Harmi,,, Tiimarilla oli Kokkolassa pitkät perinteet. Nykypäivänä vain vahvimmat selviytyvät vanhoille konkareille ei heru enään pankeilta sijaa toki, kun heikosti menee mitä tuota pitkittämään aina niitä uusia on tyrkyllä tilalle sieltä ulkomailta :(
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288600568890.html?ref=rss2
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288600568890.html?ref=rss2
Vastaukset 16
Vanhimmat
No voi hemmetti sentäs! Ei'p taia mennä aikaakaan kö samoissa tiloissa hehkuttaa starttirahan turvin intialainen sulkakynäkauppa. On nää ihmeellisiä aikoja
Aika outoa, sillä kokkolaankin avattiin ihan vähän aikaa sitten toinen toimipiste citymarketin uuteen rakennukseen.. . .eli kokkolassakin tuli ainakin 4-5 työtöntä. . Vai montako se työllisti ?
Työni oli minulle kaikki kaikessa nyt minulle ei jää mitään muuta kuin tyhjyys elämään ja loputon velkavankeus. Millä minä nyt elän?!!!!!!
oon kanssa koko päivän harmittellut tätä uutista. Nyt on todella vaikea saada työtä ja tiimari työllisti paljon porukkaa. Saa nähdä Millon tämä lama laittaa minutkin työttömäks.
Kun tuotevalikoima oli mitä oli, niin ei ihmekään ettei maksavia asiakkaita riittänyt tarpeeksi asti.
Kai tiedätte tämän firman taustan? Kuka sen omistaa...
Tuossahan ne suurimmat omistajat ovat, jos nyt enään ketään kiinnostaa.
http://www.taloussanomat.fi/porssi/2013/09/18/he-menettavat-rahaa-tiimarin-konkurssissa/201313033/170
Loistava liikeidea, mutta koko ajan huononeva tavaravalikoima. Halvat joulukortit ja mauton krääsä eivät pidä hengissä. Miehille tuskin mitään. Eivät tainneet koskaan välittää ottaa selvää asiakkailta, mitä nämä liikkeestä hakevat. Harva asiakas viitsii itse kysyä, onko teillä sitä tai tätä, kun on sentään silmät päässä.
Minua alkoi ainakin tympäsemään se tuputus kanta-asiakas tuputus kassalla. Kaikilta kysyttiin ja jos ei ollut niin siinä kassalla sitten täytetään laput vaikka jono olisi kuinka pitkä tahansa. Siksi ainakin omat käyntini väheni Tiimarissa ja niin muuten vähenee muissakin paikoissa käyntini missä tyrkytetään kanta-asiakkakuutta! Tosin sehän kuuluu myyjän hommiin, mutta se on todella tympeetä kun joka toisessa kaupassa hoetaan samaa. Ja sitten on korttia joka lähtöön lompakossa.
Kiitän Tiimaria kuluneista vuosista ja erityisesti kärsivällistä henkilökuntaa, jotka jaksoivat kuunnella ainaista valitustani ja vi**uilua kuivettuneista tusseista, jotka ovat elintärkeitä työssäni. En kuitenkaan kanna konkurssistanne vahingoniloa, koska yrittäjänä ymmärrän yskän ei mene häävisti melläkään tilauksista on pulaa.
Tiimarissa oli aina kiva käydä tekemässä löytöjä. . . Ja myyjät aina ystävällisiä ja mukavia
no voi helevetti, jos tää kaikki johtu siitä että valikoima oli suppee tai
jotain nii olisivat ruvenneet myymään vaikka jotai ihme da vinchin
koodin super ultra stalin mustekyniä, piirrustustarvikkeita, maaleja,
kaiken maailman erilaisia papereita yms yms laajentaneet sitä ja
tehneet siitä vaikka jonkin perseen sisustus/käsityöharrastus liikken
mutta EI.
Näillä mentiin viimeiset vuodet:
http://www.tiimari.fi/tuotteet/kotiin/tyynynpaalliset-2
http://www.tiimari.fi/tuotteet/kotiin/sisustuskukka
http://www.tiimari.fi/tuotteet/kotiin/sailytysrasia
http://www.tiimari.fi/tuotteet/kotiin/kannellinen-lasipurkki
http://www.tiimari.fi/tuotteet/lastenjuhlat/spiderman-sarja
Aina perinteisillä shoppailureissuilla tuli sanottua käydäämpä samalla Tiimarissa vaan empä keksi enään paikkaa mistä sanoisi samaa =((
Mites, jos näinä vaikeina aikoina sanos vaik käyääs samal reissul Alkossa :D
Nou hätä uutimissa jo selostettiin, et konkka vahvistettiin tänään mut duunia riittää Joulun yli ja siin välis joku voi vaik ostaa koko lafkan eikssoo hyvä se?