energiatodistus-kansalaisaloite ...

11

410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perusteista

      Juu, olen kyllä pitkälti samaa mieltä tuon aloitteeen kanssa.

      Aloitteessa on vaan se vika, että se ei ota kantaa perusongelmaan: energiatodistuksen laskentasäännökset ovat virheelliset eivätkä perustu mihinkään todelliseen ja konkreettiseen energian tai ympäristön säästämiseen maamme ilmastossa ja energiantuotannossa.

      • Vihreätverotuspuolue

        Muuten nuutä ei voisi laatia kirjoituspöydän takaa. Kuka sitä nyt käsiään paskaamaan jonkun verotuskikkajutun tautta.


    • energisti.fi

      Todellisuus on kuitenkin toisenlaista kuin tuo omakotiliiton toimittama info. Ihan oikeasti, tämä laki on alunperin lähtenyt EU-parlamentista. Tässä laissa hyvin tärkeä pointti on kuluttajansuojelu asuntokaupassa. Jokaisessa nakkipaketissa ja popkornipussissa on oltava tarkka tuoteseloste miksei sitten myytävässä talossa?

      Energialaskelmat tehdään talon ominaisuuksista. Laskennallinen arvo kertoo paljonko kilowattitunteja tai euroja tarvitaan vuodessa talon lämmittämiseen.

      Energiatodistuksessa on siis lakennallinen kulutus, kertoimella kerrottu kulutus joka siis kertoo ko.talon kulutksen koko Suomen ympäristön näkökulmasta sekä edellisten vuosien toteutuneet varmennetut kulutkset. Nuo varmennetut toteutuneet laitetaan sinne jos todistuksen tilaaja niin haluaa. Aina ei halua.

      Energiatodistus ei kerro mottitalkoista perintömetsässä eikä peruslämmöllä kituuttavasta säästäjästä.

      Kerroin juuri omakotiliitolle kahdesta tapauksesta oikeassa elämässä. Toinen on talo jossa omistajat asuvat hoivakodissa ja toinen on talo jossa perhe asuu palmun alla. Omakotiliitto vastasi kyselyyni heidän FB sivuilla näistä esimerkeistä, että nämäkin talot tulisi myydä Ruotsin mallin mukaisilla toteutuneisiin kulutuksiin perustuvilla energiatodistuksilla. Eikö tälläinen juuri veisi sen kuluttajasuojan ja verrannollisen tiedon ostajan käsistä.

      Iso osa nykyistä energiatodistusta on ammattilaisen laatimat suositukset energiatehokkuuden parantamiseksi. Laadin juuri energiataseen ja energiatodistuksen rakennuslupaa varten olemassaolevan talon laajennukselle. Tuli todella hyvä mieli kun pystyin osoittamaan tilaajalle yli 5000€ säästöt investointiin ja useiden satasten vuosittaiset säästöt tulevaisuuden energialaskuihin.

      Taloaan myyville energiatodistus ja kuntokatselmus ovat arvopapereita jotka avittavat kaupantekoa jo ensiesittelystä lähtien.

      • 23+22

        haista vee, sähkö on modernein ja ekologisin tapa välittää energiaa ja vesivoimalla tuotettu sähkö on vihreintä energiaa, mitä taloon voi saada. Silitkin sähkölämmittäjiä rankaistaa typerällä kertoimella etodistuksessa ja sähköveroilla.

        Aivan pelle siisi koko energiatodistus, koska muutama nasteen huonempötilaerolla saada suuria kulutseroja. Siispä joku pärjää 18 asteessa, toisella taas pitää olla 24.


      • en tarvi

        Riittäisi että enrgiatodistus vaadittaisiin rakennusluvan yhteydessä. Tuo nykyinen muutaman vuoden voimassa oleva todistus on vitsi ja pelkkää rahastusta.


      • pätevöitynyt

        Joo. Ilmastotalkoista on kyse. Ydinvoimalle energiamuotokerroin on 3 (kolme), kun kivihiilelle se on 1 (yksi). Siinä pohdittavaa ilmastotalkoon suhteen.

        Sähkön tuotannossa ydinvoima on niin isossa roolissa, että ei ole voitu ottaa ydinvoimalle ilmastotekijää mukaan tuota kerrointa keksittäessä. Ydinvoiman ilmastopainotettu kerroin olisi luvun 3 sijasta 0,01. Eli hiilitaseeseen suhteutettu kerroin.


    • ei hörhö

      23 22 Olet siis juntti ja täysin pihalla!!! eksä osaa lukee vai mikä mättää

      • mennytaika

        Se on lämmitelly liikaa sitä "vastavirtaleivinuunia" on jo itsekkin vastavirrassa :D


    • eljii

      Varsinkin lämmintä vettä lotraamalla sa kulmaan vaiika kuinka paljon.
      On siis tärkeä tieto se, miten vähällä pärjää kulutusta kohtuullistamalla

    • Monenko pv työ ?

      Hyvähän se on, jos saa tietää, että energian kulutusta vähentämällä voi säästää,
      mutta mikä tekee siitä todistuksesta niin kalliin ?
      Ruotsissakin maksaa n. 1/3 siitä mitä täällä.

    • eljii

      Onkohan tässä viikonvaihteessa (syyskuun viimeinen) aloitteen nimienkeruuta jossain esim. toritapahtumassa? Netissä siis pankkitunnuksin

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/297

      :( puuttuu vielä kymmenisenthatta allekirjoitusta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      103
      3313
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      18
      2715
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      76
      2562
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      98
      1565
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1498
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1115
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      354
      1038
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      1029
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      905
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      844
    Aihe