Tänään sataa

vesi valuu
harmaalta taivalta
vihreiden niityjen yllä
leijailee koivun keltaisia lehtiä
tänään sataa
sataa
minun sieluni
leijuu usvan lailla
kaipaus
ei se anna periksi
aurinkotuuli missä olet
7121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jotenkin sopii tämänpäiväiseen tunnelmaani tämä. Usvaisat aatokset kaipaisivat helpompaa lähestymistapaa. Aurinkotuulen kaipaus saa asiat näyttämään vähemmän todellisilta. On valittava taas asenteensa syksyyn, onko tämä totta vai pelkkää pumpulia vain.. vai molempia?

Äänestä
  • Se on vain tunnelma,ilma on ihana elementti.Usva pehmeä ja salaperäinen!Todellisudessa on ihanaa elää juuri tässä syksyssä ! Täytyykö runon olla totta ja konkrettista ! Ei minusta,runossa voi hiukan haihatella ;) ja uneksia !

    Äänestä

Töksähteleviä totuuksia
kuu on kuitenkin aina kuu
sadepivä harmaa
rauhan värinen
kuka nyt sateessa sotisi
toivotavasti Syyriassa
pian sataa

Äänestä

Avasin oven
sateen tauoton ropina
keltaisten lehtien polku
syyspäiväntasaus
täytyy sytytää terasille
kynttiä
ottaa vastaa harmaus

vaimentaa
elävällä liekillä

Äänestä

Syksy on loskaa ja tienpintojen jäätymistä. Kurjaa, mutta totta.

Sade tuo kuitenkin tilalle jotain uutta. Lupauksen valkeasta harsosta maahan ja jäänsinisestä kauneudesta ympärillämme täällä sitten aikanaan.
Ropina katossa antaa kiitollisen mielen, että on sisällä lämpimässä. Että on oma tupa, syysillat kuutamoineen ja kynttilöineen :)


Meillä on vuodenajat. Hyvä näin, koskapa en kestäisikään jatkuvaa hellettä :)

Äänestä

Tänään leijuivat ensimmäiset lumi hiutaleet.
Ojensin käteni tervehdyksee,
hiutaleet haituivat,sulivat,
pieniksi pisaroiksi iholle.
Varaudutaan talveen
kaivetaan komeron yläkaapista
kaulaliinat,lapaset,villasukat.
Eikä taida toppatakkikaan liikaa olla.
Haa,ystäväni halaus lämmitäisi nyt mieltä :)
uteliaana odotan uutta lunta,
uutta pehmeää lunta !

Äänestä

Isä sanoi tänään hamme lintulaudat esiin
onhan jo syksy pitkällä.
Äidin mielestä se on turhaa hoppuilua !
Täytyy olla valmis
kun ensimmäiset pakkas yöt tulevat,
niiden myötä linnut metsistä.
Isä tekee eikä ole kuulevinaan
äidin motkotusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


hanianitra kirjoitti:

vesi valuu
harmaalta taivalta
vihreiden niityjen yllä
leijailee koivun keltaisia lehtiä
tänään sataa
sataa
minun sieluni
leijuu usvan lailla
kaipaus
ei se anna periksi
aurinkotuuli missä olet

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu