Palvelukseen astuessa...

autolla int

Olin jo lähellä kutsuntatilaisuutta käynyt psykiatrilla hakemassa "hullunpapereita", mutta jostain syystä en onnistunut ja sain vain 3-vuotta lykkäystä.

Kävin uudelleen 3-vuoden päästä psykiatrilla, eikä mennyt hulluuteni läpi, ehkäpä olisi pitänyt esittää enemmään. Psykiatri piti minua suht terveenä, koska käyn töissä, asun omistusasunnossa (sain mummolta osakkeen perinnöksi) Minulla ei ole pankki lainaa.
Ja aion ostaa uuden E-sarjan Mersun. Mutta pankista ei anneta lainaa ennenkuin "asevelvollisuus"on suoritettu

No sitten se päivä koitti jouduin lähtemään sinne armeijaan. Olin jo vuoia sitten päättänyt, että inttiä tai sivaria en käy, enkä mene vankilaan.

Jos olette joskus katsoneet pulttiboissia niin apuva-tyyppi lienee teille tuttu?

linkki: https://www.youtube.com/watch?v=k6XHHbVq-2Q

Pukeuduin suht samalla tavalla kuin apuva typpii. Kävelin oudosti sinne kasarmille sisään. PUllopohja lasit päässä ja kumisaappaat jalassa sekä likainen vanha kirppikseltä ostettu takki mitä oli uitettu kuralammikossa. Tukan olin leikannut hapsuille sieltä sun täältä ja kasvoinhin olin hieronut hieman grillihiilillä mustaa väriä. Ja taskussani pullotti lasol-pullo.

Minua tuijotettiin pitkään. Sitten jouduin sen alikersantin eteen. Ja se kysyi "luuletteko selviävänne varusmiespalveluksesta?"

Siinä kohtaa aloin pidellä päätäni. Menin kyykkyyn ja aloin huutaa "Vää, Vää!"

Ympärilleni tuli armeijan kapiaisia ja muita tyhmiä varusmiehiä. Repäisin siinä kohtaa lasol-pullon taskusta ja kaasin sen päälleni. "polttakaa minut tähän. Vää Vää!" huusin.

Toiset palvelukseen astuja olivat kauhusta kankeita. Sotilaspoliisi laittoi minut käsirautoihin. Ne veivät minut ambulansssiin, joka toimitti minut mielisairaalaan. Siellä käyttäydyin asiallisesti, ihan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Mielisairaalan henkilökuntakin ihmetteli miksi minä siellä olen. Mutta olinha ollut palvelukseen astuessa "psykoosissa", eli ei mikään ihme.

Pääsin mielisairaalasta pois 3-päivän jälkeen. Psykiatri teki mielisairaalassa puoltavan lausunnon, että minut vapautetaan "asevelvollisuudesta".

Sain muutaman päivän sisällä jostain "esikunnasta" kirjeen, missä minut todettiin vapautetuksi ja asepalvelukseen kelpaamattomaksi.

No Tulihan se intti noinkin suoritettua. Ja Sitten kun homma oli selvä menin pankkiin hakemaan lainan ja nyt ajelen E-sarjan Mercedeksellä. Repeän joka kerta nauramaan kun näen varusmiehiä.

Kesäisin huutelen auton kattoluukusta varusmiehille. "katsokaa mitä minulla on. En ole ollut päivääkään armeijassa. Olette luusereita!"

Ja työt jatkuvat mukavasti it-alan hommissa. JA mersukin on jo pois maksettu.

Että tällaista....

5

318

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suora srtaith

      Mitä aineitasinä käytät??

      Idiootti.

    • ApuuWa

      Oisko samaa kuin apuva-kaverilla.
      Nojoo, käyhän se noinkin... kai?
      Ei täysijärkisellä ole pokkaa vetää tuota kaikkea läpi.
      Toisaalta mistä näitä kaikkia tietää.

    • Huumorin ystävä

      "Pukeuduin suht samalla tavalla kuin apuva typpii. Kävelin oudosti sinne kasarmille sisään. PUllopohja lasit päässä ja kumisaappaat jalassa....

      Olihan lennokas tarina! Nauroin vedet silmissä. Haluttaisi uskoa, että perustuu tositapahtumaan.

      Mutta oli totta tai ei, sinulla on ilmeisiä humoristin lahjoja. Kunpa tämän tasoisia tarinoita olisi enemmän näillä sivustoilla.

    • Huumorin ystävä

      Pitää vielä uudestaan kehua sinun "autolla int" nimimerkin tarinaa. Kävin tässä välillä vessassa, mutta pissaamisesta ei ensi yrittämällä tullut mitään, kun minua nauratti niin valtavasti.

      Et ehkä itsekään ymmärrä, kuinka hyvä kirjoittamasi juttu on meidän armeijan käyneiden vanhemman polven miesten mielestä, jotka epäonnistuimme aina yrityksissämme uunottaa tätä ankaran hierarkkista laitosta.

      Korjaa lyöntvirheet ja lähetä tarinasi vielä johonkin julkaisuun, että sellaisetkin saavat nauraa, jotka eivät osaa nettiä käyttää.

    • ihmellinen höpöttäjä

      Todellista kanttia löytyy sulta,vää vää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      56
      1274
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      18
      897
    3. 68
      762
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      748
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      708
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      704
    7. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      645
    8. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      595
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      10
      592
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      559
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      538
    12. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      512
    13. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      511
    14. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      483
    15. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      75
      478
    16. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      36
      445
    17. Pitäisikö seksille asettaa huvivero?

      (ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen
      Sinkut
      113
      444
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      16
      441
    19. Olet pelottava ilme vakavana

      Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳
      Ikävä
      26
      437
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      36
      427
    Aihe