Lopeta turha paskanjauhanta trollaaminen niin youtube videot lakkaavat pätkimästä.
Mene purkamaan tuota angstiasi jonnekin muualle jos sinulla ei ole mitään asiaa.
Asian ratkaisemisesta kiinnostuneille tiedoksi että kuulun youtubessa HTML5 kokeiluun. Siinä ei kovin moni video näy kuin Internet Explorerilla.
Lopeta sinä tyhjänpäiväinen trollaus olemattomista ongelmista.
Minua ei haittaa vaikka pysyisit pois tästä keskustelusta asenteinesi.
Ja sinä voisit kirjoittaa jostain oikeista asioista eikä mistään itse keksityistä.
No kyllä tämä on sen verran iso ongelma että harkitsen käyttöjärjestelmän asentamista uudelleen.
älä sano mitää ne vaan lämmittää
Kyllä youtube voi nykiä ja pätkiä IE:llä ja muillakin selaimilla, jos on hidas nettiyhteys ja katsoo full hd:nä, ei se IE nyt nettiyhteyttä nopeammaksi tee. Jotain rajaa tuohon trollaamiseen....
Ei ole trollaamista tämä. Muuten olen tykästynyt Internet Exploreriin ja käytän sitä mielummin kuin Firefoxia.
IE selain ei toista youtube videoita vaan Flash lisäosa ja selain ei vaikuta sen toimintaan toistettaessa videoita.
En käytä flash lisäosaa.
Gigantissa tänään. Edellinen asiakas osti jonkun virussuojaohjelman. Kuuntelin, pikkufirma, win ja kone saasteessa. Myyjä siinä, että parhaimmassa on ollut 300 virusta. Toivon onnea. En toivottanut.
omiani en mainosta. Nautin vain. :)
Tuttu tekee rahaa putsaamalla koneita ja pelastamalla asiakkaiden dataa, suositteli MSE:tä noiden maksullisten virusohjelmien sijaan. Sitä olen käyttänyt eikä ole yhtään uhkaa tullut vielä vastaan.
Windows 8>Windows 7.
Minulla alkoi pari jokin aika sitten bsodia tulemaan vaikka aikaisemmin toimi hyvin. Kyseessä on tosin windows 8. Olisikohan päivityksillä rikottu?
MS tarkoituksella tekee win8:sta epävakaan päivityksillä nyt kun 8.1:n julkaisupäivä lähestyy. Jotta kaikki päivittäisivät 8.1:een ja olisivat tyytyväisiä sen vakauteen, ja suhtautuisivat siihen entistä luotettavampana ja parempana windowsina.
Ulos kirjautuminen voisi johtua siitä, että sinulla on näytönsäästäjä käytössä ja siitä palatessa tarvii salasanaa. Toinen vaihtoehto on, että windows on ladannut päivitykset ja asentanut ne. Silloin siihen tulee näkyviin se ajastin joka käynnistää koneen uudelleen 10 minuutissa josset tee mitään tai käske lykätä päivitystä.
Jos pelit on ne mitkä hidastuu, niin syytä pitäisi etsiä peli puolelta, taustalla pyörivistä ohjelmista, jne.
Minulla kun windows xp ajan kanssa hidastui, ei pelit silti hidastuneet pätkääkään. Windows itse vain hidastui, avaaminen kesti kauan ja eri asioiden tekeminen kesti kauan, peleissä en muista koskaan nähneeni muutosta. Kun jonkun ohjelman saa rullaamaan se yleensä toimi ihan hyvin.
Kyllä windows vähän hidastuu ajan kanssa, kun ohjelmia kertyy, ja rekisteri sotkeentuu ja varsinkin jos päästät kiintolevyn kovin täydeksi. Mutta niin kauan kun pitää reilusti tyhjää C-asemalla, pysyy levy järjestyksessä ja isot tiedostot yhtenäisinä. Kaikkien turhien roskaohjelmien asentamista kannattaa välttää ja kaikki ohjelmat joita ei tarvitse takana pyörittää, pitää ottaa pois turhaan pyörimästä. Esimerkiksi skype vie helposti 150 mt ram muistia ja cpu tehoakin muutaman prosentin. Tuollaisa ohjelmia kun on 10 taustalla aina, niin ei ihme jos kone on hidas. Käyttäkää kevyempiä ohjelmia ja vain niiä joita on aivan välttämätöntä käyttää. Jopa droboxinkin suljen sillon kun ei ole tarvettä vähään aikaan synkata mitään tiedostoja. Suuri osa eriliaisista ohjelmista aina tyrkyttää automaattista käynnistystä windowsin kanssa, ruksikaa ne pois ja käynnistäkää ohjelmat itse silloin kun tarvii niin ei mene kone tönkkiin.
Ja ei tuo taustalla rullaavien ohjelmien hidastus vaikutus ole mikään vain windowsin riesa, täysin samaa se on linuxissa ja varmasti macissakni jos siinä semmoista harrastetaan, tosin jälkimmäisesti ei itsellä kokemusta.
"Toinen vaihtoehto on, että windows on ladannut päivitykset ja asentanut ne. Silloin siihen tulee näkyviin se ajastin joka käynnistää koneen uudelleen 10 minuutissa josset tee mitään tai käske lykätä päivitystä."
Taidat olla oikeassa. Tätä en tullut ajatelleeksi, eikä ilmeisesti kukaan muukaan.
"Jos pelit on ne mitkä hidastuu, niin syytä pitäisi etsiä peli puolelta, taustalla pyörivistä ohjelmista, jne."
Prosessienhallinnassa ei ole näkynyt mitään kummallista. Eilen otin pelisession ilman hidastumisia joten aikalailla mysteeriksi jää.
C:llä on tällä hetkellä melkein 900GB tyhjää. Ainoastaan pelit, ajurit, firefox(aion poistaa tämän tarpeettomana), MSE, directx jne on asennettu.
Osaako joku vielä pikaisesti sanoa miten tuon automaattisen käynnistyksen päivitysten yhteydessä saa pois päältä?
Löytyykö tätä parempaa ohjeistusta?
This is true.
IF YOU CAN'T USE gpedit.msc THEN YOU CAN USE THE FOLLOWING REMEDY!
Open the Registry Edit
(WindowsKey R, "regedit.exe")
(Remember to be careful! DON'T change anything unless you know exactly what you're doing!)
Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU
* Chances are, if you can't access gpedit.msc you'll be missing these keys! *
If keys WindowsUpdate\AU exist, go ahead to step 3!
OTHERWISE, continue through these indented steps...
Navigate to HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows
(Make sure the above key is highlighted and) go to the edit menu and choose New > Key
Name the key WindowsUpdate
Now, repeat the above steps, except highlight WindowsUpdate and name the next keyAU
With WindowsUpdate\AU highlighted, create a new 32-bit DWORD calledNoAutoRebootWithLoggedOnUsers
Right click on your newly created value and give it a value data of 1 (hexadecimal)
Double check all the steps to make sure you did everything EXACTLY how I explained it
Close Registry Editor... You're FREE! :D
Now, even with the gpedit.msc remedy, this will disable automatic restart on important updates, but it will still nag you a bit ab
Ei???
Siirsin kysymyksen alla olevaan osoitteeseen.
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/6028