Tuli vaihdettua vanha vene hieman tilavempaan. Pituutta hitusen vajaa 14 metriä. Leveyttä 4,3m ja painoa 18 tonnia.
Entisessä satamapaikassa sai veneet mastoineen ylös. Nyt tätä venettä he ei pysty nostamaan mastot pystössä koska nosto tapahtuu eri koneilla.
Osaisiko joku sanoa missä voisi olla kätevä satamapaikka / talvisäilytyspaikka Helsinki-Turku välillä.
Jos kyseessä pelkkä talvisäilytys niin vaatimuksena mastot paikallaan nostaminen ja se että saa itse huoltaa veneen. Moni tuntuu tarjoavan vain kokonaispakettia mikä sisältää ryöstöhintaiset talvihuollot jne..
Vielä kun löytäisi samalta väliltä kesä paikan mistä pääsisi kohtuullisen helposti merelle.
Mielelläni otan kaikki vinkit vastaan.
Talvipaikka 14x4/18t veneelle mastot pystössä
10
513
Vastaukset 10
- 151515151551
kannattaa liittyä kerhoon sillävälillä, niin kaikki ongelmat ratkeaa.
mitään tiettyä firmaa en voi sanoa, koska mainostaminen täällä on kielletty.- Ei kai mainostamista
Kyllä kai sentään firmojen nimiä täällä voi vapaasti mainita? Ei semmoinen ole mainostamista vaan tiedon jakamista.
- Noilogi
Ei kai mainostamista kirjoitti:
Kyllä kai sentään firmojen nimiä täällä voi vapaasti mainita? Ei semmoinen ole mainostamista vaan tiedon jakamista.
Juo Red Bullia ja elämäsi on on onellista!
- Hoh hoijaaa...
Noilogi kirjoitti:
Juo Red Bullia ja elämäsi on on onellista!
Niinpä niin... Ja tuo pystö... Joskus raumalla valmistettiin 4ol maitopystöjä eli kansanomaisesti maitotonkkia. On nyt mastot maitotonkassa?
- Tuohipöllö
Isnäsin satama edullinen. yhteisnosto 12.10.13.
- kuusamox
Kysy Gripmarinelta, jos on vielä tilaa.
Halpaa se ei ole. - M.D.
Meillä on suunnilleen samankokoinen (mutta huomattavasti kevyempi) vene Ajolanrannassa Rymättylän länsirannalla. Siellä onnistuu talvisäilytys masto pystyssä (en tosin tiedä tuleeko 18t paino jo vastaan), ja huoltotöitä saa tehdä niin paljon/vähän kuin itse haluaa. Samassa on myös laadukas laituripaikka, jossa käveltävät puomit molemmin puolin. Tuolta on 25 mpk matka Ahvenanmaan puolelle ja toisaalta 15 mpk Airiston eteläreunalle tai vaikka Iniöön. Ja tämä ei ole mainos.
- nuukis
Sindbad Lauttasaaressa. Siellä paljon ja isompiakin ja mastot pystyssä nostettuna. Huoltotyöt ihan varmasti SAAT tehdä itse.
- Narva kutsuu
Upota veneesi Narvajokeen. Maston voit jättää pystyyyn.
Niin ja maalaa masto jo valmíiksi itä-viitaksi - Mediterraneo tria
Jos vielä talvipaikka auki, niin itse etsisin Tallinnasta joltain kaupalliselta toimijalta ulkokenttäpaikan. Näppärän matkan päässä Helsingistä siirtää ja huokea teettää hankalampia korjauksia jos tarvetta. Ja varmasti saa telakoida masto ylhäällä joka yhtään isommassa veneessä ainoa oikea tapa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 52925
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍104891Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust16811Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,3750- 70648
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.2616Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it185579- 56561
- 70543
Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24516