Lihavuus ja migreeni

joku vain

Tänään oli Iltalehdessä juttu, että lihavuus olisi yhteydessä migreeniin.

Millaisia kokemuksia täällä on? Itse olen kärsinyt migreenistä (useista kohtauksista) hyvin hoikasta lihavaksi asti eli näinä alkoina painoa kertyi. Jos kärsii kroonisesta migreenistä (kohtauksia useita kertoja viikossa ja toipumiset päälle niin siinä jää liikunta todella vähäiseksi. Eli ainakaan painolla ei ole ollut minun migreeneihin vaikutuksia (valitettavasti).

4

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kopkopkoppi

      No joo, migreeni on verisuoniperäinen särky, vai miten oli?

      Lihavilla ainakin hormonitasapaino ei oo kohdallaan. Estrogeenipitoisuus taitaa olla tavallista suurempi, koskien myös lihavii miehii. Syy tai seuraus, niin jompikumpi.

      Ehkäisypillereiden syöjillähän on migreeniä haittavaikutuksena ja muita päänsärkyjä.

    • Samoin.

      Samoin minulla massa ei ole vaikuttanut. Sekä hoikkana että normaalirakenteisena on ollut migreeniä.

    • polla kipeä

      Mulla on migreeniä ollu jo kakarana jollon ei edes paino-ongelmaa.Perittyä se on ja mun isällä siskollakin. Olen lihava muttei migreeniä kovin usein.

    • näin mulla

      Mulla paha migreeni mutta en lihava. painoltani olen 48 kg.
      Mulla ei ainakaan ylipaino ole vaikuttamassa asiaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      211
      1668
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1435
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1153
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      60
      1110
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1035
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      950
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      942
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      870
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      6
      811
    Aihe