tänne ei enää paljon kukaan kirjoita mitään!!!!kuukaudessa ehkä kaksi uutta viestiä.toivoisin ja haluaisin, että tämä palsta ei enää jatkossa olisi näin "kuollut".itselläni on irlanninsusikoira 5kk, ja aivan ihana koira on, mutta anaalirauhaset vaivaavat ja pieni napatyräkin voi olla.ne rauhaset kun eivät parane millään, kaksi antibiottikuuria on jo ollut, eikä kumpikaan tehonnut.nyt sitten vain odotellaan, että voiko näin pieneltä pennulta jo leikata rauhaset pois.jos teillä on ollut vastaavaa tilannetta tai olisi muuten kertoa ohjeita, niin innolla niitä odottelen!hyvää syksyn jatkoa kaikille!!
asiaa
4
378
Vastaukset
- Viki
Neitimme 14kk on menossa kolmen viikon päästä sinne leikkaukseen kun 5 antibioottikuuria eivät ole auttaneet. Yksi eläinlääkäri sanoi, että ruuan vaihto auttaisi, mutta se ruoka, mitä se suositteli maksaa about 70€ / 15 kg, eli funtsi kustannukset irliksen syömätahdilla. No thanx. lisäksi, jos ruuassa olisi vika, pitäisi sen sopimattomuuden näkyä myös muualla, turkin kunnossa, suoliston toiminnassa, limakalvoilla, kasvuhäiriöinä. Mitään näitä ei ole ollut.
Olemme kesäkuusta lähtien käyneet n. 3 viikon välein lekurilla tyhjennyttämässä rauhaset. Ei se periaatteessa ole vaikeaa itsekään tehdä, mutta kun meillä ne rauhaset ovat jatkuvassa ärsytystilassa ja paisuneet luumun kokoisiksi. Onneksi lekuri ei ole veloittanut käynneistä, tulevaa leikkausta silmälläpitäen.
Lämpimällä vedellä suihkutus hännän alle auttaa jonkun verran, ei tosin vaikeissa tapauksissa. Se jonkun verran rentouttaa aluetta ja voi olla että sieltä silloin pääsee vähän tavaraa lirahtamaan ulos. Lisäksi koira ei nuole aluetta niin paljon, kun sen pitää puhtaana.
Napatyrästä en osaa sanoa muuta kuin että se olisi paras leikata niin aikaisin kuin mahdollista, ainakin näkemäni kolmen tapauksen perusteella. Homma on oikeastaan aika pieni, vatsanpeitteen reikä kurotaan umpeen parilla sulamattomalla tikillä tms.- Sadi
Vatsapeite ommellaan sulavilla tikeillä ja iho sulamattomilla...
- Viki
Sadi kirjoitti:
Vatsapeite ommellaan sulavilla tikeillä ja iho sulamattomilla...
...sinnepäin kuitenkin.
- ninnuli
heihuomasin että sulla on saman ikäinen pentu kuin meillä, enkä voinut vastustaa kirjoittaa ja udella että mistä kennelistä?? terv.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510