Elämä Lapselle playbackinä...

Mun mielestä on törkeää yleisön aliarviointia aukoa suutaan livenä taustanauhan tahdissa. Tietty pikulapsille (Robin, Isac elliot) on ihan sama kunhan näkee idolinsa, mutta pitkän linjan muusikot (Antti Tuisku, Cheek, Redrama, Olli Herman ym.ym.) kehtaa vetää playbackina kun kyse on yhdestä biisistä.

Pojot Jenni Vartiaiselle joka otti riskin yli 2 vuoden keikkatauon jälkeen ja veti livenä, huonolla äänentoistolla mutta SILTI LIVENÄ. Kunnioitan tuota naista entistä enemmän.
8526
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

omaan korvaan kyllä kuulosti siltä, että livenä tuli ainakin redraman ja cheekin vedot. Playbackina muutama muu ja nuo pikkupojat, mutta se annettakoon nuorille tähdille anteeksi.

Jenni veti livenä myös. mutta mielestäni se olikin sitten koko konsertin epäonnistuneimpia vetoja...

Äänestä

Redrama oli playback, unohti heiluttaa huulia lavaa kävellessään. Cheekiä enemmän lauloi se toinen tyyppi siinä biisissä ja cheek huusi taustanauhan päälle. Mielestäni on itsestään selvää että Jennin kokonaan livenä vedetty biisi (jossa vaaditaan lauluu eikä huutoa), parin vuoden tauon jälkeen kuulosti jäykältä kun te vertaatte nauhalta tulevaan lauluun. Miten voi edes sanoa että " oli koko konsertin huonoin veto" kun muut vaan heilutti huuliaan????

Äänestä

Eipä olisi kannattanut Jennin vetää livenä. Meni jatkuvasti nuotin vierestä ja kuulosti tosi epävarmalta. Jännitti varmaan mielettömästi. Nyt vaan lisää rutiinia niin alkaa nuottikin osua. Osuihan se ennen taukoakin.

Äänestä

Tässä kysymys siitä onko oikein verrata livelaulua konsertissa jossa äänen toistolaitteet ei ole säädetty yksittäisen laulajan äänelle vs lavalla hyppely lärviä aukoen kun biisi soi studionauhalta. Olisi ollut juu varma valinta Jenni vartiaisellakin vetää pleybackina kuten muut ja tehdä siihen tanssishou.

Mutta oon samaa mieltä siitä että pitkä livetauko näkyy epvarmuutena eikä uskalla käyttää ääntä täysillä. Ja etenkin kun kaikki jenni-vihaajat saa tosta live vedosta syyn naureskella partaansa. Mutta silti- oli muijalla pokkaa mitä muilla ei näköjään ollut vrt Antti tuisku.

Äänestä

Onko Jenni ollut joskus keikalla parempi kuin oli nyt?

Äänestä

Eikös Robin ja Hanna Pakarinen laulaneet livenä myöskin? Ainakin ääni kaikui samalla lailla kuin Jennin laulussa, ja sitä ongelmaa ei ollut selvissä playback-esityksissä.

Jennillä oli varmaan jotain ongelmaa korvamonitorin kanssa, ku hapuili sitä jossain vaiheessa esitystä. Ehkä hän oli pitkän tauon aikana unohtanut sen, millaista mekkalaa yleisö pitää noissa konserteissa, ja säätänyt äänet liian pienelle? Ei siten kuullut omaa ääntään ja lauloi siksi niin epävireisesti? Harmi ku niin hyvä kappale sai vähän lattean ensiesityksen, mutta kyllä Jenni skarppaa vielä :)

Äänestä
  • Näin varmaan kävi. Kyllähän reilun 2 vuoden keikka ja julkisuus tauko tuntuu, ja mun mielestä Jenni on inhimillisempi kun jännittää esiintymistä. Keikoilla tilanne on toinen, revittelyä kyllä löytyy. Ja playbäkkinä laulavien luusereiden keikalle en tosiaan välitä mennä.

    Äänestä

Mun mielstä kaikkien pitäsii tällaisissa konserteissa laulaa JOKO livenä tai nauhalta. Törkeä epäreilua että jengi alkaa mollata livenä laulaneita harvoja verraten niitä huulien heiluttajiin, ja sanovat vielä ääliöt että playbäkkiläiset "laulaa paremmin" - voi hyvää päivää...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


yleisön vedätystä kirjoitti:

Mun mielestä on törkeää yleisön aliarviointia aukoa suutaan livenä taustanauhan tahdissa. Tietty pikulapsille (Robin, Isac elliot) on ihan sama kunhan näkee idolinsa, mutta pitkän linjan muusikot (Antti Tuisku, Cheek, Redrama, Olli Herman ym.ym.) kehtaa vetää playbackina kun kyse on yhdestä biisistä.

Pojot Jenni Vartiaiselle joka otti riskin yli 2 vuoden keikkatauon jälkeen ja veti livenä, huonolla äänentoistolla mutta SILTI LIVENÄ. Kunnioitan tuota naista entistä enemmän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu