Elisa oyj ei paranna eikä laajenna enää 3G yhteyksiä vaan kaikki voimavarat on siirretty 4G yhteyteen. Joten ei varmaan mene pitkääaikaa enää kun 3G yhteyksistä ei saa enää mitään irti.
4G tulevaisuus kukoistaa
6
241
Vastaukset
Morjesta,
Onko varma tieto? Ainakin meillä rakennetaan koko ajan 3G:tä täydellä tohinalla, ja 4G-verkkoa siinä rinnalla. Olemassa olevia peittoja parannetaan ja uutta peittoa rakennetaan myöskin.
3G-verkko ei yllä valtakunnantasolla ihan jokapaikkaan, joten sitäkin täytyypi operaattoreilla rakentaa ja uskon että kaikilla on samanlainen verkonrakennus-plän siinä mielessä.
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio- ei kolmea geetä
Meillä ei ole toimivaa 3G yhteyttä minkään operaattorin kautta, eikä sitten varmaan tule toimivaa 4Geetäkään. Ollaan Tuusulassa Lahelassa.
No, kuparipiuhat kuitenkin taloon tulee, ja ne toimii max 17 megan vauhdilla.
Mökillä Kouvolassa ei myöskään ole mitää 3G yhteyksiä, myös puhelut pätkii, kattoantennilla toimii jotenkuten.
Et sillei ne 3G yhteydet meillä pelaa.ei kolmea geetä,
Katsoin meidän kuuluvuuskartasta - joka toki on laskennallinen - mutta sen perusteella pitäisi Lahelassa olla 3G-verkkoa, 2100Mhz taajuudella. Pieniä katvepaikkoja näyttäisi siellä olevan mutta isossa kuvassa ainakin kartan mukaan 3G:tä löytyisi. Onko testattu usealla eri puhelimella, ja/tai onko siinä vieressä korkeita rakennuksia mäkiä yms?
Mites toi mökki, kun tarvitsee kattoantennin niin kuulostaa äkkiseltään siltä että siellä olisi tiheää puustoa tai maastonmuodot sellaisia ettei signaali kanna kunnolla sinne asti? Joskus tuollaiset paikat ovat todella haastavia, jotta saisi toimimaan niin tukiasemia pitäisi tykitellä ympäriinsä ja se ei ole aina mahdollista.
Tero@SoneraPartio
www.sonera.fi/sonerapartio
Hei!
Kyllä Elisa edelleen rakentaa kattavasti myöskin 3G-verkkoa. Tuusulan Lahelassa on toimiva 2G, 3G sekä myös LTE-verkko. Mikäli alueella häiriöitä ilmenee niin vaikuttaisi vahvasti siltä, että kyseessä on silloin katvealue. Pyytäisin teitä rekisteröitymään vielä Saunalahden Palstalle osoitteeseen: http://palsta.saunalahti.fi ja ottamaan yhteyttä vuorossa olevaan moderaattoriin, niin voidaan tarkistaa kunnolla tilanne ja tarvittaessa täyttämään häiriö -tai katveilmoitus.
Matias / Saunalahden Palstatiimi
http://palsta.saunalahti.fi- tuokki1
Langattomat nyt ovat ihan OK täydentävänä yhteytena. En kuitenkaan missään nimessä käyttäisi kotona langatonta ainoana yhteytena. Vaikka olisi 100% 3/4G yhteuydet käytössä. Kiinteä on aina kiinteä. Sitä ei tarvitse jakaa toisten kanssa. No jokaisen lompakolle jotain sipivaa ja palvelu taso on sitten myös sen mukainen :)
- Niin mutta
Miten täällä Kainuussa kun valokaapeli maksaa 7600€ ja 3g ei ole. Masto kyllä 3km päässä jossa vain gsm.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk813075Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna911756Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll831606- 1371462
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651438- 1571354
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1591273Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur821227Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j981217- 841200