Ostin tänään käytettynä vm. 2009 Ka:n (siis tätä uudempaa sukupolvea) ja huomasin että tyhjäkäynti on omituisen epätasaista. Kierrokset ei ainakaan mittarin mukaan vaihtele paljoakaan mutta ääni ja "tärinä" seilaavat jatkuvasti. Moottorin lämpötilalla ei tunnu olevan juurikaan merkitystä, mutta sen sijaan ajovalojen sammuttaminen tasoittaa käynnin normaaliksi. Ajossa toimii moitteetta.
Vien tietty auton takaisin liikkeeseen kunhan saan ajan ja saavat ihmetellä huollossa mutta kun kyseessä on delta-auto joka ei varsinaisesti fordin merkkihuoltona toimi niin jos joku sattuisi tiemään mistä voi olla kyse niin arvostaisin kovasti!
Ka 2009 tyhjäkäynti epätasainen
huolestunut ostaja
1
328
Vastaukset
- forka on alku
**Lamba-anturi loppu, ilmamassa anturi likainen, putsari tukossa tai ilma kurma säädin jumissa.
jos on suodatin likanen -> on voinut mennä nokiseksi Lamba-anturi. joten siitä se..
mutta jos olet ajanut vain vähän niin ilmakuorma säädin on hapettunut jäykemäksi ja auton säädin yrittää "tukehduttaa" mootorin käyntiä,
kun tyhjä käynti olisi liian pienellä hetkittäin.
kaikista ** tulee samat oireet paitsi lamba "tappaa" auton kulkemisen ja savuttaa kun on kokonaan sökö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215764- 601927
- 251359
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2191178- 741105
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531057Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661029Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1421023- 49991
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58965