Palvelukseen astuessa...

autolla int

Olin jo lähellä kutsuntatilaisuutta käynyt psykiatrilla hakemassa "hullunpapereita", mutta jostain syystä en onnistunut ja sain vain 3-vuotta lykkäystä.

Kävin uudelleen 3-vuoden päästä psykiatrilla, eikä mennyt hulluuteni läpi, ehkäpä olisi pitänyt esittää enemmään. Psykiatri piti minua suht terveenä, koska käyn töissä, asun omistusasunnossa (sain mummolta osakkeen perinnöksi) Minulla ei ole pankki lainaa.
Ja aion ostaa uuden E-sarjan Mersun. Mutta pankista ei anneta lainaa ennenkuin "asevelvollisuus"on suoritettu

No sitten se päivä koitti jouduin lähtemään sinne armeijaan. Olin jo vuoia sitten päättänyt, että inttiä tai sivaria en käy, enkä mene vankilaan.

Jos olette joskus katsoneet pulttiboissia niin apuva-tyyppi lienee teille tuttu?

linkki: https://www.youtube.com/watch?v=k6XHHbVq-2Q

Pukeuduin suht samalla tavalla kuin apuva typpii. Kävelin oudosti sinne kasarmille sisään. PUllopohja lasit päässä ja kumisaappaat jalassa sekä likainen vanha kirppikseltä ostettu takki mitä oli uitettu kuralammikossa. Tukan olin leikannut hapsuille sieltä sun täältä ja kasvoinhin olin hieronut hieman grillihiilillä mustaa väriä. Ja taskussani pullotti lasol-pullo.

Minua tuijotettiin pitkään. Sitten jouduin sen alikersantin eteen. Ja se kysyi "luuletteko selviävänne varusmiespalveluksesta?"

Siinä kohtaa aloin pidellä päätäni. Menin kyykkyyn ja aloin huutaa "Vää, Vää!"

Ympärilleni tuli armeijan kapiaisia ja muita tyhmiä varusmiehiä. Repäisin siinä kohtaa lasol-pullon taskusta ja kaasin sen päälleni. "polttakaa minut tähän. Vää Vää!" huusin.

Toiset palvelukseen astuja olivat kauhusta kankeita. Sotilaspoliisi laittoi minut käsirautoihin. Ne veivät minut ambulansssiin, joka toimitti minut mielisairaalaan. Siellä käyttäydyin asiallisesti, ihan kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan. Mielisairaalan henkilökuntakin ihmetteli miksi minä siellä olen. Mutta olinha ollut palvelukseen astuessa "psykoosissa", eli ei mikään ihme.

Pääsin mielisairaalasta pois 3-päivän jälkeen. Psykiatri teki mielisairaalassa puoltavan lausunnon, että minut vapautetaan "asevelvollisuudesta".

Sain muutaman päivän sisällä jostain "esikunnasta" kirjeen, missä minut todettiin vapautetuksi ja asepalvelukseen kelpaamattomaksi.

No Tulihan se intti noinkin suoritettua. Ja Sitten kun homma oli selvä menin pankkiin hakemaan lainan ja nyt ajelen E-sarjan Mercedeksellä. Repeän joka kerta nauramaan kun näen varusmiehiä.

Kesäisin huutelen auton kattoluukusta varusmiehille. "katsokaa mitä minulla on. En ole ollut päivääkään armeijassa. Olette luusereita!"

Ja työt jatkuvat mukavasti it-alan hommissa. JA mersukin on jo pois maksettu.

Että tällaista....

5

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suora srtaith

      Mitä aineitasinä käytät??

      Idiootti.

    • ApuuWa

      Oisko samaa kuin apuva-kaverilla.
      Nojoo, käyhän se noinkin... kai?
      Ei täysijärkisellä ole pokkaa vetää tuota kaikkea läpi.
      Toisaalta mistä näitä kaikkia tietää.

    • Huumorin ystävä

      "Pukeuduin suht samalla tavalla kuin apuva typpii. Kävelin oudosti sinne kasarmille sisään. PUllopohja lasit päässä ja kumisaappaat jalassa....

      Olihan lennokas tarina! Nauroin vedet silmissä. Haluttaisi uskoa, että perustuu tositapahtumaan.

      Mutta oli totta tai ei, sinulla on ilmeisiä humoristin lahjoja. Kunpa tämän tasoisia tarinoita olisi enemmän näillä sivustoilla.

    • Huumorin ystävä

      Pitää vielä uudestaan kehua sinun "autolla int" nimimerkin tarinaa. Kävin tässä välillä vessassa, mutta pissaamisesta ei ensi yrittämällä tullut mitään, kun minua nauratti niin valtavasti.

      Et ehkä itsekään ymmärrä, kuinka hyvä kirjoittamasi juttu on meidän armeijan käyneiden vanhemman polven miesten mielestä, jotka epäonnistuimme aina yrityksissämme uunottaa tätä ankaran hierarkkista laitosta.

      Korjaa lyöntvirheet ja lähetä tarinasi vielä johonkin julkaisuun, että sellaisetkin saavat nauraa, jotka eivät osaa nettiä käyttää.

    • ihmellinen höpöttäjä

      Todellista kanttia löytyy sulta,vää vää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2759
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2549
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      40
      2272
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    6. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1547
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      27
      1188
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      25
      1124
    Aihe