Olin jo lähellä kutsuntatilaisuutta käynyt psykiatrilla hakemassa "hullunpapereita", mutta jostain syystä en onnistunut ja sain vain 3-vuotta lykkäystä.
Kävin uudelleen 3-vuoden päästä psykiatrilla, eikä mennyt hulluuteni läpi, ehkäpä olisi pitänyt esittää enemmään. Psykiatri piti minua suht terveenä, koska käyn töissä, asun omistusasunnossa (sain mummolta osakkeen perinnöksi) Minulla ei ole pankki lainaa.
Ja aion ostaa uuden E-sarjan Mersun. Mutta pankista ei anneta lainaa ennenkuin "asevelvollisuus"on suoritettu
No sitten se päivä koitti jouduin lähtemään sinne armeijaan. Olin jo vuoia sitten päättänyt, että inttiä tai sivaria en käy, enkä mene vankilaan.
Jos olette joskus katsoneet pulttiboissia niin apuva-tyyppi lienee teille tuttu?
linkki: https://www.youtube.com/watch?v=k6XHHbVq-2Q
Pukeuduin suht samalla tavalla kuin apuva typpii. Kävelin oudosti sinne kasarmille sisään. PUllopohja lasit päässä ja kumisaappaat jalassa sekä likainen vanha kirppikseltä ostettu takki mitä oli uitettu kuralammikossa. Tukan olin leikannut hapsuille sieltä sun täältä ja kasvoinhin olin hieronut hieman grillihiilillä mustaa väriä. Ja taskussani pullotti lasol-pullo.
Minua tuijotettiin pitkään. Sitten jouduin sen alikersantin eteen. Ja se kysyi "luuletteko selviävänne varusmiespalveluksesta?"
Siinä kohtaa aloin pidellä päätäni. Menin kyykkyyn ja aloin huutaa "Vää, Vää!"
Ympärilleni tuli armeijan kapiaisia ja muita tyhmiä varusmiehiä. Repäisin siinä kohtaa lasol-pullon taskusta ja kaasin sen päälleni. "polttakaa minut tähän. Vää Vää!" huusin.
Toiset palvelukseen astuja olivat kauhusta kankeita. Sotilaspoliisi laittoi minut käsirautoihin. Ne veivät minut ambulansssiin, joka toimitti minut mielisairaalaan. Siellä käyttäydyin asiallisesti, ihan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Mielisairaalan henkilökuntakin ihmetteli miksi minä siellä olen. Mutta olinha ollut palvelukseen astuessa "psykoosissa", eli ei mikään ihme.
Pääsin mielisairaalasta pois 3-päivän jälkeen. Psykiatri teki mielisairaalassa puoltavan lausunnon, että minut vapautetaan "asevelvollisuudesta".
Sain muutaman päivän sisällä jostain "esikunnasta" kirjeen, missä minut todettiin vapautetuksi ja asepalvelukseen kelpaamattomaksi.
No Tulihan se intti noinkin suoritettua. Ja Sitten kun homma oli selvä menin pankkiin hakemaan lainan ja nyt ajelen E-sarjan Mercedeksellä. Repeän joka kerta nauramaan kun näen varusmiehiä.
Kesäisin huutelen auton kattoluukusta varusmiehille. "katsokaa mitä minulla on. En ole ollut päivääkään armeijassa. Olette luusereita!"
Ja työt jatkuvat mukavasti it-alan hommissa. JA mersukin on jo pois maksettu.
Että tällaista....
Palvelukseen astuessa...
5
310
Vastaukset
- suora srtaith
Mitä aineitasinä käytät??
Idiootti. - ApuuWa
Oisko samaa kuin apuva-kaverilla.
Nojoo, käyhän se noinkin... kai?
Ei täysijärkisellä ole pokkaa vetää tuota kaikkea läpi.
Toisaalta mistä näitä kaikkia tietää. - Huumorin ystävä
"Pukeuduin suht samalla tavalla kuin apuva typpii. Kävelin oudosti sinne kasarmille sisään. PUllopohja lasit päässä ja kumisaappaat jalassa....
Olihan lennokas tarina! Nauroin vedet silmissä. Haluttaisi uskoa, että perustuu tositapahtumaan.
Mutta oli totta tai ei, sinulla on ilmeisiä humoristin lahjoja. Kunpa tämän tasoisia tarinoita olisi enemmän näillä sivustoilla. - Huumorin ystävä
Pitää vielä uudestaan kehua sinun "autolla int" nimimerkin tarinaa. Kävin tässä välillä vessassa, mutta pissaamisesta ei ensi yrittämällä tullut mitään, kun minua nauratti niin valtavasti.
Et ehkä itsekään ymmärrä, kuinka hyvä kirjoittamasi juttu on meidän armeijan käyneiden vanhemman polven miesten mielestä, jotka epäonnistuimme aina yrityksissämme uunottaa tätä ankaran hierarkkista laitosta.
Korjaa lyöntvirheet ja lähetä tarinasi vielä johonkin julkaisuun, että sellaisetkin saavat nauraa, jotka eivät osaa nettiä käyttää. - ihmellinen höpöttäjä
Todellista kanttia löytyy sulta,vää vää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233061Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122159Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.702013Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001853Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761583Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥401366Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141292Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001275- 1111095
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151076