Itse pelaan aina silloin tällöin joitakin tunnettuja pelejä tietokoneella, eikä minulla ole mitään pelaamista vastaan, mutta yksi asia hieman mietityttää. Kaverini on tälläkin hetkellä tohkeissaan jostain suomalaisesta kauhupelistä joka menee nimenomaisen indie-nimikkeen alle. Aikoo kuulemma ostaa sen heti steamista kun se julkaistaan. En vain oikein ymmärrä, että mikä tästä indiestä nyt tekee niin pahuksen hyvää, että jotain peliä pitää alkaa vatvomaan ennen kuin se on edes julkaistu. Onko tämä nyt tämmöinen hipsterien juttu, että yritetään todistella muille, että ollaan niin vastavirtaan uivia, että pelitkin mitä pelataan on vähän tavanomaisesta poikkeavia?
Kiinnostavatko Indiepelit oikeasti ketään?
6
154
Vastaukset
- ...
minecraft
- indeed1
Indiessä taitaa ihmisiä eniten viehättää se, että ne on saatu tehdä just sellasiksi kuin tekijätiimi on ne halunnut tehdä, ilman isojen firmojen varmanpäälle pelattuja sovinnaisratkaisuja. Ja niissä on useasti kaikissa genreissä sellasia ideoita, joita isot pelifirmat ei halua rahoittaa koska niillä ei välttämättä tienaa tarpeeksi. Siksi indie peleistä voi joskus tulla isojakin hittejä. btw. taidan tietää mistä pelistä kaverisi intoilee.
- 2013 paras peli indietä
Tänä vuonna kyllä indie pelit ovat olleet parempia kuin kaupalliset pelit. Ihan loppuvuodesta on kai jotain hyviä kaupallisiakin tulossa, mutta tähän mennessä 2013 parhaat pelit olivat Driftmoon (indie, jolle ilman muuta antaisin jopa 2013 Vuoden Peli palkinnon) ja Mars War Logs (on ainakin halpiksena julkaistu, jos ei ihan halvinta indietä). Kaupalliselta puolelta on tullut vain jotain tomb raideria ja cryysistä yms. perustylsiä räiskintöjä ja tietysti civ5 lisäri joka oli ihan hyvä kaupallinen peli.
2012 tilanne oli toinen. Grimrock oli oikeastaan ainoa indie jonka jaksoi edes läpi pelata, mutta huippuhyviä kaupallisia oli paljon. Kingdoms of Amalur, Mass Effect 3, Risen 2 jne. 2011 julkaistiin vielä sitäkin parempia kaupallisia, mm. Skyrim ja Witcher 2. - Ireth
Useimmat indiepelit on taidetta, COD ei.
- korppi™
mikä on indie peli
- Suomipelit
Usein indiepelien idea on parempi kuin kaupallisen.
Kaupallisissa johtoporras katsoo, että nyt myy sotapelit eli tehdään semmonen. Sitten työt jaetaan sadalle työntekijälle joilla on oma vastuualue. Todennäköisesti näitä ei kiinnosta, kuin oman osuutensa hoitaminen ja se, että palkka tulee tilille ajallaan. Tietysti näissäkin poikkeuksia.
Indiepeleissä taas on pieni porukka joka tekee peliä harrastuksenaan semmoiseksi, kuin itse katsovat parhaaksi, eikä peli tulisi millään pärjäämään ilman hyvää ideaa valtavirrassa.
Esimerkkinä http://www.suomipelit.fi/ sivusto, joka esittelee noita erityisesti 2000-2007 välillä tehtyjä loistavia suomalaisia indiepelejä jotka eivät omaa niin hienoa grafiikkaa ja tehosteita, mutta ovat ideoiltaan usein loistavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem943146HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732425Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601424Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901392Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184865Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309863Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.11855- 49785
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10777Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142748