Mitä tietoturvajuttuja mobiililiittymä tarvitsee

tietämätön

Eli vaihdoin kiinteästä liittymästä (adsl) mobiililiittymään, ja alkoi mietityttämään,että tarvitseeko jotenkin vaihtaa tietoturvaohjelmia. Tällä hetkellä siis käytössä comodon virustorjunta palomuuri yhdistelmä

Mobiililiittymänä ainakin tällä hetkellä toimii kännykän 3g yhteys, jonka olen jakanut usb-kaapelin kautta kannettavaan. Ja siis kaikki tietoturvaohjelma ovat tietokoneessa ja kännykässä ei ole nyt mitään.

4

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Comodo kannattaa vaihtaa vaikkapa Panda Cloud free ohjelmaan. Saa kevyemmän ja yksin kertaisemman virustorjunta ohjelman.

      Lisäksi Windowsin oma muuri on riittävä joten muita ei tarvitse asentaa.

    • PPAP2

      tuo comodo tietsikassa riittää kyllä. puhelimesi ei sinänsä tarvitse mitään erillistä turvaohjelmaa toimiessaan yhteyspisteenä/modeemina.

      ja jos paketti kerran toimii häiriöittä, niin miksi sitä pitäisi muuttaa...?

    • Koska silloin saisi kevyemmän ja yksinkertaisemman virustorjunnan joka hoitaa homman yhtä hyvin kun toi Comodo.

    • skeptinenkalle

      Normaali virustorjunta- ja palomuuri-softa riittää - itsellä tällä hetkellä Aviran virustorjunta ja Zonen palomuuri. Lisäksi aina kannattaa poistaa tarpeettomat etäkäyttö-softat ja verkko-ominaisuudet pois käytöstä kuin myös tiukentaa selaimen asetuksia - näin myös vaikka yhteys olisikin kiinteä. Piru kun olisi enemmän aikaa ja tilaa niin näyttäisin kuinka käyttiksestä saa turvallisen, mutta se taas vie päivän ja tämän keskustelupalstan tila ei siihen riitä.

      Kännykkään tosin kannattaa ladata ilmainen tietoturvaohjelmisto ihan vain varmuuden varalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      52
      3295
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      1054
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      910
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      19
      844
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      800
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      724
    7. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      44
      694
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      27
      682
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      617
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      42
      610
    Aihe