Maahanmuuttajat valloittavat Heldinkiä

˘˘˘

Väitös: Helsingissä on viisi välteltyä koulua

Marjukka Liiten
HS
Köyhimpien alueiden koulujen välttely näkyy väitöksen mukaan kouluvalinnoissa melko säännönmukaisena.
Köyhimpien alueiden koulujen välttely näkyy väitöksen mukaan kouluvalinnoissa melko säännönmukaisena.
Helsingin koulujen välisiä eroja väitöksessään tarkastellut tutkija Venla Bernelius löysi kaupungista neljä alakoulua ja yhden yläkoulun, jotka ovat koulua valittaessa poikkeuksellisen voimakkaasti torjuttuja.

Myös niiden oppilasalue ja oppilaspohja ovat tuntuvasti heikommat kuin kaupungissa muutoin.

Väitöskirjan mukaan Helsingissä saattaakin olla jo meneillään koulujen kautta eteneviä "alikehityksen kierteitä", jotka syventyessään voivat näkyä muutenkin naapurustossa ja asuinalueella.

Berneliuksen väitös eriytyvistä kouluista Helsingissä tarkastetaan 27. syyskuuta Helsingin yliopistossa. Tulosten mukaan yhteys asuinalueen, koulun, oppimistulosten ja oppilaspohjan välillä on selkeä.

Koulujen nimiä ei kerrota väitöskirjassa, jotta ne eivät leimautuisi.

Köyhimpien alueiden koulujen välttely näkyy Berneliuksen mukaan oppilaiden ja perheiden kouluvalinnoissa jo melko säännönmukaisena.

Esimerkiksi maahanmuuttajataustaisten oppilaiden osuus eräissä kouluissa on isompi kuin alueen väestössä.

Eriytymisen seurauksena etenkin heikot koulut heikkenevät entisestään.

Koulujen väliset erot toimintaympäristöjen ja oppimistulosten mukaan ovat Helsingissä yhtä suuret kuin erot kaikkien Suomen kuntien välillä.

Lisäksi koulujen maine ja suosio kytketään naapurustoon, mikä osaltaan vaikuttaa lapsiperheiden kouluvalintoihin ja jopa muuttopäätöksiin.

Bernelius pyrki selvittämään, näkyykö Suomessakin merkkejä kaupunkien ja koulujen eriytymiseen liittyvistä, itseään ruokkivista ja kasautuvista kehityskuluista.

Väitöskirjan tulosten mukaan merkkejä siis jo näkyy, mutta toistaiseksi Helsingin oppilasalueet eli naapurustot eivät näytä jakauman alapäässäkään heikenneen niin paljon, että pudotus olisi erityisen jyrkkä.

Berneliuksen mukaan esimerkiksi Suomen hyvä menestys koululaisten osaamisvertailussa voikin pitkälti perustua koulutukselliseen tasa-arvoon.

Väitös osoittaa, että asuinalueiden ja koulujen kehitys voi viedä siihen, että kaupunkilaisten tasa-arvo heikkenee.

Tärkeää olisi selvittää lisää niitä mekanismeja, jotka liittyvät huono-osaisimpien alueiden kehitykseen ja tiettyjen alueiden ja koulujen torjumiseen valinnoissa, väitöksessä päätellään.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VUOKKI-96

      Jännä, kun kävin yhdessä Itähelsinkiläisessä (anteeksi ruma sana!) ex-opinahjossani, niin 60% oli ei-valkoihoisia-perus-suomalais-ugrilaisia.

      15v sitten prosenttiosuus oli 6.

      Jännää, että leimaudutaan, että halvinta työtä tekevät muuttavat sinne missä ovat halvimmat asunnot jne.

      • ???

        Miksi rikoksia Kajaanissa Loviisassa Varkaudessa Haminassa Kuopiossa !

        Millainen ihminen tekee tällaista?
        Onko joku joka luulee että voi ilmaista kiukkuaan ihan miten vain?
        Joku joka ei lainkaan hallitse itseään eikä tekosiaan? Pieniä lapsia vielä perheessä!!

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013092217516897_uu.shtml

        Raiskauksia on nyt joka puolella Suomea, Tampereella, Turussa, Uudellamaalla...
        Panee ajattelemaan: noilla islamisteillahan sodan käyntiin kuuluu raiskaukset, joukkoraiskaukset ja muut häpäisyt ja vahingoittamiset. Käydäänkö täälläkin sisäistä jo sotaa?
        Ja me maksamme noiden öykkäreiden elatuksen!!

        Haminasssa tämä
        http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013091717497486_uu.shtml


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe