Katsoitteko Ajankohtaisen kakkosen ohjelman osallistuvasta sosiaaliturvasta.
Ihmiset pakotetaan rahojen menetyksen uhalla orjatyöhön nykyistä aktiivisemmin.
Kysehän on vain siitä ettei palkkatyötä ole työttömille eikä siitä, että työtä ei olisi työttömille.
Ihmiset pakotetaan rahojen menetyksen uhalla orjatyöhön nykyistä aktiivisemmin.
Kysehän on vain siitä ettei palkkatyötä ole työttömille eikä siitä, että työtä ei olisi työttömille.
Vastaukset 54
Vanhimmat
Katsokaa huomanna A-studio. Risikko haastattelussa.
http://yle.fi/uutiset/lehdet_ministeri_risikko_tekisi_sosiaaliturvasta_vastikkeellisen/6761971
Nuohan eivät ole enää ko henkilön ehdotuksia, vaan kirjattu siihen hallituksen ohjelmaan, josta tulee lopulliset päätöksen marraskuun loppuun mennessä.
Idea on se, että jos olet passiivinen, niin tuet tippuu, ja tekemällä jotain, tuet nousee.
Ja tämä siis päätetään marraskuun loppuun mennessä.
Niin tuet ei nouse vaan et menetä jo nykyisiä tukia, jos et osallistu pudotetaan 10-30%.
Ei mitään järkeä ja en suostu. Jos saan 200 euroa puhtaana käteen ylläpitokorvauksen lisäksi, voin sen tunnin tehdä päivässä töitä. Tossahan ei anneta porkkanaa lainkaan ainoastaan keppiä.
Hallitukselle osallistavan sosiaaliturvan mallia on kehittänyt tutkija ja Rauman nykyinen sosiaali- ja terveysjohtaja Antti Parpo yhdessä THL kanssa.
Perusajatuksena on, että kaikkien pitäisi tehdä jotain, vaikka muutamia tunteja päivässä. Jos tekee työtä, sitä palkitaan. Jos ei tee, siitä rangaistaan ja perusturvan taso jää matalaksi.
Tyttömät etsivät sähköisestä kalenterista haluamiaan työtehtäviä? sanoo Kannustavuutta tulonsiirtojärjestelmään-kirjan kirjoittaja Antti Parpo.
Parpo ehdottaa koko Suomen kattavaa sähköistä järjestelmää. Sinne yritykset, kunnat järjestöt ja seurakunnat ilmoittaisivat vapaista työpaikoista. Tästä sähköisestä kalenterista työttömät itse valitsisivat itselleen sopivia töitä.
Sosiaali- ja terveysministeri Paula Risikko myöntää, että hallituksen rakennepoliittinen ohjelma sisältää jo lupauksen julkisten hankintojen suuntaan. Siellä sanotaan, että ”laaditaan järjestelmä, jossa luodaan puitteet vaikeasti työllistyvien käyttöön julkisissa hankinnoissa”.
Hallituksen aikeet selvenevät, ja toimenpideohjelma syntyy syksyn aikana. Toimenpideohjelmassa määritellään osallistavan sosiaaliturvan sisältö.
Todellisuudessa niukka mutta pysyvä sosiaaliturva on houkuttelevampi kuin epävarma, mutta hieman parempi taloudellinen korvaus.
Karkeana nyrkkisääntönä voi sanoa, että aktivointi onnistuu vain, jos työllistyminen johtaa tilanteeseen, jossa käteen jäävä raha on vähintään 20 prosenttia suurempi kuin ns. passiivisen sosiaaliturvan antama tulo.
Eikös tämä orjatyö karenssin uhalla ole nytkin voimassa, pakottamalla töihin, josta ei kerry eläke eikä muukaan turva, potin nappaa työpaikalla vain ne , jotka saavat oikeaa palkkaa. Näinkö se Suomi saadaan nousu kiitoon?!!
Osallistavaa sosiaaliturvaa vai pakkotyötä?
http://areena.yle.fi/tv/1994919
Siirtotyömaasysteemi uudestaan käyttöön.
Ja karenssin uhalla näitä hommia sitten "vapaaehtoisesti" tehdään.
Mietin itse vaan sairaana kun kela hylkäsi sairauspäivärahani huhtikuulta lokakuuhun kun en ole terve menemään töihin niin nyt sossu sitten saa luvan kanssa vähentää sen -40% pienistä rahoistani. Voi herran jumala
Minua ei ole kuntoutettu ja sairausloma alkoi viime lokakuussa. Tämä yhteiskunta kiusaa köyhiä ja sairaita.
"sossu sitten saa luvan kanssa vähentää sen -40% pienistä rahoistani"
Kuka on antanut sossulle luvan tuohon 40% vähennykseen? Oletko kieltäytynyt 2 kertaa työstä joka olisitaannut elannon kohtuullisen pitkäksi ajaksi? Ellet ole niin alentamispäätös vaikuttaa laittomalta. KAIKKI toimeentulotuen alentamiset pitäisi viedä hallinto-oikeuden tutkittavaksi, niin usein ne ovat laittomia ja kohtuuttomia.
Eihän kirjoittaja kertonut sossun näin tehneen vaan että heillä on oikeus tehdä näin. Jos olet sairas etkä kykene töihin menemään eikä kela myönnä sairauspäivärahaa voi sossu tosiaan uhata perusosan pienennyksellä sinut osallistumaan vaikka mihin aktivointikeinoihin. Ja kun et kykene menemään se oli siinä.
Minulle kävi noin muutama vuosi sitten. Sossu tiputti -20% pois kun ei minulla ollut tuloja ja kela hylkäsi sairauspäivärahani. Sain kuitenkin parin vuoden päästä uuden sairasloman ja tällä kertaa kela hyväksyi mutta nyt tuli hylsy kuntotustulihakemukseen. Vielä ei sossu ole pienentänyt perusosaani mutta pelko koko ajan on.
"voi sossu tosiaan uhata perusosan pienennyksellä sinut osallistumaan vaikka mihin aktivointikeinoihin"
Voihan se uhata joas ei tiedä oikeuksiaan niin saattaa vaikka mennä. Sossujen touhut on lakiin perustumattomia useimmin kun luuletkaan. Jos mulle tekisivät tuon niin kattaisivat samalla itselleen leivättömän pöydän.
I love Antti Parpo!
Pääset sieki orjatöihin :)
Sossulle "pataan". Mistä löytyisi ne lainkohdat millä sossu alentaa ttt-perusosaa. Siis sellaisia lainkohtia, mitkä eivät johdu työttömyysturvasta johtuvista toimeentulotuen alentamisista.
Osallistava sosiaali"turva" koskee ihan KAIKKIA!
Risikko sanoi just eduskunnan täysistunnossa että tämä koskee ihan kaikkia työikäisiä jolla ei ole työtä, niin työkykyisiä kuin työkyvyttömiä, jopa vammaisia ja muita osa-työkykyisiä eli EI se mielenterveys ongelmiin vetoaminen mitään auta!!!
Aktiivisuudesta maksetaan enemmän kuin passiivisuudesta, sanoo Rauman nykyinen sosiaali- ja terveysjohtaja Antti Parpo yhdessä THL:n kanssa.
Mikäli sosiaaliturvalla elävä kieltäytyy osallistumisesta, toimeentuloturvaa leikataan.
Leikkauksen suuruus on 20 - 30 %
Esimerkiksi noin 700 (brutto)euron työmarkkinatuesta se voisi tarkoittaa noin 140 - 210 euroa kuukaudessa. 700 - 210 = 490 x 20% (98e) > 392e/kk käteen!
Toimeentulotuki ei myöskään korvaisi leikkausta, koska leikkaus kohdentuu myös toimeentulotukeen, mikäli toimeentulotuki olisi henkilön ensisijainen etuus.
Eli myös sossun tuesta leikataan, jollei suostu menemään risusavottaan.
Nimenomaan kyse on siitä että nyt jo on mahdollista leikata sossutuesta se -40%, niin sitä aletaan HETI noudattaa kun putoaa tttuelle ja tttukea leikattaisiin joka kuukausi niin kauan että suostut menemään risusavottaan, peseen pas,ka peppuja tai pyyhiin jonkun muun keittiön pöytää muutaman tunnin joka päivä!
Työkkärituesta leikataan -30% mutta ttuesta se -40% koska sehän on nyt jo laissa mahdollista.
Eli tttukea saa vaan 286 e/kk käteen!
mikä on työkkärituki....mä saan ansiosidonnaista, sillä ole mitää tekoa työkkärin kanssa.Paitsi välillä pitää soittaa.
Siinähän se yhteys tulikin...
Mites käy ihmisille jotka eivät saa työkkärirahaa vaan joutuvat elämään tt-tuen varassa?
No ne tekee sitä duunia pelkällä tttuella!
477 e/kk päiväpalkka 22,18 e/pv eli 7 tunnin työllä tuntipalkka on 3,10e/tunti!
Saako ne edes sitä 9 e/pv korvausta, koska kaikki tulohan vähennetään toimeentulotuesta?
Ei tuo koske kaikkia, esim. romanit eivät varmasti orjatöihin joudu. Heillä kun on ne kansanvaatteet, ei niillä töitä voi tehdä. Eikä työvaatteita voi laittaa päälle, se on romanikulttuurin vastaista. Vain valkolaisia kiusataan orjatöillä, romanit ja muut erityisryhmät jäävät ulkopuolelle.
tuleex tää uusi juttu vain ttt saajille, ei ne nyt vissii ansiosidonnaista voi mennä leikkaamaan
Koskee ihan kaikkia! Eihän kaikki ttt saajat ole työttömiäkään.
siis kunnan maksamia työkkäritukia, ei ansiosidonnaista.... ei kassojen maksamiin voi kunnat puuttua
Tuosta en tiedä mutta kyllähän ne ainakin on ansiosidonnaisaikoja lyhentämässä merkittävästi jos ei osallistu
ei ne voi enää lyhentää jos on jo putkessa eli lisäpäivillä... ja sitäpaitsi niille joilta jää päiviä puuttumaan niin tulee 100pv. lisää eli 600 pv.
Koita nyt ymmärtää että tuleva juttu koskee KAIKKIA TYÖTTÖMIÄ
Sillä ei ole merkitystä mistä sää sen sun rahas saat.
Sää teet SILLÄ RAHALLA SITÄ askartelu duunia!
Ole onnellinen jos saat ansiosidonnaista koska sillon sun tuntipalkkas on huomattavasti suurempi kuin niiden jotka joutuu tekeen sitä samaa duunia tttuella eli n. 3 euron tuntipalkalla!
Mutta TÖIHIN SÄÄKIN JOUDUT tai jos kieltäydyt saat KARENSSIA ja joudut tekeen sitä samaa hommaa sillä pelkällä tttuella!!!
enpä taida joutua... haen eläkkeelle sitä ennen, ennenkuin ne uudet lait voiman saa.
Osallistava sosiaaliturvahan koskee vaan kaikkia niitä työttömiä, jotka saa yhteiskunnalta jotain tukia.
Jos on työtön, mutta ei saa mitään tukia yhteiskunnalta, niin yhteiskunta ei voi mihinkään myöskään velvoittaa.
Tässähän on kyse nimen omaan osallistavasta sosiaaliturvasta eli jos jotain tukea saa, niin joudut saamasi tuen vastikkeeksi tekemään jotain yhteiskunnalle hyödyllistä.
Jos yhteiskunta ei sinulle mitään maksa, niin se ei myöskään voi pakottaa tähän vastikkeellisuus toimenpiteisiin.
Orjatyö ei ole mitään osallistuvaa sosiaaliturvaa, päinvastoin masentaa vain ihmisiä mennä naurunalaiseksi työhön, josta vierustoveri vetää täyttä palkkaa ja itse saa sakat pohjalta ilman mitään työhön kuuluvia laillisia etuuksia ja varmasti joutuvat orjailemaan raskaimmasta päästä.
Muahhahhahhha ahhahha ahhaahhaaaaa .. onhan tää tervetullutta vaihtelua niihin vuosikausia kestäneisiin läähyilyihin siitä miten kotona makaaminen KANNATTAA jos siitä ei saa käteen tuhatta euroa enempää ;P
Sitten voikin hymy hyytyä kun tajuat että ei firmojen kannata pitää vakiväkeä töissä kun reservissä on 500 000 tuhatta orjaa.
400 000 työtöntä odottaa nyt kuntien keksivän paskartelua! Odotan innolla mitä tästäkin kehkeytyy. Saako työtön siellä myöskin ruoan?
Työtönhän sää sen ruuan ostamista varten sen 9 e/päivä korvauksen eli ei siellä mitään ruokaa ilmaiseksi jaella, ellet sitten satu menemään töihin Hurstin leipäjonoon.
Viron minimipalkka on tällä hetkellä 320 euroa kuussa eli alle 2 e/tunti!!!
Viron työnantaja- ja työntekijäliitot ovat sopineet, että minimipalkkaa nostetaan kahden vuoden aikana 70 eurolla. Osapuolet sanovat yhteisessä lausunnossaan olevansa realisteja: "Virossa sen kummemmin työnantajat kuin työtekijätkään eivät todellakaan ui rahassa. Kun teemme sopimuksen niissä rajoissa, jotka yhteiskuntamme elintaso tänään sallii, annamme työntekijälle signaalin, että häntä arvostetaan."
Kataisen kaipaama globaalittyömarkkinat aiheuttivat sen että KAIKILLA ON YHTÄ HUONO PALKKA!
Suomalaiset EIVÄT HYÖTYNEET EU.n vapaasta liikkumisesta, koska kuka suomalainen haluaa mennä Viroon tai Saksaan tekemään duunia muutaman euron tuntipalkalla?!
Suomalaiset työntekijät päin vastoin KÄRSIVÄT siitä että nyt tämän avoimen liikkuvuuden ansiosta kuka tahansa voi tulla tänne tekemään töitä. Niille Suomen maksamat palkat ovat huipputasoa ja ne suostuu tekemään mielellään duunia n. 7 euron palkalla.
Käytännössä tämä Risikon ja kokoomuksen "osallistava sosiaaliturva" tekee sen että suomalaisen työtä myydään muutaman euron hintaan!
Työpajalaisethan nyt jo joutuvat tekemään työtä pelkällä työttömyysturvalla
eli heidän tuntipalkkansa on enintään 5,90 butto eli tuosta menee vielä verot.
Ei siitä paljoo enempää jää kun eestiläisillekään!
Suomessahan EI ole MINIMI PALKKAA eli jollei alalla ole työehtosopimusta, työntekijälle voi maksaa ihan kuinka pientä palkkaa tahansa, jos vaan joku suostuu sillä palkalla töitä tekemään!
Pahinta on että ne jotka ovat pelkällä tttuella, joutuvat töihin sillä eli heidän tuntipalkkansa on vieläkin pienempi!
477 e/kk päiväpalkka 22,18 e/pv eli 7 tunnin työllä tuntipalkka on 3,10e/tunti!
Mitä siellä Arkadianmäellä oikein tapahtuu? Ollaanko siellä irtauduttu todellisuudesta kokonaan?
lähen pudottaa jengii kaupungille ja aloitan rikkaista ja kansanedustajista niin kauan sitä teen kunnes poliisi ampuu mut niin sitten pääsen viiein vitun helvettiin täältä paskasta!!!! haistakaa vittu huoraäpärät!!!!!!!!!!!!1
Ihmettelen kyllä ihan oikeasti että kuinka lampaita meistä onkaan tullut. Jossain muualla jengi mellakoisi kaduilla ja Antti Parpolla olisi valtava henkivartiosto kun ei uskaltaisi enää yksin kaupungilla liikkua.
Hävettää olla suomalainen. Sekä siksi että on väkeä joiden mielestä ihmisten orjuutttaminen on ihan oikein, että siksi että suostumme tähän.
aika moni työtön varmaan alkaa miettimään jalkautumista ja mielipahan osoittamista parempi osaisille?
Peloittava visio! Jos laskee yks yhteen näitä keskusteluja täällä ja todella lukee rivien välit, alkaa kansan syvä rintaääni mylvähdellä kohti päättäjiä siihen malliin, että oksat pois!
Luulisi parpolaisten päättäjien pelkäävän kohta liikkumista.
Kyllä mittari alkaa täyttyä Risikon kuminaamaa!
Kun katselee noiden kokoomusherrojen ja rouvien silmiä, näkee että siellä takana ei ole mitään. Puhdasta alastonta tyhmyyttä. Ja tuollainen paskasakki päättää asioistamme, ei hyvää päivää...
Suomen perustuslain mukaan jokaisella, joka ei kykene hankkimaan ihmisarvoisen elämän edellyttämää turvaa, on oikeus välttämättömään toimeentuloon ja huolenpitoon. Lisäksi jokaisella on oikeus perustoimeentulon turvaan työttömyyden, sairauden, työkyvyttömyyden ja vanhuuden aikana sekä lapsen syntymän ja huoltajan menetyksen perusteella.
Julkisen vallan on turvattava jokaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut ja edistettävä väestön terveyttä sekä tuettava perheen ja muiden lapsen huolenpidosta vastaavien mahdollisuuksia turvata lapsen hyvinvointi ja yksilöllinen kasvu. Lisäksi julkisen vallan tehtävänä on edistää jokaisen oikeutta asuntoon ja tukea asumisen omatoimista järjestämistä.
Väitteitä hyvinvointivaltion puolesta:
humanitäärinen – oikeus elämän perusasioihin on perustavaa laatua oleva ihmisoikeus ja ihmisten ei pitäisi joutua kärsimään tarpeettomasti varojen puutteen takia.
altruismi – toisten auttaminen on moraalinen velvollisuus useimmissa kulttuureissa; hyväntekeväisyys ja tuki ihmisille, jotka eivät voi auttaa itseään, nähdään laajalti moraalisina valintoina.
utilitäärinen – sama määrä rahaa tuottaa enemmän iloa köyhälle annettuna kuin rikkaalle annettuna; tällöin varallisuuden jako rikkaalta köyhälle lisää yleistä onnellisuutta yhteisössä.
yhteiskuntarauha – järjestelmä pitää yllä yhteiskuntarauhaa ja voi alentaa rikollisuutta, koska ihmisten ei tarvitse ajautua rikollisuuteen pysyäkseen hengissä.
Tuollaisella ilmaistyövoiman määrällä olisi takuuvarmasti erittäin tuhoisa vaikutus työmarkkinoihilla. Kenen kannattaa teetättää työtä edes minimipalkkaa saavalla työntekijällä, kun keskusjohdolla on osoittaa veronmaksajien kustantamaa orjatyövoimaa yrityksien ja virastojen toiminnan tukemiseksi? Entäpäs sitten alat, kuten vanhustenhoito, joille normaalisti palkataan ammattitutkinnon suorittaneita ihmisiä? Jos alalle kouluttamaton ihminen on byrokraatin mielestä ko. työhön pätevä, niin miksi julkisen puolen vanhustenhoidossa silti palkataan tutkinnon suorittaneita?
Oikeista töistä maksetaan palkkaa. Jos tarkoitus ei ole korvata palkallista työvoimaa palkattomalla, niin silloin jäljelle jää vain nöyryyttäviä näennäistöitä. Mistä lähtien muuten esim. siivous ja kaupan hyllyjen täyttäminen ovat lakanneet olemasta palkkaa vastaan tehtävää työtä? Vakuutteluista huolimatta jokainen näkee Parpon ja Risikon suunnitelmista, että tarkoitus on nimenomaan saada palkatonta työvoimaa.
yllä oleva on lainaus jonkun kirjoituksesta täältä: http://keskustelu.suomi24.fi/node/11728153
Risikon esitys on todella törkeä , tosiaan irtisanotaan työntekijät ja pakotetaan työttömät tekemään nämä työt päivärahaa vastaan
Kunnat ajetaan nyt valtion toimesta alas, tulee paljon irtisanomisia, meidät vanhat ja sairaat työttömät laitetaan sitten pakkotöihin, pelkällä päivärahalla tekemään näitä kunnan töitä, joita tekivät aiemmin ihmiset oikealla palkalla!
Tämä Riksinon malli on kuin suoraan Natsi-saksasta tai jostain pohjois-Koreasta, työleirrilvaan ja ilman palkkaa.
Risikko voisi tulla kertomaan, mitä listansa tarkoittaa, miten meitä yli 40 vuotta töitä tehneitä kohdellaan, kuin karjaa.
Tällä menolla suomesta katoaa kaikki oikeat työpaikat, kun orjat ovat käytettävissä, kuka maksaa orjien työmatkat? Entä vaate ja ruokakulut? Työssä käynnissä on aina kuluja, köyhä työtön joutuu entistä huonompaan asemaan.
Työstä pitää maksaa palkkaa, kenen motiivi ja työtaito riittää 9 euroa päivä korvaukseen työttömyyskorvauksen päälle, kun se 9 euroa ei riitä työmatkakuihin, eikä ruokaan?
Näin on todella kovaa leikkiä ihmishengillä, ihmiset pakotetaan töihin päivärahalla, joka ei riitä elämiseen, mitä virikkeitä ihminen voi saada orjatyöstä.
Ei kesälomia, ei vapaapäiviä, vain ilmaistyötä, ei rahaa ruokaan ei työmatkoihin.
Me jotka tehneet vuosikymmeniä töitä palkkatyössä, mieidä siis pakotetaan orjiksi.
Nuoria on paljon, joilla ei mitään työkokemusta, heihin pitää panostaa, ei vanhoihin ja väsyneisiin.
Risikko sanoi, että tämä tärkeää, sen ilmaistyön kautta, voi työllistyä ja oppia työelämään! Haloo, siis 40 vuotta työtä tehnyt, opettelee työelämään orjaleirillä ja kuitenkaan kukaan ei palkkaa liki 60 vuotiasta palkkatyöhön.
Menisi Risikot ja Vartiaiset itse tekemään ilmaistyötä, mutta ei veronmaksajien kustannuksella vain nauttivat isoa palkkaa
Totta ja eihän köyhä työtön vapaa-aikaa tarvitse, töihin vaan ilman palkkaa, työmatkakulut ja ruoka päälle, niin miinusta tulee ja vaatteetkin kuluu. Monella työttömällä ilmaistyö tulee kalliiksi ja kun köyhää kyykytetään, niin sairastuu henkisesti ja fyysisesti.
Pahassa asemassa ovat valmiiksi jo sairaat, yli 40 vuotta töitä tehneet, koko ikänsä palkkatöissä olleet,jotka pakotetaan nyt KOKOOMUKSEN RISIKON mallissa orjiksi.
Suomelle tulee kilpailukykyä, kun ei tarvitse töistä maksaa palkkaa, suuri työttömien armeija valiina ja lisää tulee, rauman telakka, Sok ja kunnat irtisanovat ja näihinkin töihin voidaan osin laittaa työttömiä päivärahalla tekemään ja saavt 9 euroa päivässä korvausta, joka ei riitä edes työmatkoihin.
Eduskuntaan yhteyttä työttömät, jonkun on kuunneltava ja moinen orjalaki olisi saatava torjuttua., mutta pahalta näyttää.
"Eläkkeet tulevat olemaan todella pieniä, kun viimeisen vuosikymmenen tulot jäävät alle köyhyysrajan."
Eiköhän juuri tämä ole yksi syy siihen, että vanhoja ja sairaita päästetä eläkkeelle. Halvempaa se on liki 6-kymppisiä roikuttaa työmarkkinatuella, ei siitä paljoa eläkettä kerry.
Näin sen Risikon haastattelun. Aivan naurettavaa selittää, että joku työpajatoiminta toisi 40 vuotta ammattitöitä tehneelle jonkun oikean työpaikan.
Lisäksi selitys, että "tarkoituksena on pitää työttömät kiinni elämässä".
Ei kuusikymppinen tarvitse enää mitään lastenkaitsijaa, joka tulee alentuvasti opettamaan, että "Kuulepa nyt, tämä on nyt ihan sinun parhaaksesi, lähdepä siitä nyt reippaasti pajalle pannulappuja virkkaamaan".
Jos joku ottaisi minut vielä tämän ikäisenä ja raihnaisena oikeisiin palkkatöihin, lähtisin innosta kiljuen, mutta eiköhän jätettä nämä puuhastelut, niille jotka niitä tarvitsevat. Eli niille, jotka eivät ole eläissään edes töitä tehneet, esim. nuoret tai ne koko ikänsä (lähes keski-ikäisiksi saakka) opiskelleet.
Järjettömintä tässä ehdotuksessa on se, että tämä avustavien tehtävien teettäminen työttömillä ilmaiseksi on poissa sitten esim. pienien kodinhoitopalveluja tarjoavien firmojen yrittäjiltä, kunnan työntekijöiltä jne.
Toisella kädelle työttömiä kannustetaan hoitoalalle yrittäjiksi ja toisella kädellä viedään se työ, mitä voisivat tehdä.
Uskomaton ajatus ja Risikko ajaa läpi tätä, työttömällä ei siis mitään oikeuksia, joutu tekemään töitä, ilman työnantajan vakuutusta, eli kun jotakin sattuu, kuka korvaa? Entä työvaateet, omissa vaatteissa työtön tekee likaisia töitä, millä rahalla maksaa työmatkat?
Työttömsitä ollaan tekemässä lainsuojattomia, yhteiskunnan ulkopuolella olevia, joilla ei mitään suojaa, mutta pakkovelvoite tehdä töitä, ei lomarahoja, ei vuosilomaa ei tapaturmavakuutusta.
Köyhät ajetaan pahaan jamaan, moni sairastuu lopullisesti, yhteiskunnalle tämä Risikon malli tulee paljon kalliimaksi, mielenterveysongelmat lisääntyvät.
Mikä motiivi työttömällä on tehdä ilmaiseksi töitä, työn laatu kärsii.
Kahteen kastiin jaetaan kansa, ne jotka saavat työstään palkkaa ja saavat normaalit vuosilomat ja lomarahat ja sitten ne työttömät, jotka pistetään samolle työpaikoille tekemään orjatyötä ilmaiseksi, ilman mitään turvaa, puhumattakaan eduista, joita työntekijät saavat, näille reppanoille sitten nauretaan ja teetetään paskaisimmat työt. Moni työtön on ehtnyt tehdä 40 vuotta töitä, nyt kohdellaan hylkiönä ja orjuutetaan, tätä on Kokoomuksen Risikon malli.
Täti puhuu, kuina näin estetään syrjäytyminen, he jotka ovat työtä tehneet 40 vuotta osaavat itsekin olla syrjäytymättä, henkinen terveys kyllä menee, jos joutuu orjatyöhön, siellä syrjäytyy, kun ihmiseltä viedään ihmisarvo.
Nuorten kohdalla jotenkin ymmärrän, kun pääsevät harjoittelemaan työntekoa, mutta meidän kohdalla, kyse on pilkanteosta ja häpäisystä.