Tiedän Itä-Lontoosta vain Brick Lanen. Mitä siellä kannatta nähdä? Mitä paikkoja olisi kävelyetäisyydellä Brick Lanesta? Nähtävyydet? Shoppailu? Ruoka?
EAST LONDON
3
198
Vastaukset
Mun miedestä siellä itä-idässä Brick Lanen ohi ei ole mitään erikoista (maku kysymys), mutta jos lähdet Cityyn päin niin juttuja löytyy... Niitä rakennuksiahan siinä on pilvin pimein jos "arkkitehtuuri" kiinnostaa. Viikolla siellä on vilskettä ja vilinää (Cityn puolella), mutta viikonloppuna mesta on kuollut... (eli useat kaupat ja kahvilat on suljettuja).
Omia personal favouritteja Cityn alueelta:
1. Bank of England (Bank asema): käy ihastelee kultaharkkoja ja muutenkin erikoisia esineitä.
2. Guildhall: Myös upea paikka missä Lord City Mayor:in kultaiset kärryt on näytillä (olikohan ne jo lokakuusta alkaen tai viimeistään marraskuussa). Tais sinne sisällekin päästä ihailemaan
3. Mansion House: Bank aseman kulmalla. Siellä Lord Mayor pitää tilaisuuksia. Upea sisältä. Niillä taisi olla kerran vuodessa avoimet ovet.
4. Ghurkin (suolakurkku): Tsekkaa netistä jos haluat niillä hinnoilla syödä tai juoda mestassa. Ainakin ennen sinne pääsi.
5. Natwest Tower42: jos ei Ghurkiniin pääse niin täällä on sen huippukokin Gary Rhodesin Vertigo ravintola. Kallis, mutta kivat maisemat.
6. Leadenhall Market http://www.cityoflondon.gov.uk/things-to-do/visiting-the-city/food-drink-and-shopping/leadenhall-market/Pages/default.aspx
7. Monument (the great fire of London) torni: Siinä monument aseman luona. Pääsee sinne torniinkin jos ostaa liput.
8. St Pauls katedraali - must see!
Noi kaikki on ihan helpon kävelymatkan päässä toisistaan joten unohda julkiset kulkuvälineet...
Ostoksia:
Poultry (tie joka lähtee Bank asemalta): Sitä pitkin kun kulkee on tosi monta kauppaa ja "uusi" ostoskeskus St Pauliin mennessä vasemmalla.
Moorgate: iso New Look kauppa, Next ja muita pikkukojuja.- East end g
KIITOS LONDONI ! KAIKEN KOPIOIN ITSELLENI YLÖS JA TUON REITIN KYLLÄ TOTEUTAN.
Ei mitään. Tuttua seutua sekin :)
En nyt välttämättä lähtisi tuossa järjestyksessä kiertämään (tuli vain noin ne nyt ekana mieleen!)
Esim. mene St Pauliin eka sitten Poultryä alaspäin (St Paulin aseman ohi) siihen ostarille ja siitä Guildhall, Mansion House, (Monument ehkä - vähän out of the way), Bank of England, Leadenhall Market, Ghurkin, Tower 42 ja siitä sitten Brick Lanelle (lähellä myös Liverpool Street). Tai sitten toisinpäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä10911034Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15110279- 268020
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1806468Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.455496- 735041
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1434327Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai234207Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas533987Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313574